Ako sa mám rozhodnúť?!?

Niekedy nám prichádzajú do života situácie, kedy sa nevieme rozhodnúť. Situácie, kedy v jeden a ten istý čas máme byť na dvoch rôznych miestach, či robiť dve rôzne veci. alebo byť s rôznymi ľuďmi.

„Ako sa mám rozhodnúť?!?“, nám prebleskne v mysli. Ktorú činnosť uprednostniť, keď obidve ma lákajú a najradšej by som bol tam aj tam? Ale nedá sa, treba sa rozhodnúť pre jedno alebo druhé.
Doporučujem si v mysli urobiť jednoduché cvičenie na vlastné priority. Čo je pre nás v danej chvíli dôležitejšie? Čo alebo kto má pre nás v tejto chvíli väčšiu prioritu? 

Ak nevieme určiť, čo má v danej chvíli pre nás väčšiu väčšiu prioritu, tak si predstavte nasledovné:

Keby ste škrtli tú prvú vec a išli by ste na druhú, tak bolo by vám to ľúto?

A keby ste naopak škrtli druhú vec a zúčastnili by ste sa prvej akcie, bolo by vám to ľúto?

A teraz ich porovnajte: Čo by ste viac ľutovali, keby ste neabsolvovali? Čo by vám urobilo väčšiu radosť, keby ste tam boli?

A práve tú vec, ktorá je pre nás v danom momente väčšou prioritou, keď ju absolvujeme, tak nás viac naplní radosťou a spokojnosťou, než keby sme išli na tú akciu s nižšou prioritou. Možno nám bude trochu ľúto, že sme neboli tam aj tam, no väčšia priorita nám náš vnútorný džbán spokojnosti naplní viac.

Takže ak sa nevieme napríklad rozhodnúť, či ísť s deťmi na dôležitý zápas alebo absolvovať svoj program, alebo ísť na pivo alebo si urobiť s manželkou romantický večer alebo ísť na návštevu k rodičom, či na párty ku kamarátom, tak neexistuje všeobecné a správne pravidlo. Každý z nás si musí určiť v danej chvíli svoju vlastnú prioritu. A tá je pre neho v danej chvíli správna.

Iba tak, že budeme v živote napĺňať aktuálne vyššie priority, iba tak budeme spokojní. Po čase sa naše priority môžu zmeniť. Je to normálny vývoj vzhľadom na životnú situáciu, v ktorej sa aktuálne budeme nachádzať.

Preto, ak sa rozhodujete, nepýtajte sa ostatných, čo by urobili oni. Spýtajte sa človeka, ktorý je na hornom konci vašej ruky. Iba ten vie správnu odpoveď.