Prečo zaradiť KVÁSOK do jedálnička?

Chcete si vedieť upiecť takéto kváskové moravské koláče? Dobre čítate, nepomýlila som sa … Kváskové, nie kysnuté.

Neviete, aký je rozdiel medzi droždím a kváskom a ako si urobiť domáci kvások? Tak čítajte ďalej …

Kvások nie je žiadna moderná novinka. Už od dávnych čias ľudia piekli chlieb práve pomocou kvásku.  Bol pre ľudí taký vzácny, že ho odovzdávali dcéram pri vydaji ako rodinný poklad. Na Slovensku kvások poznáme aj pod názvom „Levain“, zo slova pochádzajúceho z Francúzska.

Prečo zaradiť KVÁSOK do jedálnička?

Pýtate sa, v čom sú zdravšie kváskové koláče a chlebíky, od klasicky kysnutých pomocou droždia? Rozdiel medzi droždím a kváskom však predsa len je a to dosť veľký. Nejedná sa len o výslednú chuť, farbu či konzistenciu pečiva, ale hlavný rozdiel je baktériách, ktoré pri danom kvasení vznikajú. V kvásku z múky a vody nájdeme baktérie mliečneho kvasenia, čiže nášmu telu prospešné baktérie, nakoľko nám zlepšujú imunitu. Hoci kváskový chlieb vonia kyslo, v našom tele pôsobí neutrálne až zásadito. V kvásku z droždia sú baktérie tzv. alkoholového kvasenia, ktoré naše trávenie zbytočne zaťažujú a spôsobujú nám okrem iného aj prekyslenie organizmu. A prekyslenie organizmu je začiatkom mnohých ochorení.

Primárnou úlohou kvasenia je rozloženie lepku, ale takisto aj rozloženie ďalších ťažko stráviteľných zložiek obilia. Vedľajším efektom kvasenia je vznik bubliniek.
 

Pri pečení chleba alebo koláčov z kvásku je najlepšie na ich kysnutie použiť obilnú múku (ražnú, pšeničné alebo špaldovú). Celozrnná ražná múka je podľa odborníkov najlepšia. Prípadne zmiešaná s pšeničnou. Biela múka spôsobuje prekyslenie organizmu a preto sa jej  je najlepšie vyhnúť.

Dobrý kvások spoznáte tak, že je nadýchaný, bublá a má kyslastý zápach a aj chuť  😉 To znamená, že už má v sebe tie správne a pre nás zdravé baktérie mliečneho kysnutia. V chladničke kvások vydrží 10- 14 dní. Môžeme z neho znovu odobrať a upiecť koláče alebo kváskový chlebík.

Kváskový chlieb má ešte jednu výhodu. Pokiaľ je upečený z poctivých surovín, z kvásku a z ražnej múky, okrem toho, že je bez chémie, bez konzervantov a bez dochucovadiel a iných chemikálií, tak nám vydrží až 14 dní! Teda ak ho nezjeme skôr 🙂 A aké sú pri kvásku nevýhody? Pre začiatočníkov je potrebná trpezlivosť a snaha experimentovať a skúšať. Ale naše zdravie za to stojí.

Moje osobné skúsenosti s kváskom

Moje začiatky s kváskom neboli úplne jednoduché, to sa musím priznať. Najprv som sa pokúsila, podľa návodov na internete, založiť si kvások sama. Žiaľ prvý kvások skončil vo WC, nakoľko po pár dňoch mi začal plesnivieť. Neviem, či to bolo veľkými horúčavami (vonku boli zrovna 40C), alebo prenosom (čas letných prázdnin je u nás časom častého cestovania, takže aj kvások „cestoval“ s nami). Ale jednoducho: prvý pokus sa mi nevydaril.

Druhý pokus som si zvolila jednoduchší a podľa doporučení ľudí, ktorí už „kváskujú“ dlho: odobrať si zo „starého kvásku“ niekoho iného a na ňom si „vypestovať ten svoj. A tak som si našla neznámu pani z blízkeho okolia (teraz už známu – ďakujem Ti Lenka za kvások a aj za trpezlivé počiatočné rady) a kvások som si podľa jej inštrukcií založila. A teraz ho už len pekne skladujem v chladničke, prikrmujem a pečiem z neho chlebíky a koláče 🙂

728x90t.jpg

Ako si urobiť domáci kvások 

Ako som už napísala, založiť si domáci kvások úplne od začiatku je trochu náročnejšie a nie vždy sa môže podariť. Preto na základe skúseností doporučujem si domáci kvások založiť tak, že si odoberiete 1-2 PL kvásku od niekoho, kto už „materský kvások“ má založený. Ten svoj domáci kvások si ako keby „zaštepíte“ už funkčným kváskom. Ušetríte si tým množstvo času a nervov. Na internete nájdete tzv. kváskové mapy ľudí, ktorí kvások doma robievajú a zadarmo vám ho radi poskytnú. Alebo ak používate Facebook, tak sa stačí verejne spýtať a uvidíte, že sa niekto vo vašom okolí nájde. Pokiaľ kvások budete mať takýmto spôsobom už raz založený, tak si ho budete doma len „udržiavať“, tzv. prikrmovať.

Ako si pripraviť kváskový chlieb?
Do misy si dáme 1 polievkovú lyžicu materského kvásku + 150 g ražnej múky (ak máme ražný kvások)+150 ml vlažnej vody. Zamiešame večer, najlepšie drevenou vareškou a necháme do rána nakysnúť. Ráno si odvážime 300 g, pridáme k tomu 300 g nejakej hladkej múky +170 ml vlažnej vody+ trošku soli+ trošku rasce a môžeme aj semienka (ľanové, slnečnicové). Pečieme v rúre vo forme na chlebíky alebo na klasickom plechu (plech necháme totálne rozhorúčiť pri 220C, chlebík na neho vyklopíme, necháme chvíľu ešte pri takejto vysokej teplote cca 10 minút, až potom teplotu znížime a pečieme ďalej. Môžeme na spodok rúry dať aj starý plech s trochou vody, ktorý nám urobí z chlebíka krásny chrumkavý a zdravý chlieb.
 
 

Do zdravého pečenia a jedenia priatelia 🙂

zdrave desiate ebookV kuchárskej knihe Zdravé desiate nielen pre deti nájdete aj recepty z kvásku:

  • Kváskový chlieb
  • Kváskové moravské koláče

Viac informácii získate TU >>