Recept: Celozrnný kváskový chlieb

O tom, že celozrnné múky sú pre naše telo väčším prínosom, ste už určite počuli. Preto kombinácia celozrnných múk a ich spracovania kváskom, je ideálnou kombináciou.

O tom, prečo sú celozrnné múky pre naše telo lepšie, si môžete prečítať v predchádzajúcom článku tu >>

V článkoch 11 dôvodov, prečo kváskovať a Prečo zaradiť kvások do jedálnička sa dozviete všetko o zdravotných benefitoch varenia a pečenia s kváskom.

Prezradím vám však recept, ktorý tieto dva benefity spája.

Recept na Celozrnný kváskový chlieb

Z uvedeného množstva vyjdú DVA cca 600 gramové chleby alebo jeden veľký cca 1200 gramový bochník.

Na štartér potrebujeme:

200g celozrnnej špaldovej múky

200g vlažnej vody (nie teplú!)

1 PL kvásku

Suroviny dáme najlepšie do priesvitnej misky, zamiešame, misku prikryjeme potravinovou fóliou a pri izbovej teplote necháme kvasiť 9 – 12 hodín (fotopostup 1)

Po tomto čase dáme štartér do veľkej misy a k nemu pridáme ďalšie  suroviny:

400g celozrnnej špaldovej múky

200g celozrnnej pšeničnej múky

380 – 400g vody

Všetko spolu dobre vymiesime na cesto, ktoré sa odliepa od rúk i stien misy. Necháme v prikrytej mise cca 45 – 60 minút.

Až následne pridáme 2 ČL soli a 1 ČL mletej rasce. Prípadne môžeme pridať aj rôzne semienka- podľa chuti a toho, aké máme doma. Soľ pridáme pomocou mokrých rúk, ktorými cesto miesime. Vznikne nám hladké cesto odliepajúce sa od rúk i stien misy (viď fotopostup 2).

Misu prikryjeme potravinovou fóliou alebo dáme na vrch sprchovaciu čiapku alebo vložíme celú misu do čistej igelitovej tašky. Necháme stáť pri izbovej teplote 2-3 hodiny, pričom počas toho každých 30 – 40 minút cesto pomocou stierky premiešame na každú svetovú stranu (cesto natiahneme a preložíme na opačnú stranu). Cesto poprekladáme, misku znovu prikryjeme a necháme 30-40 minút postáť pri izbovej teplote. Toto opakujeme 2-3 hodiny.

Cesto vyklopíme na pracovnú dosku (3) (nepodsypávame múkou) a v prípade, že ideme piecť dva menšie bochníky, cesto si rozdelíme na polovicu.

Naolejovanými rukami cesto poprekladáme (4) tak, aby nám vznikol tvar, aký máme tvar ošatiek. Ošatky máme vysypané zemiakovým škrobom. Do takto vysypaných ošatiek prenesieme cesto a to tak, že spoje cesta budú na vrchu (5). To isté urobíme aj s druhou polovicou cesta.

Ošatky prikryjeme potravinovou fóliou alebo dáme na vrch sprchovaciu čiapku (6) alebo vložíme celé ošatky s cestom do čistej igelitovej tašky. Necháme pri izbovej teplote cca 2- 4 hodiny (dĺžka závisí od teploty v miestnosti. Čím teplejšie máme, tým kratšie cesto kvasiť necháme). Cesto je akurát vykvasené, ak čistým prstom do neho zatlačíme, tak jamka po prste sa vráti čiastočne naspäť. Vtedy je cesto vykvasené akurát.

Rúru si zatiaľ vyhrejeme na 250C, pričom do nej vložíme hrubší plech alebo kameň na pečenie a na dno rúry dáme starý plech, ktorý bude slúžiť na zaparenie rúry.

Keď sú chleby správne vykvasené, dáme z ošatiek dole fóliu a cesto vyklopíme na papier na pečenie (7 a 8), ktorý máme na tvrdej podložke (napr. pizza lopate alebo inej tvrdej podložke).  Bochník rýchlo narežeme (9) (spôsob narezania je len na vás; na narezanie použijeme napr. obyčajnú žiletku Astra).

Vedľa rúry si pripravíme pohár s horúcoou vodou.

Rúru otvoríme, pomocou tvrdej podložky rýchlo prenesieme bochník aj s papierom na pečenie a do spodného plechu vylejeme pohár vody. Rúru rýchlo zatvoríme, aby para zostala vo vnútri.

Pri 250C pečieme 10 minút. Cesto sa krásne počas tejto doby zdvihne do výšky.

Následne znížime teplotu rúry na 200C, vyberieme plech slúžiaci na zaparenie a necháme piecť ďalších cca 20-30 minút.

Správnosť upečenia zistíme podľa toho, že zaklopanie zospodu bochníka bude znieť duto.  Vtedy je bochník správne upečený.

Výsledkom je chlieb, ktorý je plný chuti. Bude vám chutiť aj len taký samotný.

Prajem dobrú a zdravú chuť!

Viac článkov o kvásku, kváskovaní a aj receptov z kvásku nájdete na www.kvaskovanie.sk v časti blog.

 

 

 

 

1.
2. 
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

Dobrú a zdravú chuť!