Povedz, na ktorú stranu vidíš otáčať sa túto siluetu a ja ti poviem, ako pracuje tvoj mozog


Ak Vás zaujíma, ktorú hemisféru svojho mozgu používate viac, pozorne sa zadívajte na tento pohyblivý obrázok:

Ak sa Vám zdá, že sa tanečnica točí v smere hodinových ručičiek,

používate pravú hemisféru.

Ak sa Vám zdá, že sa tanečnica točí proti smeru hodinových ručičiek,

používate ľavú hemisféru.

Môže sa Vám stať, že chvíľu sa Vám bude tanečnica točiť na jednu stranu a o chvíľu na druhú. To znamená, že Váš mozog „prepol“ z jednej hemisféry na druhú. (Ak chcete, aby sa Vám tanečnica otáčala na tú druhú stranu, doporučujem sa zadívať na nižšie položené chodidlo. Po čase určite príde zmena rotácie).

Väčšina ľudí vidí tanečnicu v pohybe proti smere hodinových ručičiek. To znamená, že väčšina ľudí používa viac svoju ľavú mozgovú hemisféru. A čo to znamená?

V roku 1981 získal neurochirurg Roger W. Sperry za výskum mozgových hemisfér Nobelovu cenu. To vďaka práve jeho výskumu vieme, že každá mozgová hemisféra spracováva informácie úplne iným spôsobom.

   mozek

ĽAVÁ HEMISFÉRA: PRAVÁ HEMISFÉRA:
Ovláda pravú polovicu tela. Okrem toho je sídlom logiky, reči a vôle. Vďaka nej dokážeme pracovať s faktami, dátami a číslami, dokážeme vyriešiť matematické úlohy, či máme zmysel pre miery a váhy. Zodpovedá za naše analytické myslenie, ci pre poriadok a za systematický prístup. Ovláda našu ľavú polovicu tela a vegetatívny nervový systém, zodpovedný za radosti aj úzkosti, trávenie, potenie,… Je sídlom našej tvorivosti a fantázie. Umožňuje nám vnímať obrázky, farby a takisto aj hudbu a rytmus. Sídlia tu aj naše emócie, chute a vône. Vďaka nej máme sa vieme zasmiať vtipu, či prežiť dojatie.  Pravá hemisféra zodpovedá za syntetické (spojujúce) myslenie.  Všetky významné objavy a vynálezy vedy a aj všetky významné umelecké diela sa zrodili najprv v našej pravej hemisfére.

Vyvážená súhra obidvoch polovíc nášho mozgu je potrebná.  

A čo môžeme urobiť, aby obidve hemisféry spolu harmonicky spolupracovali? Pozrite si môj ďalší článok: Tipy na Brain Fitness  – Trénujte svoj mozog, inak Vám zakrnie !

Na odreagovanie tu máte odklik na krátke (10 min) inšpiračné video od pastora Marka Gungora, ktorý fantasticky popisuje na metaforách ako funguje ženský a mužský mozog. Pobavíte sa a možno aj pochopíte  🙂 … Pozrieť si ho môžete TU

A na ktorú stranu sa Vám točí táto mačka? 

iluzia-macka

Doporučujem:  pozerajte sa na obrázok viacerí ľudia naraz, niekoľko minút … a uvidíte ten rozdiel. My sme sa pritom nasmiali, ako sme to videli každý inak  🙂