Sila pozornosti

Každý z nás by chcel vytvoriť za svojho života niečo výnimočné. Úžasnú vec, na ktorú by bol hrdý a na ktorú by všetci po jeho smrti spomínali. Vytvoriť niečo výnimočné, dostať geniálny nápad,  objaviť zásadnú vec, vytvoriť v niečom rekord. Jednoducho urobiť vo svojom živote niečo VEĽKÉ.

Ale kde a ako začať? Odpoveď je jednoduchá: začnite všetkými malými každodennými myšlienkami. Lebo i tie najväčšie a najgeniálnejšie veci a skutky začali jednoduchou myšlienkou….

Všetky geniálne veci na svete sa začali tým, že boli najprv myšlienkami. Vymyslenie bicykla, elektriny, objavenie Ameriky, či let na Mesiac, ale i všetky úžasné noty pesničiek, či texty výnimočných kníh…

Všetky tieto veci sa začali tým, že najprv boli obyčajnou myšlienkou v niekoho hlave. A čo sa stalo? Ten niekto zameral svoju pozornosť práve na túto jednu myšlienku spomedzi miliónov myšlienok, ktoré mu vtedy prúdili v hlave. Zameraním pozornosti dal danej myšlienke silu. Silu života a zrealizovania.

Tam, kam ide naša pozornosť, tam idú aj naše myšlienky a potom i činy.

Aké plynie z toho ponaučenie? Sila pozornosti je základným kameňom:

Zameriavajme svoju pozornosť na tie veci, ktoré chceme, aby sa nám v živote diali.

A nie na veci, ktoré nechceme, aby sa nám v živote diali… Je dokázané: napríklad keď šoférujete auto a dostanete šmyk, keď sa budete sústrediť na prekážku pred sebou, keď budete pozerať a  budete zameriavať pozornosť práve na prekážku, tak do nej s určitosťou aj narazíte. Ale pokiaľ  v tej kritickej chvíli ihneď zareagujete, otočíte hlavu a zameriate svoj zrak a tým aj celú svoju pozornosť na ten smer, kam chcete, aby vaše auto išlo, tak s veľkou pravdepodobnosťou sa prekážke vyhnete. Zvláštne? Áno, ale je to tak a je to dokázané.

A práve o tom ide. Nemrhať svojím vzácnym časom, ktorý vo svojom živote máme na veci, ktoré nechceme, aby sa nám v živote diali. Neznamená to, že si pred nimi zakrývate oči. Vy viete, že tam sú. Iba im venujte len toľko pozornosti, ktorá je nutná. Ani o sekundu viac.

Svoju pozornosť a svoj čas venujme len vzácnym diamantom, ktoré sú ukryté v nás a v ostatných. Tieto diamanty sú v každom z nás. V nás, v našom partnerovi, v našich deťoch. Venujme svoju pozornosť diamantom ukrytým v nás. Tie stoja za náš čas, energiu a snahu. Z nich sa tvoria geniálne myšlienky.

sila pozornosti a zameranie

Myslíte si, že by vznikli také krásne hudobné diela u Mozarta, keby ho nútili, aby sa venoval radšej fyzike, lebo v tej nie je dobrý? A čo by sa stalo, keby nútili mladého Einsteina, aby sa radšej venoval radšej športu? Napísala by Luise Hay knižky, ktoré pomáhajú miliónom ľudí, keby nevenovala svoju pozornosť písaniu svojich myšlienok?

Podporujme svoje deti v tom, čo im ide, v čom sú dobré a šťastné. V tom, čo je ich prirodzenou danosťou. Zameriavajme ich pozornosť na to, v čom sa cítia dobre. Na tie veci, ktoré im idú.

Pozornosť zacielená na správne veci a myšlienky, dokáže zázraky.

Nevadí, že z niektorých predmetov má váš školák dvojku, či trojku. Podporujte ho v tých tých predmetoch, veciach a činnostiach, o ktorých vám bude s nadšením rozprávať s nadšením a s iskrou v oku. Tam je ukrytý ten jeho diamant. Tam sa u neho skrývajú tie najgeniálnejšie myšlienky a činy. Spomeňte si na tento článok, keď budete držať v rukách vysvedčenie svojho potomka.  Alebo pri podpisovaní žiackej knižky si s kľudom Angličana opakujte:“ Zameriavam sa na tie veci, ktoré mu/jej idú.“

Zamerajme pozornosť našich detí na veci, v ktorých sú dobré a šťastné. Chváľme ich za veci, ktoré dokázali a nehaňme ich za tie, ktoré sa im nepodarili.

Pamätajme: Diamant je ukrytý v každom z nás. Len nechajme svoju pozornosť ho objaviť. V tom je čaro našej spokojnosti, úspechu a všetkých „veľkých“ vecí.