Tajomstvo vzťahov- Dokonalý vzťah

Dokonalý vzťah. Nemôžete zmeniť iných ľudí. Buď ich milujete takých,  akí sú, alebo ich nemilujete. Prijímate ich takých, akí sú, alebo ich neprijímate. Snaha zmeniť ich, aby boli takí, akých ich chcete mať, je ako snaha zmeniť psa na mačku či mačku na koňa. Taká je skutočnosť. Sú takí, akí sú. Aj vy ste takí, akí ste. Druhých ľudí zmeniť nemôžete.

Predstavte si dokonalý vzťah. So svojím partnerom ste neustále intenzívne šťastná, lebo  žijete s mužom, ktorý sa k vám dokonale hodí. Ako by ste opísali svoj život s týmto človekom?

Nuž, spôsob, akým k tomuto človeku pristupujete bude rovnaký, ako pristupujete ku psovi. Pes je pes. Môžete robiť čokoľvek, stále zostane psom. Psa nezmeníte na mačku ani na koňa; je tým, čím je. Už len prijať tento fakt vo vašich vzťahoch s inými ľuďmi je veľmi dôležitý. Nemôžete zmeniť iných ľudí. Buď ich milujete takých, akí sú, alebo ich nemilujete. Prijímať ich takých, akí sú, alebo ich neprijímate. Snaha zmeniť ich, aby boli tak, akých ich chcete mať, je ako snaha zmeniť psa na mačku, či mačku na koňa. Taká je skutočnosť. Sú takí, akí sú. Vy ste takí, akí ste.

Keď tomu naozaj porozumiete, skôr uvidíte pravdu o iných a nie iba to,  čo chcete vidieť.

Ak máte psa alebo mačku, zamyslite sa nad tým, ako svoju miláčikovi pristupujete. Zamyslite sa napríklad nad vaším vzťahom ku psovi. To zviera vie, ako mať s vami dokonalý vzťah. Keď pes niečo vyvedie, čo s ním urobíte? Psovi je jedno, čo robíte; má vás len rád. Nemá nijaké očakávania. Nie je to nádherné? Ale čo vaša priateľka, priateľ, manžel či manželka? Majú množstvo očakávaní, ktoré sa neustále mení.

Za polovicu vzťahu s vami je zodpovedný pes. Jedna polovica vzťahu je úplne normálna- polovica, ktorá patrí psovi. Keď prídete domov, šteká na vás, krúti chvostom, dychčí od samej radosti, že vás vidí. Svoju časť robí veľmi dobre a vy viete, že je dokonalý pes. Aj vaša časť je takmer dokonalá.  Svoju zodpovednosť zvládate: kŕmite ho, staráte sa o neho, hráte sa s ním. Vaša láska ku psovi si nekladie podmienky, urobíte pre neho takmer čokoľvek. Svoju časť robíte bezchybne a váš pes robí bezchybne tú svoju.

Väčšina ľudí si vie ľahko predstaviť tento druh vzťahu so svojím psom. Prečo však nie so ženou alebo mužom? Poznáte nejakú ženu alebo muža, ktorí nie sú dokonalí? Pes je pes a je to pre vás v poriadku. Nepociťujete potrebu byť zodpovedný za svojho psa, aby ste ho urobili psom. Pes sa nepokúša urobiť z vás dobrého človeka, dobrého pána. Prečo potom nevieme dovoliť žene byť ženou alebo mužovi byť mužom, milovať tú osobu práve takú, aká je, bez úsilia zmeniť ju? Možno si myslíte:“Len čo ak ja nie som tá správna žena alebo správny muž?“ Táto otázka je veľmi dôležitá. Pravdaže, tú správnu ženu alebo správneho muža si musíte vybrať. A aká je tá správna žena či správny muž? Je to niekto, kto chce ísť rovnakým smerom, ako vy, niekto, kto vyznáva podobné názory a hodnoty a ako vy- emocionálne, fyzické, ekonomické, duchovné.

