Zázrak menom Psyllium

A na čo je vláknina  nášmu telu dobrá? Vláknina na seba viaže veľké množstvo vody.  V tráviacom trakte až 14-krát zväčší svoj objem a pohltí nadbytočnú tekutinu, čím vznikne gél. Gél na seba naviaže jedovaté látky pochádzajúce z metabolizmu a očistí náš tráviaci trakt a tiež priaznivo ovplyvní stolicu (významná pomoc aj ako prevencia proti rakovine). Neobsahuje fytáty, lepok a ani zložky mliečneho či obilného pôvodu. Preto je vhodná aj pre alergikov.  Prečisťuje hrubé črevo od nahromadených toxických zhlukov a usadenín a zabraňuje vytváraniu nových zhlukov.
Súhrn účinkov vlákniny psyllium:
  • pomáha pri očiste tráviaceho ústrojenstva
  • priaznivo vplýva na vyprázdňovanie
  • dáva do pohybu „lenivé črevá“
  • znižuje riziko rakoviny hrubého čreva
  • znižuje hladinu cholesterolu a cukru
  • prispieva k prirodzenému odstraňovaniu toxických látok z tela
  • podporuje zmiernenie dlhého zotrvania škodlivých látok v črevách
  • pomáha pri redukcii hmotnosti- má významný sýtiaci efekt. A navyše znižuje glykemický index jedla. Čiže na dlhšiu dobu budete sýty a navyše vďaka vláknine psylliu sa znížia aj vaše chúťky na maškrty 🙂

Dávkovanie

Vlákninu psyllium používame pred jedlom alebo po jedle (z vlastnej skúsenosti doporučujem tak 20 minút pred jedlom). 1-2 kávové lyžičky rozmiešajte v menšom množstve vody a hneď vypite. Pozor: nezabudnite hneď zapiť ďalším pohárom vody (kľudne vypite aj 2 poháre, ak zvládnete). Ak chcete účinok zosilniť, môžete Psyllium užívať aj viackrát denne. V žiadnom prípade Psyllium nevarte. Ak necháte zmes vo vode odstáť, Psyllium absorbuje vodu, čím vznikne rôsol, ktorý sa ťažko pije.

Takisto ho môžete pridávať do jedla. Ja si ho pridávam do mliečnych kokteilov. Ale môžete kľudne aj do rozmixovanej šťavy, či jogurtov,… Čo je však dôležité: nenechať ho stáť, ale hneď vypiť (alebo hneď zjesť – inak vznikne rôsol) a vždy je ho nutné  zapiť aspoň 1 plným pohárom vody.

Kúpiť ho dostanete v akejkoľvek predajni so zdravou výživou, dokonca aj v niektorých lekárňach. Nestojí veľa a veľa si ním pomôžete. Vyskúšajte a dajte vedieť.