Ako sa naučiť zoznamovať a komunikovať

zoznamenie saV dnešnej uponáhľanej dobe plnej počítačov a techniky sa akosi stráca prirodzená schopnosť ľudí komunikovať. Komunikovať medzi sebou priamo, z očí do očí, bez použitia techniky. Spoliehame sa na výdobytky novej éry, komunikujeme cez emaily, smsky, Facebook, či Skype. Píšeme všetko v skratkách, čo najstručnejšie a hlavne rýchlo. Viem, je tonormálne…. Každá doba má svoje typické znaky a vzorce, podľa ktorých sa ľudia správajú. Netreba sabotovať nové a dobré veci, ktoré nám priniesla nová doba a uľahčujú nám každodenný život. Nie, to určite nie.

Len si uvedomujem, čo čoraz viac ľudí v mojom okolí má problém komunikovať. Komunikovať priamo, osobne. Možno nepatríte medzi nich, ale skúste porozmýšľať – kto všetko vo vašom okolí by to vzdal, keby mal osloviť neznámeho človeka a spýtať sa ho, koľko je hodín? Koľkí vaši kolegovia by radšej napísali 10 emailov, než by mali za niekým zájsť osobne? Koľkí ľudia vo vašom okolí neznášajú, keď musia v práci oslovovať nových klientov a obchodných partnerov, či oslovovať  dievčatá a pozývať  ich na rande?clovek s pc a mobilom

Dnešná rýchla doba zabíja komunikáciu. Ľudia si navykli sa schovávať za slúchadlo telefónu alebo za obrazovku počítača a majú stres z toho, keď sa majú zoznámiť s niekým novým osobne.

Pred časom som čítala výsledky jedného univerzitného výskumu o tom, z čoho majú ľudia najväčší strach. A verte, či neverte, hneď po prvom mieste, kde bol strach z upálenia za živa, bol na druhom mieste strach z rozprávania pred ľuďmi na verejnosti!! A na štvrtom mieste bol strach z nadväzovania kontaktov s novými ľuďmi.

Smutné, však? Bojíme sa seba navzájom. Ale prečo je tomu tak? Čo bráni ľuďom v komunikácii medzi sebou?

Tu je 10 najčastejších príčin, prečo je tomu tak:

1. My ľudia o sebe pochybujeme, porovnávame sa s ostatnými a máme nízke sebavedomie  (ktoré sme si vypestovali aj na základe všade nás obklopujúcich „dokonalých“ ľudí v dokonalých reklamách, či na dokonalých fotkách)
2. Myslíme si, že nevieme, o čom sa s ľuďmi máme rozprávať. Ako máme nájsť spoločnú tému, ktorou daného človeka oslovíme.
3. Príliš riešime, čím vhodne začať a ako čo najlepšie ukončiť rozhovor. Tak dlho sa zaoberáme tým, ako máme nového človeka osloviť, prepasieme danú príležitosť.
4. Sme presvedčení, že nezvládneme urobiť na ľudí dobrý dojem a nadviazať vzťah.
5. Želáme si vybudovať svoje dobré meno, ale je to len povrchné.
6. Prehnane sa zameriavame sami na seba.
7. Bojíme sa odmietnutia.
8. Pripadáme si divne, keď si máme vypýtať na daného človeka kontakt.
9. Nechceme obťažovať a vtierať sa ostatným.
10. Bojíme sa konfliktu a nevieme ako elegantne zvládnuť komunikáciu, aj keď s niekým nesúhlasíme.

Všetko v živote je o ľuďoch. Záleží na tom, akými ľuďmi sa obklopujeme