Vitamilk- osobná skúsenosť

Robíte si doma rastlinné mlieka, alebo si ich kupujete v obchode? Tak čítajte ďalej. Aj ja som si ich do nedávna kupovala. Ale od vtedy, ako mám doma prístroj Vitamilk, som už ani jedno rastlinné mlieko nekúpila.

Tu je moja osobná skúsenosť s prístrojom Vitamilk. 

Prečo som sa rozhodla prístroj kúpiť?

Tí, ktorí si pravidelne kupujete rastlinné mlieka v obchode viete, koľko stoja a že nie vždy sú „čisté“, ale je v nich popridávané všeličo (cukor, konzervanty,..), čo by tam podľa môjho gusta nemuselo byť. Pozrela som si rôzne referencie  a skúsenosti od ľudí, ktorí ho používajú a popravde, prehovorilo ma krátke video, v ktorom ukázali, ako jednoducho sa v ňom rastlinné mlieko dá vyrobiť. Na ňom som pochopila, že pri našej rodinnej spotrebe rastlinných mliek môžem s Vitamilkom ušetriť a hlavne si vyrobiť také mlieka, aké chcem a kedy potrebujem.

vyroba-mandloveho-mliekaTu je krátky video návod, ako vyrobiť Mandľové mlieko doma, pomocou Vitamilku.

Pozrite sa, aká je výroba rýchla a jednoduchá >>

Čo všetko mi s Vitamilkom prišlo?

Prišla veľká krabica a v nej bolo toto všetko: prístroj, sitko na rastlinné mlieka, odmerka veľká a odmerka malá, brožúrka s receptami, návod na používanie.

Čo všetko som vo Vitamilku otestovala?

domace makove mliekoPrístroj Vitamilk mám doma už asi 3 týždne a testovala som v ňom robiť rôzne veci. V prvom rade rôzne rastlinné mlieka. Na tie som sa tešila. Vyskúšala som už ryžové, ovsené, makové mlieko. Všetky vyšli perfektne. Takisto som vyskúšala aj viaceré krémové zeleninové polievky a rôzne druhy kaší na raňajky. Smoothie som v ňom zatiaľ nerobila, tie si robím v inom mixéri. Avšak dajú sa v ňom urobiť aj tie.

Moja skúsenosť: Ako prvé rastlinné mlieko som vo Vitamilku robila makové mlieko. A úprimne poviem: bola som prekvapená rýchlosťou, akou bolo hotové. Doslova sme si s manželom doma povedali „A to je všetko? Už je to hotové?“ A bolo hotové 🙂 Z jednej „dávky“ sa vo Vitamilku vyrobili dve také fľašky, ako je na obrázku.

Čo je to ten Vitamilk?

Pre tých, ktorí o tomto prístroji počujú prvýkrát, tu je popis prístroja Vitamilk:

Vitamilk je výrobník mlieka z rastlinných surovín. Vhodný je pre každého, kto nekonzumuje živočíšne mlieko z presvedčenia alebo trpí intoleranciou na laktózu. Za pomoci Vitamilku si môžete vyrobiť rastlinné alebo cereálne mlieko v pohodlí domova rýchlo a lacno. Výrobník dokáže naraz vyrobiť 1,1- 1,3 litra mlieka a výroba mlieka vo Vitamilku Vás tak vyjde omnoho lacnejšie, než  keď kúpite rastlinné mlieko v obchode.

Naviac si môžete byť 100% istý, čo mlieko obsahuje. Takto ho budete mať po ruke vždy čerstvé a bez konzervačných látok a iných prídavkov.

Obsluha prístroja je veľmi jednoduchá. Všetko namiešate podľa návodu (s prístrojom dostanete malú brožúrku s receptami),  doplníte čistou vodou (v prípade nápojov), zapnete správnu funkciu a o chvíľu máte hotovo. U rastlinných mliek za 2-3 minútky, u kaší a krémových polievok cca ovseno-kokosova kasa20-25 minút. A čo mi vyhovuje-mliečka boli pekne v raw podobe, čiže zostali v nich všetky dôležité prospešné látky a kaše a polievky boli práve naopak akurát teplé- tak rovno vyliať na tanier a zjesť. Toto je napr. moja obľúbená raňajková Ovseno-kokosová kaša.

