Tajomná rebarbora + Recept Rebarborová štrúdľa

Hoci vyzerá ako lopúch, ešte v minulom storočí sa rebarbora nachádzala v každej dedinskej záhradke. Kyselkavá a sladká zároveň, šťavnatá a zdravá, to je rebarbora.

Čo viete o tejto rastline? Je to ovocie alebo zelenina? Je zdravá? Viete, ako sa pripravuje a čo sa z nej dá variť? Zoznámte sa viac s touto nenápadnou rastlinou.

Ako vyzerá rebarbora

Rebarbora nie je ovocie, ale zelenina, ktorá vyzerá ako veľký lopúch. Na jednom mieste bez presádzania rastie až 15-20 rokov. Stopky má dužinaté a môžu byť červenkasté alebo žlté, dlhé až 30 – 50 cm. V lete zo stredu vyrastá 1,5- až 2-metrová kvetná stonka s drobnými žltými kvietkami.

Čo je na rebarbore jedlé

Jedlé sú dužinaté listové stopky. Najlepšie, keď sú celkom mladé, vtedy sú jemné. Tmavočervené až bordové majú sladšiu chuť, zelené a žlté sú kyslejšie. Druh rebarbory s bielou dužinou má veľmi jemnú chuť a je menej kyslý.

Kedy a ako zberať rebarboru

Rebarbora sa zberá od polovice apríla do polovice júna (do Jána). Neskorší zber nie je vhodný, lebo sa v nej zvyšuje obsah kyseliny šťavelovej a listy strácajú svoju krehkosť.

Listy odrežeme najlepšie zavčas ráno, kým je chladno a listy sú svieže.  Listovú časť odrežeme. Stopky v chladničke vydržia stopky dva týždne.

Zdravotné účinky rebarbory

Má pozitívny vplyv na svaly, nervy a kosti. Pomáha telu zbavovať sa škodlivých látok, nápomocná je aj pri chudnutí či tráviacich ťažkostiach.

Rebarbora a jej pozitívne účinky na naše zdravie:

  • Pozitívne vplýva na nervovú činnosť a pri problémoch s koncentráciou (vďaka vitamínom skup.B)
  • Podporuje krvotvorbu a predchádza vzniku srdcových ochorení (vďaka kyseline listovej)
  • Posilňuje kosti, zuby a priaznivo pôsobí na zápal žalúdka (vďaka vysokému obsahu vápnika)
  • Znižuje krvný tlak a pomáha pri odvodňovaní organizmu (vďaka draslíku)
  • Významne podporuje peristaltiku čriev a vyprázdňovanie čriev, čím pôsobí preventívne voči zápche (vďaka obsiahnutej vláknine).

Avšak pozor:

Pretože rebarbora obsahuje veľké množstvo kyseliny šťavelovej, nesmie sa z nej jesť až príliš veľa. Jedlá z rebarbory konzumujte maximálne dvakrát týždenne, pri častejšej konzumácii môže podráždiť  zažívacie ústroje. Tí, čo majú chorý žlčník a oslabené obličky, by sa jej konzumácii mali vyvarovať.

Príprava rebarbory

Stopky ošúpeme nožíkom – ľahko sa dajú stiahnuť v pásoch- a pokrájame na menšie kúsky. Nikdy ju nekonzumujeme surovú. Buď ju dáme do koláčov, alebo ju podusíme alebo veľmi krátko povaríme. Rebarbora je vhodná na prípravu sladkých dezertov v kombinácii s tvarohom, nákypov či kysnutých koláčov s posýpkou. Výborná je i ako príloha k mäsitým jedlám, syru či ako plnka do pečiva. Je výborná všade tam, kde zvyknete použiť jabĺčka. Môžeme z nej vyrobiť aj džem, víno, šťavu alebo domáci kompót.  Takisto je vhodnou zeleninou na zmrazovanie, ako v surovej, tak aj vo varenej podobe. Pri jej spracovaní nepoužívajte hliníkové nádoby a príbory.

Recept Rebarborová štrúdľa

recept-rebarborova-strudlaPredpokladám, že túto štrúdľu si zamilujete tak, ako my v našej rodine. Je rýchla, šťavnatá, kyselkavá,… Ale pozor: veľmi rýchlo mizne z tanierov 🙂

Postup je veľmi jednoduchý:

Rozvaľkala som lístkové cesto (použite klasické domáce alebo kupované) a na neho som už len „vrstvila“: celú plochu som natrela roztopeným maslom, potom posypala sušenými pšeničnými klíčkami (alebo použite strúhanku), na jemno pomletými vlašskými orechmi, na malé kúsky ošúpanou a nakrájanou surovou rebarborou (pri pečení sa udusí do mäkka), cukrom z kokosových kvetov (alebo inou zdravšou alternatívou sladidla) a mletou škoricou. Štrúdľu zatočíme, dáme na plech vystlaný papierom na pečenie a potrieme rozšľahaným vajíčkom. Pečieme pri 180 C až do hnedastého odtieňa. Necháme vychladnúť. Ozdobiť môžeme napr. bielym jogurtom a mätou, ako je na fotke.

Dobrú a zdravú chuť priatelia. Užime si sezónu nenápadnej a zdravej rebarbory.