Povedz mi, čo ješ a ja ti poviem, akého veku sa dožiješ alias Klamstvá v potravinárstve – časť 2.: Glutamany

DOBRE UTAJENÉ GLUTAMANY
Glutamany konzumujeme každý deň a ani o tom nevieme. A aj keď sa im chcete vedome vyhnúť  a kupujete výrobky s nápisom “ bez pridaného glutamanu“, tak to neznamená, že ich výrobok aj v skutočnosti neobsahuje!
 

Výrobci nám na obale výrobku síce tvrdia “ BEZ PRIDANÉHO GLUTAMANU“, 

polievka

avšak to znamená, že glutaman tam nie je pridaný (ako napr. soľ). Ale pokiaľ je „ukrytý“ v inej zlúčenine, tak výrobca má podľa zákona za povinnosť uvádzať len názov danej zlúčeniny (ktorá obsahuje aj glutaman), ale nemusí už uvádzať informáciu, že daná zlúčenina glutaman obsahuje.

Takže niektorí výrobcovia potravín s nami spotrebiteľmi hrajú akúsi „schovávačku“. 

Pod akými názvami nájdete glutamany v tovare „schované“– ktorým sa máme vyhýbať?
 
bielkovinový hydrolyzát
kvasnicový extrakt
sójový hydrolyzát
sójový alebo rastlinný bielkovinový hydrolyzát
 

Je to ako pri 100 % jablkovom džúse – tiež je to otázne. Lebo 100% jablkový džús u niektorých výrobcov znamená, že džús je robený na 100% z jabĺk a nie z pomarančov,… ale neznamená to, že obsahuje len 100 % jablkovú šťavu, bez pridania vody, cukru, atď. Neveríte?  Skúste sa pozrieť sa obaly džúsov a preskúmať ich 🙂 Uveríte.

A čo sú to vlastne tie glutamany?

Sú to látky, ktoré dodávajú chuť jedlu, látky zvýrazňujúce chuť . Spoznáte ich podľa chuti. Nachádzajú sa skoro vo všetkých druhoch tovaru, ktoré majú v jedle zvýrazniť chuť.    Sú však nebezpečné, pokiaľ ich konzumujeme často a to hlavne u detí.  Či je už Glutaman sodný (MSG) pre nás dobrý, alebo nie, je na zvážení každého človeka. Prečítajte si informácie z rôznych strán a urobte si vlastný názor.

MSG ako zložka potravín bola vynájdená v roku 1908. V roku 1950 boli vykonané rôzne testy na potkanoch a myšiach, ktoré naznačili, že MSG má určité neurologické účinky.   V roku 1960 už bolo vydaných viac správ o nežiadúcich účinkoch MSG (napr. Ho Man Kwok popísal  „Chinese Restaurant Syndrome “ ).  

V roku 1969 v reakcii na zvýšené obavy o bezpečnosť glutamanu sodného, začali byť vyvíjané tlaky na výskumníkov zaoberajúcich sa touto témou.

bez pridaneho glutamanu
 
Z literatúry a výskumov je jasné, že v súčasnosti až 25 % populácie trpí nežiadúcimi účinkami z užívania MSG.

Medzi nežiadúce účinky z užívania MSG patria:

  • migrény
  • žalúdočná nevoľnosť
  • hnačky
  • srdcové nepravidelnosti
  • astma
  • náladovosť
  • ďalšie vážnejšie neurodegeneratívne ochorenia.

Prečo neurodegeneratívne ochorenia? Lebo glutamátové receptory máme v mozgu a v tráviacej sústave a preto konzumácia MSG môže vyvolávať poruchy mozgu a demencie a takisto aj poruchy trávenia.

V akých potravinách glutamany hlavne nájdete?
instantné polievky, instantné hotové jedlá, koreniace zmesi, mäsové výrobky, paštéky, dochucovadlá- sójové omáčky, chipsy, …
 
Čo robiť, aby sme sa im vyhli?

Jesť glutamany  v potravinách nám neprospieva. Preto je potrebné obmedziť hotové jedlá. 

Plus sú niektoré potraviny a koreniny, ktoré negatívne účinky glutamanov tlmia.

kurkuma

Sú to napríklad: 

  • Kurkuma (alebo korenie kari) – kurkuma je ajurvédske korenie, ktoré má povesť bojovníka proti bolesti, pôsobí protizápalovo, podporuje krvný obeh, detoxikáciu, imunitu a regeneráciu tkanív
  • Kustovnica čínska
  • Zelená chlorella
     
A ešte jedno dôležité upozornenie: Viete, že….
!!!! Konzumácia glutamanov potlačuje pocit sýtosti v mozgu. Z toho vyplýva, že keď konzumujete takéto jedlá, zjete ich oveľa väčšie množstvo. Čo spôsobuje prejedanie sa a následne tlstnutie !!!!
PS: Už viete ďalší z dôvodov, prečo sú Američania takí tuční?
 
A pamätajte si:
„Čo dnes zješ, to si zajtra oblečieš.“
Tina a Vlado Zlatošovci
odborníci na zdravú výživu
 
V akých potravinách ste našli glutamany Vy? Boli uvedené správne alebo v „ukrytej“ forme? Podeľte sa s nami v komentároch. Ďakujeme.
(Použitý zdroj:  http:/www.stream.cz/adost/10000618-dobre-utajene-glutamaty)