Vajíčka na tvrdo a surové vajcia- Ako ich rýchlo rozpoznať?

Veľká Noc je predo dvermi a snáď v každej rodine a v každej chladničke sa nachádzajú vajcia a to vo všetkých formách: vajíčka na tvrdo, vajcia na mäkko, surové vajíčka, či dokonca maľované veľkonočné vajíčka. Jednoducho vajíčka k Veľkej Noci patria ako vianočný stromček k Vianociam.

Aj v našej rodine máme k vajíčkam veľmi blízko už od dávna, nakoľko môj otec býval dlhé roky riaditeľom hydinárskych závodov. Preto veľa vecí som sa o vajíčkach dozvedela od neho už ako dieťa. Už od vtedy viem, že „NIE JE VAJCE AKO VAJCE“, či už sa to týka kvality vajíčka, jeho veľkosti, či farby. Pozrime sa v tomto článku vajíčkam „pod škrupinku“.

Teraz pred Veľkou Nocou sa veľa domácností chystá na nákupy. Skúste si všimnúť, aké vajíčka kupujete. Či od sliepok, ktoré aspoň videli a jedli trávu (a z tej trávy potom zdravé látky sú aj v ich vajíčkach), alebo od sliepok, ktoré nevideli ani slnko na oblohe a žerú kŕmne zmesi s hormónmi?

V kvalite vajec je veľký rozdiel a na vajíčkach je aj napísané to, akej sú kvality. Len treba vedieť čo čítať a ako čítať. Čítajte ďalej … a už budete vedieť 🙂

Ako čítať kódy na vajíčkach?

Každé vajce musí byť zo zákona označené rozlišovacím kódom, vyznačeným priamo na vajci alebo na obale. Na čo je to dobré? Z kódu na slepačom vajci sa dá zistiť jeho pôvod, ale aj jeho kvalita.

Kód sa skladá z číslic:
• z číslice označujúcej spôsob chovu nasledovným spôsobom:
0 pre ekologickú poľnohospodársku výrobu (výbeh, surová strava)
1 pre chov vo voľnom výbehu (výbeh, bidielka)
2 pre chov na podlahe (chov v halách, bidielka)
3 pre chov v obohatených klietkach
• z kódu krajiny, pričom kód Slovenskej republiky je SK
• z identifikačného čísla, ktoré sa skladá zo skratky okresu, v ktorom sa
prevádzkareň nachádza a poradového čísla v rámci predmetného okresu

zdrave-desiate-kody-na-vajciach – kópia

Ak chcete kúpiť kvalitnejšie vajcia, vyberajte tie s označením prvej číslice 0 a 1. Sliepky, chované v takomto voľnom alebo ekologickom výbehu, sú kŕmené prirodzenou stravou a chované v prirodzených podmienkach s dostatočným priestorom na behanie a hrabanie. Z tohto dôvodu ich vajcia obsahujú oveľa viac zdraviu prospešných omega-3 a omega-6 mastných kyselín, viac vitamínu D, lecitínu a karotenoidov.

Sú hnedé vajcia lepšie než biele?

Keď porovnáme chuť a výživové hodnoty, nie je medzi nimi žiadny rozdiel. Napriek tomu, že hnedé vajcia môžu byť o niečo drahšie ako biele, nedá sa tvrdiť, že by boli lepšie ako biele vajíčka.

Majú hnedé vajcia tvrdšiu škrupinu? 

Škrupina v oboch farebných variantoch má rovnakú hrúbku. Na pocit tvrdšia a ťažšie rozbitná škrupina súvisí vždy iba s vekom sliepky, nikdy nie so zafarbením vajíčka. Mladšie sliepky znášajú tvrdšie vajcia, staršie o čosi jemnejšie. Tento fakt platí pre obe farby vajec rovnako.

Prečo sú hnedé vajcia drahšie?
Prevláda názor, že ak sú hnedé vajcia drahšie, automaticky musia byť lepšie, zdravšie či viac bio. Nemusí to byť pravda. Tajomstvom vyššej ceny je jednoducho fakt, že tmavé sliepky, ktoré znášajú hnedé vajcia, sú vzrastovo o niečo väčšie, a teda i náklady na ich stravu sú vyššie.

Ktoré vajcia sú najlepšie?

