Danielkine rožky z kvásku- Recept

To, že je múčne jedlo pripravené pomocou kvásku prospešnejšie a prijateľnejšie pre naše telo, než múčne jedlo nakyprené droždím (kvasnicami), o tom som písala už v minulých článkoch.

Dnes mám pre vás recept na „biele rožky ako za socíku“. Tradičné, z bielej múky. Len vďaka kvásku sú pre naše telo stráviteľnejšie a aj viac zasýtia.

Vyskúšajte. Už nás doma „frčia“ vo veľkom.

Danielkine rožky z kvásku- Recept

Recepty na biele rohlíky z kvásku sú skoro všetky rovnaké. Aj tie z kvásku. Líšia sa väčšinou len v drobnostiach. Nie je v nich čo špekulovať, nakoľko sa jedná len o klasické biele cesto.  Dajú sa z neho upiecť nielen rohlíky, ale i žemle, kaiserky, či jemný biely chlebík toastového typu. Vyskúšajte, uvidíte.

Počet ks: 12

Na štartér potrebujeme:

200g pšeničnej hladkej múky extra špeciál 00

220g mlieka vlažnej teploty

2 PL ražného kvásku

Postup prípravy štartéra:

Múku preosejeme, pridáme vlažné mlieko a 2 polievkové lyžice ražného kvásku. Zamiešame, prikryjeme neprievzdušnou fóliou a necháme kvások, aby spracoval múku a to tak, že misku ponecháme pri izbovej teplote 23C cca 9-12 hodín. (V prípade vyššej teploty ponecháme kratší čas.) Akurátnosť  zistíme tak, že „čiapka“ na hladine štartéra klesne z vypukliny do roviny. Nesmie spadnúť viac. Týmto postupom získame krásne prebublaný štartér (po česky: rozkvas) pripravený na ďalší postup.

Ďalej na cesto potrebujeme:

500g pšeničnej hladkej múky extra špeciál 00

300g mlieka vlažnej teploty

3 PL rastlinného oleja

2 -3 ČL soli

1 ČL sladenky (jačmenného sladu) = prospieva kvasnému procesu (ak nemáte, tak vynechajte)

mlieko alebo voda na potretie (pri potretí mliekom bude ich farba kôrky tmavšia/ pri vode bledšia)

Postup:

Múku preoseje cez jemné sitko (dôležitý krok!). Pridáme do nej ostatné suroviny, vrátane štartéra. Rukou zamiešame tak, aby sa suroviny spojili. Následne mixérom miesime dovtedy, kým sa cesto krásne odlepuje od stien.

Na konci znovu s rukou domiesime cesto tak, aby vznikla pekná guľa. Vďaka ruke cítime, či je alebo nie je potrebné prisypať trochu múky alebo priliať trochu mlieka. Nakoľko každá múka/ od rôznych výrobcov saje inak. Dôležité je držať sa vlastných očí a rúk (a fotiek v postupe).

Misu s cestom prikryjeme neprievzdušnou fóliou a necháme kvások pracovať v múke a to tak, že misu ponecháme pri izbovej teplote 23C cca 2-3 hodiny (v prípade teplejšieho prostredia čas adekvátne skrátime). Počas doby kvasenia cesta ho 2-3krát v mise pomocou ruky a stierky na cesto poprekladáme.

Vykvasené cesto si preložíme na podložku, ktorú sme jemne pomúčili a rozdelíme si ho na 12 rovnakých bochníčkov cesta (cca 100-110g). Každý bochníček cesta vymiesime/ cesto ponaťahujeme do strán a do stredu, až nám vzniknú bochníčku s „napnutým“ povrchom.

Bochníčky prikryjeme bavlnenou utierkou a necháme ich cca 10 minút oddýchnuť. Zatiaľ si pripravíme plech s papierom na pečenie a valček.

Každý bochníček cesta valčekom rozvaľkáme do trojuholníka- tak, že 1/3 cesta necháme hrubšiu a 2/3 cesta rozvaľkáme do špicata a na tenko. Následne cesto zrolujeme z hrubšej časti smerom na rozvaľkanú. Nakoniec rohlík obidvoma rukami ešte povaľkáme párkrát po podložke, aby sa jednotlivé vrstvy spojili. Uložíme na plech do dostatočnej vzdialenosti od seba, nakoľko pri ďalšom kvasení rožky ešte podrastú.

Poukladané rožky na plechu vložíme do igelitového vrecka a necháme podrásť pri izbovej teplote cca 2- 4 hodiny. Čas záleží od konkrétnej teploty v miestnosti, rožky majú cca zdvojnásobiť svoj objem.

Na konci kvasenia si dáme rozohriať rúru na 225C.

Rožky potrieme mliekom a vložíme do rozohriatej rúry. Pečieme pri 225C cca 15 minút (dĺžka pečenia záleží od vašej rúry/ každá pečie inak). Pečieme dovtedy, kým rožky získajú zlatistý odtieň.

Po vybratí z rúry rožky poukladáme na mriežku, aby vychladli aj zospodu.

Prajem dobrú, voňavú, poctivú  a tradičnú chuť k jemným nadýchaným rožtekom.

Daniela

autorka knižných bestsellerov Kváskovanie 1. a Kváskovanie 2.