Ako viete, či je váš partner pre vás ten pravý? Predstavme si, že ste muž a ide si vás vybrať nejaká žena. Ak je tam stovka žien, ktoré si hľadajú muža a všetky na vás budú hľadieť ako na jednu z možností, pre koľko z nich nebudete tým pravým? Odpoveď znie: neviem. Preto musíte hľadať a riskovať. Môžem vám však povedať, že pravá žena je pre vás tá, ktorú ľúbiť takú, aká je, žena, ktorú nepotrebujete vôbec meniť.  To je tá pravá žena pre vás. Ak si nájdete tú pravú a zároveň ste vy ten pravý muž pre ňu, máte šťastie.

Budete pre ňu tým pravým mužom, ak vás miluje práve takého, aký ste a nechcem vás zmeniť. Nemusí byť za vás zodpovedná: môže sa spoľahnúť, že budete taký, za akého sa vyhlasujete, za koho sa vydávate. Ona môže byť čo najúprimnejšia a byť taká, aká je. Nepríde k vám a nebude predstierať, že je niečím, čo sa neskôr ukáže ako pretvárka. Ten, kto vás miluje, vás miluje presne takých, akí ste.

Pretože ak vás chce niekto zmeniť, znamená to, že nie ste tým, čo tá osoba chce.

Na čo s vami potom je? Viete, je ľahké milovať psa, lebo pes si na vás nevytvára názory. Pes vás má rád a jeho láska si nekladie podmienky. To je veľmi dôležité. Ak vás potom váš partner miluje práve takú, aká ste, je to rovnaké, ako keď vás má rád pes. Môžete byť sami sebou: môžete byť mužom alebo ženou presne tak, ako pes môže byť pri vás psom.

Keď sa stretnete s nejakou osobou, začne vám hneď po pozdrave posielať informácie. Nevie sa dočkať, aby sa s vami podelila o svoj sen. Otvára sa, hoci o tom ani nevie. Je pre vás veľmi ľahké vidieť každého človeka presne takého, aký je. Netreba si klamať. Vidíte, čo kupujete a vy to buď budete alebo nechcete. Nemôžete však viniť iného človeka za to, že je pes, mačka alebo kôň. Ak chcete psa, prečo si beriete mačku? Ak chcete mačku, na čo by ste si brali do partnerstva koňa či kura?

Poznáte typ muža alebo ženy, aký chcete? Je to taký, pri ktorom vaše srdce spieva, ktorý ladí s tým, akí ste vy, ten, kto vás miluje práve takých, akí ste. Prečo chcete niečo iné? Prečo si nevziať to, čo chcete? Prečo predstierať, že z niekoho urobíme, čím nie je? To neznamená, že tú osobu nemilujete. Znamená to, že si vyberáte a hovoríte áno alebo nie, pretože máte radi aj seba.  Vyberáte si a ste za svoj výber zodpovední. Ak potom váš výber celkom nefunguje, neobviňujte sa. Jednoducho urobte ďalší výber.

Predstavme si však, že dostanete psa, hoci máte radi mačky. Chcete od psa, aby sa správal ako mačka a pokúšate sa ho zmeniť, lebo nehovorí „mňau“. Načo vám je pes? Zožeňte si mačku! Toto je jediná cesta, ako začať skvelý vzťah. Najprv musíte vedieť, čo chcete, ako to chcete a kedy to chcete. Musíte presne poznať potreby svojho tela, potreby svojej mysle a čo vám vyhovuje.

Na svete sú milióny mužov a žien a všetci sú jedineční. Niekto sa k vám bude hodiť dobre a niekto vôbec. Milovať môžete všetkých, ale ak sa s tým človekom máte stýkať každý deň, budete potrebovať niekoho, kto je vám podobnejší. Nemusí byť presne ako vy; je len potrebné, aby ste boli ako kľúč so zámkou – partnerstvo, ktoré funguje.

Potrebujete byť úprimní k sebe a ku všetkým ostatným. Dajte najavo to, akí podľa vás naozaj ste, a nepredstierajte, že ste takí, akí nie ste. Je to ako by ste boli na trhu: chystáte sa predávať a zároveň nakupovať. Ak máte niečo kúpiť, potrebujete vidieť kvalitu toho, čo máte dostať. Ak ale chcete predať, musíte ostatným ukázať, akí ste. Tu nejde o to, či ste od niekoho lepší alebo horší;  ide o to, byť tým, čím ste.