Čo všetko sa dá vo Vitamilku vyrobiť?

Výrobník má 8 funkcií:

1. Nutričná pasta: Pre výrobu výživnej nutričnej pasty/kaše (pyré-nátierky) z bôbov alebo z ryže atď.
2. Kukuričný džús: Pre výrobu lahodnej kukuričnej šťavy.
3. Ovsená kaša/polievky: Pre výrobu ovsenej kaše – porridge, pyré, hustých nápojov s využitím ryže, prosa, ako aj na výrobu polievok z mrkvy, cibule, paradajok atď.
4. Sekanie ovocia: Iba funkcia sekania, bez zohrievania. Ideálne pre výrobu šťavy z ovocia – smoothies alebo pri pridávaní ďalších ingrediencií do mixu s už hotovým sójovým mliekom – slúži ako funkcia zamiešania.
5. Suché bôby: Pre výrobu rastlinného mlieka zo suchých bôbov.
6. Predmočené bôby: Pre výrobu rastlinného mlieka z bôbov, ktoré už boli vopred namočené.
7. Obilninové mlieko: Pre použitie s akýmikoľvek inými bôbmi, ako sú sójové bôby. Pre použitie pre výrobu obilninového mlieka.
8. Mungo/fazuľa: Pre použitie zmungo fazule alebo inej fazule (napríklad z červenej).

Zhrniem stručne a jasne: smoothie nápoje, rastlinné mlieka, kaše, krémové polievky 🙂

Rôzne názory o Vitamilku

Zrovna dnes som si prečítala na internete hodnotenie Vitamilku v komentári od jednej pani a bola som prekvapená, čo v ňom napísala. Podľa mňa buď mala chybný kus prístroja alebo robila niečo zle. Lebo tie veci, ktoré popísala, že sa jej stali, tak nie sú na mojom prístroji pravdou.

Za mňa zhrniem resp. budem oponovať danému článku. Podľa mojej skúsenosti:

  • Po skončení každého programu prístroj pípa (a to veľakrát za sebou a dostatočne nahlas, že i keď som vo vzdialenejšej miestnosti, tak pípanie počujem)
  • Je úplnou samozrejmosťou, že umývať sa nemôže tá časť Vitamilku, v ktorej je elektronika a motor.  Veď aj mixér, ktorý mám doma, neponáram do vody aj s motorom 😉
  • Za 3 týždne používania mi ešte ani raz nič nevykypelo.
  • Jediná vec, ktorá sa mi nerozmixovala úplne, boli zemiaky pri výrobe krémovej polievky (z niektorých ostali v polievke malé uvarené kúsky). Ale priznám sa, dala som ich tam viac, než bolo napísané v brožúrke s receptami, ktorú som s prístrojom dostala.
  • Rastlinné mlieka- robím ich bez najmenších problémov každý druhý-tretí deň.

Mínusy, na ktoré som pri používaní prišla ja (a možno zatiaľ len neprišla):

  • Chýba mi gombíček na vypnutie Vitamilku. Po skončení prístroja sa síce vypne daný program a prístroj nám to oznámi pípaním, ale Vitamilk musím manuálne odpojiť z elektriny.
  • Treba si dať pozor, aby sa do prístroja pri polievkach nedalo viac zeleniny, než je v recepte. Ja som pridala viac zemiakov 🙂 a zemiaky sa síce pekne rozvarili, ale trochu na dne prichytili. Čo je však dobré: prístroj sa sám vypol. Skonštatoval, že mi prihára polievka a tak sa vypol 🙂
Za mňa zhrniem moju osobnú skúsenosť s Vitamilkom

Je to neoceniteľný pomocník na výrobu rôznych rastlinných mliek a šikovný pomocník aj na výrobu kaší a polievok. Keby som sa mala na základe terajších skúseností znovu rozhodnúť, či si ho kúpim, moja odpoveď by bola: Áno, kúpila by som si ho.vitamilk 3

Ak si ho chcete kúpiť aj vy,

nájdete ho napríklad v našom eshope TU >>

Ak máte nejaký obľúbený recept, ktorý vo  Vitamilku robievate, sem s ním 🙂 Vyskúšame.