Čo je to meditácia a v čom mi pomôže?

frustraciaCítite sa frustrovane, bez motivácie a energie a neviete prečo? Správate sa nervózne, ale nemáte dôvod, prečo by to tak malo byť? Hromadia sa vo vás pocity, s ktorými si neviete už dať rady?

Takéto pocity často pramenia z určitého stereotypu, ktorému sa poddávame bez toho, aby sme si to všimli. Nastáva pocit preplnenia. Ak sa týchto pocitov chcete zbaviť, tieto vzorce správania a stereotypy je potrebné zmeniť. Vedome začať pozitívne ovplyvňovať svoj život.

Áno, je veľmi ťažké zostať v živote sústredený a zároveň uvoľnený. Častokrát namiesto toho, aby sme sa sústredili na jednu vec, nechávame sa rozptyľovať našimi vlastnými strachmi a myšlienkami. Preto sa často sa cítime zahltení, vyčerpaní alebo vyhorení. A čo s tým má čo spoločné meditácia? Práve meditácia dokáže tento stav zvrátiť.

Čo je to meditácia a v čom mi pomôže?

Meditácia znamená vystúpiť z hluku okolitého sveta a vrátiť sa späť k sebe. Znamená zastaviť sa a pozrieť sa tvárou v tvár realite.

Meditácia je stav, v ktorom úplne alebo čiastočne zameriavate svoju pozornosť dovnútra, na svoje myšlienky, pocity a tok energie, aby ste ich sledovali a učili sa ich kontrolovať. Zároveň sa snažíte spoznať pôvod svojich myšlienok a pocitov, ako aj smer prúdenia energie.

zena a jogaMeditácia je stav prázdnej mysle, stav číreho vedomia bez akéhokoľvek obsahu. Väčšinou je naša myseľ v neustálom pohybe – v neustálom slede myšlienok, túžob, spomienok alebo prianí. Pracuje dokonca aj v spánku, lebo sny sú tiež myšlienkami. Celý deň a noc je myseľ sužovaná. Pravým opakom tohto stavu je meditácia. Meditácia prichádza, keď sa v našom vnútri rozhostí pokoj, hlavou neletí jediná myšlienka, nemáte túžby, ste v úplnom tichu.  A v tomto tichu vychádza na povrch pravda.

Meditácie dosiahnete vtedy, keď svoju myseľ odložíte, keď sa s ňou prestanete stotožňovať a zaujmete voči nej neutrálny postoj. Keď ju budete len pozorovať bez toho, aby ste si nahovárali, že ste to vy.

Potom, keď sa dostanete do meditácie, prežijete chvíle úplného ticha a priezračného priestoru, kedy sa vás nič nedotýka, všetko sa upokojí. Neodletíte niekam do iného sveta, ste teraz a tu. A po dlhšom praktikovaní meditácií sa vám môže podariť preniesť tento stav do bežného života.

Keď sa prvýkrát ocitnete v meditatívnom stave, budete prekvapení, lebo tento stav si budete pamätať z dávnej minulosti. Keď sa pozriete do očí maličkého dieťaťa, uvidíte v nich pokoj a nevinnosť. Až postupne sa naučí myslieť, hodnotiť, logicky uvažovať, rozprávať, a postupne zabudne na svoj prirodzený stav, kde je len čisté bytie.

Ale pozor, meditácia nie je koncentrácia, ako si mnohí ľudia nesprávne vysvetľujú. V meditácii neexistuje niečo vonku a niečo vo vnútri, neexistujú hranice. Vonku je vo vnútri a vo vnútri je vonku. Koncentrácia vyčerpáva, je zámerná. Meditácia nevyvoláva únavu a je bez vôle. Je to nečinnosť, relaxácia. Nič konkrétne nerobíte, iba STE. Tento stav nemá žiadny vzťah k minulosti ani k budúcnosti. Zenoví majstri hovoria, že pokiaľ budete ticho sedieť a nič nerobiť, tráva aj tak sama vyrastie. Sama od seba. Len tak. Nikto ju nevyťahuje pritom zo zeme. Aj vy v meditácii dovoľujete životu, aby si šiel svojou vlastnou cestou, neovládate ho, neusmerňujete.

 „Meditácia vám nepomôže k žiadnemu úspechu, ale dosiahnete vďaka nej bod, kedy už pre vás nebude potrebná.“

Nebojte sa meditácie. Nie je to nič uletené, ani nič nadprirodzené. Meditácia je len stretnutie sa s Vaším vnútorným ja, na ktoré sme v dospelosti akosi zabudli. Ak sa chcete cítiť v živote šťastní, naučte sa pozerať do svojho vnútra. Pocit šťastia a naplnenia Vám neprinesie nikto z vášho okolia… treba ich hľadať vo svojom vnútri.

Ako správne meditovať?

Tu je konkrétny postup pri meditácii- 5 základných krokov pri meditácii  nájdete v tomto predchádzajúcom článku.

Či už budete meditovať sami doma alebo napríklad v Ženských kruhoch alebo pri iných vedených meditáciách, určite Vám to prinesie pokoj do vášho života.

facebook paci sa vam tento clanok

2 názory k “Čo je to meditácia a v čom mi pomôže?

 1. Dobrý deň Danielka,
  mám také vlastné amatérske skúsenosti s meditáciou a hľadala som pred časom info, ako to robia iné ženy. Našla som aj Vás článok , páčilo sa mi, ako ste naísali, že to nie je nič nadprirodzené, pretože ja mám pocit, že tí racionálnejšie založení začnú hneď prevracať očami, keď o tom začnem rozprávať. Dlho mi to chodilo po rozume, dala som post na Instagram, vzbudil celkom diskusiu a tak som aj sama napísala článok. Tak prípadne, pozrite 🙂
  https://modnytucet.sk/meditacia-a-moje-skusenosti/
  Krásny deň prajem,
  Miša

  1. Dobrý deň Míša, ďakujem za zdieľanie tvojich osobných skúseností. Niet nad to nájsť si čas byť sám so sebou. Prajem krásny zmysluplné dni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ochrana proti spamu. Vypočítajte príklad. *