Keď vidíte, čo chcete, prečo neriskovať? Ak však vidíte, že to nie je to, čo chcete, viete, že za to zaplatíte. Potom nenariekajte: „Môj milý ma znevažuje,“ keď vám to bolo úplne jasné. Neklamte sami sebe.  Nevymýšľajte si o ľuďoch niečo, čo tam nie je. V tom spočíva toto posolstvo. Keď viete, čo chcete, zistíte, že je to úplne rovnaké, ako váš vzťah so psom, lenže lepšie.

Dívajte sa na to, čo je pred vami; nebuďte slepí ani sa netvárte, že vidíte niečo, čo tam nie je. Keď niečo zbadáte, nezatvárajte predtým oči, len preto, aby ste dostali tovar, hoci nevyhovuje vašim potrebám. Ak kúpite niečo, čo nepotrebujete, skončí to v garáži. Rovnaké je to vo vzťahu. Samozrejme môžu prejsť celé roky, kým túto bolestivú lekciu pochopíte. Je to však dobrý začiatok. Ak máte dobrý začiatok, zvyšok už bude ľahší, lebo môžete byť sami sebou.

Možno ste už do vzťahu investovali veľa času. Ak sa rozhodnete v ňom pokračovať, môžete vymedziť nový začiatok tým, že budete svoju partnerku prijímať a mať rád práve takú, aká je. Najprv však musíte urobiť krok vzad. Musíte prijať sami seba a mať sa radi presne takí, akí ste.  Iba keď budete mať radi sami seba a budete sa prijímať takí, akí ste, môžete skutočne byť a vyjadriť, čím ste. Ste takí, akí ste. Nič viac, nič menej. Nepotrebujete predstierať, že ste niečo iné. Keď sa hráte na niečo, čo nie ste, vždy to vedie k zlyhaniu.

Keď sa prijmete práve takí, akí ste, nasledujúcim krokom je prijať svojho partnera. Ak sa rozhodnete z nejakou osobou byť,  nesnažte sa na nej nič meniť. Presne ako so psom alebo mačkou: nechajte ju byť tým, kým je.  Má právo byť tým, kým je; má právo byť slobodná. Keď bránite v slobode partnerovi, bránite v slobode aj sebe, lebo tam musíte byť a sledovať, čo váš partner robí a čo nerobí. A ak sa máte dostatočne radi, svojej osobnej slobody sa nikdy nevzdáte.

Vidíte tie možnosti, ktoré vzťah ponúka? Preskúmajte ich. Buďte sami sebou. Hľadajte osobu, ktorá sa k vám hodí. Riskujte, ale buďte úprimní. Ak to funguje,  tak v tom pokračujte. Ak nie, urobte sebe a svojej partnerke službu: odíďte alebo ju nechajte ísť. Nebuďte sebeckí. Doprajte svojej partnerke možnosť prísť na to, čo naozaj chce a rovnakú možnosť poskytnite aj sebe. Keď to nebude fungovať, je lepšie pozrieť sa iným smerom. Ak nedokážete mať radi svoju partnerku takú, aká je, môže ju  takú mať rád niekto iný. Nemárnite čas a nemárnite čas svojej partnerky. Volá sa to úcta.

Ak ste vy tým dílerom a vaša partnerka drogovo závislou, a vzťah je iný ako chcete, možno budete šťastní s niekým iným. No ak sa rozhodnete vo vzťahu zostať, robte to najlepšie, usilujte sa zo všetkých. Usilujte sa zo všetkých síl, lebo ten, kto získa odmenu, ste vy. Ak svoju partnerku dokážete mať radi takú, aká je, ak svojej partnerke dokážete úplne otvoriť srdce, môžete prostredníctvom lásky dosiahnuť nebo.

