Naučte sa prijať pochvalu

Keď Vám druhí ľudia vyjadria pochvalu za niečo, čo ste pre nich urobili, naučte sa ju prijať.

Veľa ľudí s tým má problém. Aj ja som mala. Až minulý rok som si uvedomila, že keď ma 

kompliment

niekto za niečo pochváli alebo niekto mi za niečo poďakuje, som tak zbytočne skromná, že svojou odpoveďou svoju službu druhému zľahčujem,ba dokonca dehonestujem. 

Skúsme si situáciu poďakovania rozobrať. Niekto Vám poďakuje napr. za to, že ste mu pomohli napr. s prekladom z jazyka, ktorý on neovláda. A daný človek Vám za Vašu ochotu, čas a prácu poďakuje. Alebo Vám jednoducho niekto povie: „Dnes vyzeráš výborne“.

Existujú dve reakcie ľudí na pochvalu: 

1. Nestojí to za reč,… To nič nebolo,…. Nie je začo,… Ale ani nie,… 

alebo

2.  Rado sa stalo,… Za máličko, rado sa stalo, …. Ďakujem,…

Do ktorej skupiny ľudí patríte Vy? Ja som donedávna patrila do tej prvej. A ani si neviete predstaviť, ako sa zmenili moje pocity po pochvalách, keď som začala odpovedať „Rado sa stalo“. Najprv som to robila cielene, vedomky, ale teraz takto odpovedám už automaticky. Ale musím Vám povedať z vlastnej skúsenosti, že moje vnútorné pocity, sú po každej z daných odpovedí úplne iné. A jednoznačne po prijatí pochvaly sa cítim príjemnejšie a z daného činu, ktorého sa pochvala týka, mám oveľa väčšiu radosť.

Kedykoľvek totiž prijmete pochvalu, tak to veľmi dobre pôsobí na Vaše podvedomie a na Vašu sebaúctu a vnútorné sebavedomie. Preto keď Vám druhí ľudia chcú dať  pochvalu, tak ju prijmite. Doprajte si jej prijatie. Tým, že Vám ju chcú dať, chcú Vás pochváliť a poďakovať Vám, tak Vám chcú akoby odovzdať ten ich pozitívny pocit, ktorý ste v nich vyvolali. A tým, že ich poďakovanie prijmete, tak jednak urobíte radosť a oceníte sami seba, ale tým aj dáte najavo, že si vážite toho človeka, od ktorého ste pochvalu dostali. Ale ak ste zbytočne skromný a poviete „Nie je vlastne začo“, tak radosť a tú pozitívnu energiu po´dakovania akoby zmaríte.

Naučte sa prijať poďakovanie a kompliment.

Prijmite pochvalu, kompliment. Urobíte tak radosť sebe a aj tomu druhému.

citat komplimenty

(Preklad: Keď Vám niekto dá kompliment, verte mu.)

Takže zhrniem: Čo odpoviete najbližšie, keď Vám niekto povie: „Dnes vyzeráš super!“  ?

Jednoducho prijmete pochvalu a poviete „Ďakujem“.

A žiadne ale za to už nedáte … 🙂

Pozn.: Máte  aj Vy nejaké dobré tipy na slová, akými sa dá prijať pochvala? Sem s nimi do komentárov … Ďakujeme.