História Valentín- Viete ako vznikol sviatok zaľúbených- deň sv. Valentína?

laska14. február je deň, kedy sa oslavuje Valentín. Tento deň je sviatkom všetkých zamilovaných, kedy si vyznávame lásku viac ako inokedy. Obdarúvame sa kvetmi, sladkosťami, či inými drobnosťami a stretávame sa na romantických miestach.

Viete však, že sviatok Sv. Valentína nie je novodobým výmyslom? Viete, kto to bol  sv. Valentín a prečo si ľudia práve v tento deň vyznávajú lásku?

Pôvod dňa svätého Valentína je opradený záhadami. Sú s ním spojené mená najmenej troch svätcov- martýrov.   Prvým bol svätý Valentín, ktorý trpel v Afrike so svojimi spoločníkmi. Druhým svätým bol biskup z Interamny a tretím bol rímsky kňaz Valentín z 3. storočia. O prvom a druhom Valentínovi sa vie len veľmi málo, a tak je najznámejší príbeh tretieho Valentína.

O svätom Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu, koluje veľa legiend. Jednou z najznámejších je kresťanská legenda, ktorá hovorí o svätom Valentínovi, ktorý bol mučeníkom žijúcim za vlády cisára Claudia II.  Tento panovník rád a často viedol vojny, ale rímski muži jeho nadšenie nezdieľali a neradi vstupovali do vojska. Podľa Claudia bol ich dôvod jednoduchý: nechceli opúšťať svoje ženy a rodinu. Ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov.  Preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín bol rímsky kňaz, ktorý aj napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil zamilované páry. Keď to cisár Claudius zistil, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest smrti. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. A tak vzniklo prvé valentínske prianie.

V roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť. Sv. Valentín sa tak stal patrónom zaľúbených.

Či už sú tieto legendy pravdivé alebo nie, Valentín sa stal patrónom zamilovaných a tento sviatok sa stal obľúbený nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

 Svätý Valentín vo svete

valentinska pohladnica z roku 1910

V Spojených štátoch má sviatok sv. Valentína dlhú tradíciu. Prvé valentínske pohľadnice boli vyrobené v 19. storočí. Maľovali sa ručne, zdobili sa ornamentami, morskými mušľami alebo sušenými kvetmi a pod.

Obr.: Valentínska pohľadnica z roku 1910

 V Škótsku sa každý rok usporadúva festival, na ktorom si mladí ľudia losujú z klobúka meno svojho Valentína alebo Valentínky, s ktorou potom majú pretancovať celý večer. Podľa ďalšieho zvyku sa Valentínom alebo Valentínkou stane prvý človek, do ktorého v ten deň doslova narazíte na ulici.

holubicky

 

V Anglicku sa traduje, že 14. februára si vtáci (najmä holuby a labute) volia svojich partnerov na celý život. 

História sviatku Valentína ostáva možno opradená rúškom tajomstva. Vieme však, že február sa odpradávna považuje za mesiac romantiky. Preto, či už tento sviatok uznávate alebo nie,  buďte si istá/ý, že slovami a gestami lásky určite potešíte. Či už na Valentína alebo v iný deň roka, dajte najavo svoju lásku, svoje city. 

Láska prichádza vtedy,  keď jeden toho druhého má rád práve preto, že je taký, aký je. Keď pochopí, že je jedinečný v celom vesmíre. Spomeňte si počas Valentína na niekoho, koho máte naozaj radi, takého aký je. A povedzte mu, že je pre Vás darom a to jedinečným v celom vesmíre.

„Najväčším šťastím v živote človeka je vedomie, že nás niekto miluje preto, aký sme,

alebo skôr aj napriek tomu , aký sme.“

zamilovanost