Ak ste niekedy jedli pravé domáce vajíčka, je dosť možné, že boli hnedé a vy ste si všimli ich výraznejšiu chuť a krásny žĺtok. Je to preto, že väčšina sliepok s voľným výbehom znáša
hnedé vajíčka, a preto ste chuťové kvality priradili farbe vajec. Avšak nie farba vajec určuje ich lepšiu chuť. Lepšia chuť vajec je výhradne spojená s potravou, pohybom a celkovou kondíciou sliepok.

Aký je rozdiel v štandardných a bio vajciach?

Bio vajcia zvyknú byť viac zašpinené a majú aj častejšie poškodenú škrupinku. Dôvodom je chov na podstielke a častejšia znáška vajec mimo znáškové hniezda. Z pohľadu zloženia sa u bio vajec vyskytuje viac škvŕn, ktoré sú dôsledkom prirodzeného stresu, ako napr. z predátorov vo výbehu. Bio vajcia majú nižší obsah cholesterolu.

Ako zistíte, či sú vajíčka čerstvé?

Čerstvosť vajec preveríme v desaťpercentnom soľnom roztoku (ľahko si ho vyrobíte doma zo soli a vody). Spoznáme ju podľa výšky vzduchovej bubliny na oblejšom konci vajíčka. Čím je vajce staršie, tým je bublina väčšia, a preto vajce pláva viac k hladine. Staré vajcia alebo dokonca pokazené vajcia plávajú na povrchu hladiny. Tých sa treba okamžite zbaviť, pretože môžu byť pôvodcom choroboplodných zárodkov.

cerstvost vajec – kópia

Vajíčka na tvrdo a surové vajcia- Ako ich rýchlo rozpoznať?

Máte v chladničke vajíčka na rôznych miestach a zabudli ste, ktoré sú tie, čo ste už uvarili natvrdo? Vyzerajú rovnako, tak ako si pomôcť? Poslúži jednoduchý trik: zoberte vajíčko a dajte to na rovnú hladkú plochu, napríklad na kuchynskú linku, a zatočte ním okolo jeho stredovej osi. Ak sa vajíčko točí rýchlo, je už uvarené. Pokiaľ pomalšie, je ešte surové 🙂 Jednoduchý a pritom tak praktický tip, však?

Nie je vajce ako vajce

V súčasnosti sú už bežne dostupné aj iné druhy vajec než len slepačie. Napríklad prepeličie, kačacie, pštrosie. Najmä prepeličie vajíčka sú v súčasnosti odborníkmi veľmi preferované.

prepelicie-vajickaPrepeličie vajcia

Na rozdiel od slepačích, prepeličie vajcia nespôsobujú alergie u detí ani u dospelých. Naopak, je v nich prítomný proteín ovomukoid, schopný inhibovať alergické reakcie. Na základe prepeličích vajec sa produkuje liek používaný pri liečbe alergie.

I keď je prepeličie vajce 5-krát menšie ako slepačie, obsahuje až 2,5-krát viac vitamínov A, B1 a B2. Tieto vitamíny zohrávajú významnú úlohu v boji s alergiami, problémami s krvným obehom a ďalšími civilizačnými ochoreniami. Ďalej obsahuje 5-krát viac fosforu, draslíka a železa. Fosfor prispieva k zdravému duševnému vývoju a jeho prísun je veľmi dôležitý hlavne v skorom školskom veku dieťaťa.

Je dokázané, že prepeličie vajíčko poskytuje, na rozdiel od slepačieho vajíčka, päťkrát vyššiu dávku bielkovín pre ľudí, ktorí cvičia a posilňujú. Takisto je aj prirodzeným zdrojom zdraviu prospešných omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré priaznivo ovplyvňujú kardiovaskulárny systém. Nepopierateľne pozitívne účinky sa potvrdili aj pri cukrovke. Diabetikom sa odporúča jesť šesť prepeličích vajec týždenne. Takáto liečba môže znížiť hladinu glukózy v krvi až o dve jednotky.

Dozvedeli ste sa v tomto článku o vajíčkach veci, ktoré ste doteraz nevedeli? Tak ho zdieľajte aj svojim priateľom.

Zdroj článku: Praktické informácie z tohto článku nájdete v našej novej kuchárskej knižke Zdravé desiate nielen pre deti. Je to knižka nielen s receptami na zdravé desiate pre nás do práce, či pre deti do školy, ale aj knižka pre všetky maminy a tatov, ktoré sa chcú dozvedieť o zdravých potravinách niečo viac.

Viac informácií o kuchárskej knihe Zdravé desiate nielen pre deti nájdete TU >>

Facebook cover banner Zdravé desiate