Cvičenie: List sebe samému- Poraď sebe

Vynikajúce praktické cvičenie, ktoré vám ukáže cestu za realizáciou vašich snov. Cvičenie je relatívne ľahké a rýchle a jasne vám ukáže všetko, čo potrebujete k zrealizovaniu sna.

Toto cvičenie je vhodné nielen pre dospelých, ale i pre tínedžerov. Vďaka nemu si človek uvedomí, aké konkrétne kroky musí urobiť na to, aby dosiahol svoj sen/cieľ, po ktorom túži.

Cvičenie: List sebe samému- Poraď sebe

Stanovíme si časový úsek, kedy chceme daný sen/cieľ dosiahnuť. Napríklad: 2 roky

Cvičenie si vysvetlíme na konkrétnych príkladoch:

Tínedžer (Filip, 17 rokov): chystá sa o 2 roky na vysokú školu. Má rád počítače a rád by išiel na školu technického zamerania niekde do zahraničia.

Dospelák (Katka, 37 rokov): chcela by zmeniť zamestnanie a začať podnikať. Rada cestuje, a tak by chcela začať podnikať v oblasti cestovného ruchu.

Priebeh cvičenia:

Tínedžer:

Predstav si, že máš 19 rokov a dostal si sa na vysnívanú vysokú školu. Si tam a si šťastný. Práve sedíš a píšeš list Filipovi, ktorému je ešte len 17 rokov. Napíš mu, čo všetko je potrebné urobiť na to, aby sa Filipovi splnil sen. Napíš mu do listu čo najpodrobnejšie, čo všetko si musel urobiť a uskutočniť na ceste za svojím cieľom. Pozri sa z tej najlepšej budúcnosti naspäť na cestu, ktorú si prešiel a napíš si tie najdôležitejšie body.

Čím podrobnejší bude tento list, tým lepšie, pretože častokrát si iba spätným pohľadom uvedomíme, aké konkrétne kroky musíme urobiť, aby sme prišli do vysnívaného cieľa.

Filip napríklad zistí, že si potrebuje zlepšiť známky z matematiky, doplniť si ešte vedomosti z informatiky a zlepšiť sa v komunikácii v angličtine.

V liste sa pozeráme z tej najlepšej budúcnosti smerom naspäť a stanovujeme si dôležité míľniky, ktorými musíme prejsť. Veci, ktoré sa musíme naučiť a zrealizovať na ceste za splnením sna.

Môžu to byť 2 typy míľnikov:

  • Výsledkové: Aké výsledky potrebujem dosiahnuť?

Napr. Filip si potrebuje zlepšiť známky v matematike.

  • Procesné:  

Aby proces prebehol a svoj sen/cieľ sme dosiahli, je potrebné si každý deň aspoň 5 minút splnenie svojho sna vizualizovať (na to nám dobre poslúži napr. nástenka Vision Board alebo kniha MY BIG VISION BOOK).

Dospelák si toto cvičenie urobí úplne tak isto. Napríklad Katka si predstaví seba v 39 rokoch, ako úspešne podniká v cestovnom ruchu. Napíše si sama sebe list, svojmu o 2 roky mladšiemu ja a poradí si, čo všetko potrebuje absolvovať a naučiť sa, aby svoj sen/cieľ dosiahla. Možno zistí, že na to, aby sa jej sen/cieľ splnil, potrebuje za tie 2 roky ešte sa zlepšiť v angličtine a v nemčine a poriadne si naštudovať, ako založiť cestovnú agentúru a čo to všetko obnáša. Zistí, že si musí urobiť špeciálny kurz a naučiť sa viac pracovať s počítačom.

Vizualizáciou nášho sna/ cieľa ako už zrealizovaného a následným pozretím sa naspäť na cestu, ktorú sme museli na jeho dosiahnutie prejsť, si oveľa ľahšie vieme konkretizovať, čo presne máme pre dosiahnutie svojho sna/cieľa urobiť. Oveľa ľahšie si vieme predstaviť, aké konkrétne kroky potrebujeme zrealizovať. Akoby si toho „veľkého slona“ (náš veľký sen) rozporcujeme na konkrétne menšie kúsky, ktoré postupne vieme „zjesť“.

A najmä:  náš sen/cieľ takýmto spätným pohľadom už zo zrealizovaného sna sa nám zdá oveľa ľahšie uskutočniteľnejší.

Držím vám palce v ceste za vašimi snami.

„Len ak vieme, kam smerujeme, dostaneme sa tam, kde chceme byť.“