Čo robiť, ak už máte mačku a chcete psa? Môžete od tej chvíle začať trénovať. Musíte sa zamerať na nový začiatok tým, že prestrihnete putá s minulosťou a začnete celkom odznova. Nepotrebujete byť pripútaní k minulosti. Každý z nás sa môže zmeniť a môže to byť zmena k lepšiemu. Je to pre vás nový začiatok, aby ste odpustili všetko, čo sa medzi vami a vašou partnerkou stalo. Pusťte to z hlavy, lebo nešlo o nič iné, iba o osobnú dôležitosť. Len o nedorozumenie. O nič nešlo, len mal niekto pocit, že sa mu ublížilo a pokúšal sa to vrátiť. Nech sa v minulosti prihodilo čokoľvek, nestojí to za to, aby ste si tým pokazili možnosť dosiahnuť nebo v nejakom vzťahu. Majte odvahu ísť za tým na sto percent alebo to nechajte tak. Nechať za sebou minulosť a začínať každý deň na vyššej úrovni lásky. Udrží to váš oheň nažive a prinúti vás to milovať ešte viac.

Samozrejme, musíte sa prizrieť tomu, čo znamená mať svoje dobré a zlé chvíle. Ak zlá chvíľa znamená, že vás niekto emocionálne ako fyzicky znevažuje, neviem, prečo by mal taký pár ďalej pokračovať. Ak zlá chvíľa znamená, že niekto príde o prácu, že sa stalo niečo v práci alebo mal niekto nehodu, je to iný typ zlej chvíle. Ak tie zlé chvíle vychádzajú zo strachu, z nedostatku úcty, ponižovania alebo nenávisti, potom neviem, koľko takých zlých chvíľ môže pár prežiť.

Môžete mať zlú chvíľu vo vzťahu s vaším psom. Stáva sa to z rôznych príčin- nehoda, zlý deň v práci alebo hocičo iné. Prídete domov a tam na vás čaká pes, vrtí chvostom, usiluje sa získať vašu pozornosť- Nemáte chuť sa s ním hrať, ale pes je tam. Pes sa nebude cítiť dotknutý, že sa s ním nechcete hrať, lebo si to neberie osobne. Len čo pes oslávi váš príchod a zistí, že sa nechcete hrať, odíde a hrá sa sám. Pes tam nezostane a nebude trvať na tom, že máte byť šťastní.

Niekedy sa vám dostane väčšej podpory od psa, než od partnera, ktorý vás chce urobiť šťastným. Keď nemáte chuť byť šťastní, a túžite len potichu, nie je to nič osobné.  S vaším partnerom to nemá nič spoločné. Možno máte problém a potrebujete byť ticho. Ticho však môže priviesť vášho partnera k mnohým domnienkam:“Čo som to teraz urobil? Je to kvôli mne.“ S vaším partnerom to nemá nič spoločné; nejde o nič osobné. Keď budete chvíľu sami, napätie pominie a znovu začnite byť šťastní.

To je dôvod, prečo musí kľúč zapadať do zámky, lebo ak má jeden z vás zlú chvíľu alebo emocionálnu krízu, vaša dohoda je dovoliť tomu druhému, byť tým, čím je.  Potom je váš vzťah iný príbeh;  ide o iný spôsob bytia a všetko môže byť veľmi krásne.

Vzťah je umenie. Sen, ktorý vytvárajú dvaja je ťažší, než zvládať jeden. Ak máte vy dvaja zostať šťastní, musíte sa starať o to, aby bola dokonalá vaša polovica. Ste zodpovední za svoju polovicu a tá obsahuje isté množstvo odpadu. Váš odpad patrí iba vám. Musíte sa s ním vysporiadať vy, nie je vaša partnerka. Keď sa váš odpad pokúsi upratať vaša partnerka, skončí s rozbitým nosom. Musíme sa naučiť nestrkať svoj nos tam, kam si to nik neželá.

Rovnaké je to s polovicou vašej partnerky. Aj ona má isté množstvo odpadu. Keď viete, že vaša partnerka má svoj odpad, nakladanie s ním necháte na ňu. Budete ju mať radi a prijímať ju so všetkým jej odpadom. Budete je odpad rešpektovať. Nie ste vo vzťahu preto, aby ste upratovali odpad svoje priateľky; postará sa oň sama.

