Hladného naučte chytať ryby

ucit chytat rybyAk dáte rybu hladnému, tak ho nasýtite jedenkrát. Ak ho naučíte chytať ryby, tak ho nasýtite na celý život.

Pamätajte si toto hlavne vo chvíľach, keď chcete riešiť problémy ostatných. Riešiť ich za nich.

Nerobte to! Nesnažte sa riešiť problémy ostatných. Nechajte ich, nech sa poučia z dôsledkov svojich rozhodnutí. A aj keď vás láka vyriešiť niečo za ostatných bez toho, aby sa oni o vyriešenie čo i len pokúsili, nerobte to ! Majte odvahu povedať NIE. Poraďte im, ako majú danú situáciu podľa vás vyriešiť, ale nechajte to urobiť ICH! Nechajte ich vysporiadať sa s ich situáciou a zvládnuť ju. 

Chce vaše dieťa poradiť, ako má vypočítať domácu úlohu? Poraďte mu, ako ju má vypočítať, ale samotný výpočet nechajte na ňom! Alebo váš kolega chce pomôcť s Excelovskou tabuľkou? OK, tak mu poraďte, ako a čo má kliknúť, aký vzorec má zadať, ale nechajte to urobiť jeho! A ak pochybia? … Chyby sú súčasťou nášho života. Keď ich neurobíme, nikdy sa nepoučíme.  A keď sa nikdy nepoučíme, tak sa nemáme šancu polepšiť a byť ŠŤASTNÝMI.

Naučte ľudí chytať rybu, nedávajte im ju hneď na tanieri. Dáte im tak oveľa viac.

razcestie

Dáte im tým možnosť, aby zobrali zodpovednosť za svoj život a za svoje konanie do svojich rúk.  Vy máte svoju vlastnú cestu a oni majú svoju. Doprajte im ju.