Dokonca aj keď vás partnerka žiada o pomoc, máte možnosť povedať nie. Povedať nie neznamená, že svoju partnerku nemáte radi alebo ju neprijímate; znamená to, že nie ste schopní alebo nechcete tú hru hrať. Napríklad, ak je vaša partnerka nahnevaná, môžete povedať:“Máš právo zúriť, ja však preto zúriť nemusím. Ja som tvoj hnev ničím nezavinil .“ Partnerkin hnev nemusíte vôbec akceptovať, môžete jej však dovoliť, aby bola nahnevaná. Nie je potrebné hádať sa;umožnite jej len, aby bola sama sebou a dostala sa z toho sama. Môžete tiež súhlasiť, že nebudete zasahovať do svojho ozdravovacieho procesu.

Dajme tomu, že ste muž, ste šťastný a vaša partnerka z nejakého dôvodu šťastná byť nevie. Má osobné problémy; zaoberá sa svojím odpadom a je nešťastná. Podporujete ju, lebo ju ľúbite, no podpora neznamená, že budete nešťastný, lebo je nešťastná ona. To nie je nijaká podpora. Ak je nešťastná a nešťastný začnete byť aj vy, potápate sa obaja. Ak ste šťastný, môžete jej to šťastie vrátiť.

Rovnako, keď ste vy na dne a ona je šťastná, je vám jej šťastie oporou.  Nechajte ju byť šťastnou už len kvôli sebe; ani sa nepokúste jej šťastie vziať. Nech sa u vás v práci stane čokoľvek, nevylejte na ňu po príchode domov svoj jed. Buďte ticho a dajte jej najavo, že nejde o nič osobné, že sa potrebujete vyrovnať sám so sebou. Môžete povedať:“ Buď ďalej šťastná, hraj sa ďalej. Pridám sa k tebe, keď sa z tvojho šťastia dokážem tešiť. Teraz potrebujem byť sám.“

Keď pochopíte problém zranenej mysle, pochopíte, prečo sú romantické vzťahy také ťažké Emocionálne telo je choré. Má svoje rany, má svoj jed. Ak si nie sme svojej choroby vedomí, alebo si neuvedomujeme, že je chorá naša partnerka, staneme sa sebeckí. Rany bolia a my ich potrebujeme chrániť dokonca aj pred tými, ktorých máme radi. No ak sme si svojich rán vedomí, môžeme mať odlišné dohody. Keď sme si vedomí toho, že naša partnerka má emocionálne rany a my ju milujeme, určite sa jej rán nechceme dotýkať. Nechceme ju tlačiť k liečeniu rán a nechceme ani, aby nás k liečeniu našich rán tlačila ona.

Riskujte a prevezmite zodpovednosť za uzatvorenie novej dohody s vašou partnerkou- nie takej, o akej čítate v knihe, ale dohody, ktorá bude fungovať. Ak nefunguje, dohodu zmeňte a vytvorte si novú. Využívajte svoju predstavivosť na hľadanie nových možností, na vytváranie nových dohôd založených na úcte a láske. Komunikácia na základe úcty a lásky je kľúčom k tomu, aby ste lásku udržali nažive a nikdy sa vo vzťahu nenudili. Musíte jasne vyjadrovať svoje potreby. Musíte dôverovať sebe a svojej partnerke.

Nedeľte sa so svojou partnerkou o odpad, ale o lásku, váš milostný vzťah, vaše porozumenie. Cieľom oboch je byť čoraz šťastnejší a to si vyžaduje čoraz viac lásky. Ste dokonalý muž alebo žena, a váš partner je dokonalý človek, práve tak ako pes je dokonalý pes. Ak k svojej partnerke pristupujete s láskou a úctou, kto z toho bude mať prospech? Nik iný ako vy.

Vyliečte svoju polovicu a budete šťastní. Keď dokážete vyliečiť svoju polovicu, budete pripravení na vzťah bez strachu a núdze. Majte však na pamäti, že liečiť môžete iba svoju polovicu. Keď vo vzťahu pracujete so svojou polovicou a váš partner s tou druhou, budete svedkami rýchleho progresu.

Úryvok z knihy Tajomstvo vzťahov – Praktický sprievodca umením vzťahov- Don Miguel Ruiz