Prestaňte sa porovnávať s ostatnými- audio článok

Poznáte tento pocit? Nič nie je dosť dobré, vždy keď sa vám niečo v živote podarilo, tak ste si povedala: „Fajn, ale mohla som to urobiť ešte lepšie“.  Ostatní spolužiaci, súrodenci, kamarátky vám vždy pripadajú lepší, šikovnejší, krajší.  Vaše úspechy vám pripadajú v porovnaní s nimi nepodstatné a v podstate trápne a nijaké. Nebojte sa. Nie ste prípad pre psychiatra, takéto pocity má v súčasnosti veľa ľudí.

Veľa ľudí si v sebe vypestovalo ten hlúpy návyk alebo zvyk porovnávať sa neustále s ostatnými.

Porovnávame si neustále, aké kto máme auto, byt, dom, na akej pracovnej pozícii pracujeme, akí sme úspešní alebo neúspešní, akú máme postavu, manžela, partnerku, aké sú naše deti úspešné v porovnaní so spolužiakmi. Neustále sme zvyknutí všetko a všetkých porovnávať. A hlavne: porovnávať seba s ostatnými.

A práve aj preto sa častokrát cítime nenaplnení, neúspešní a nie dosť dobrí. Ale uvedomme si: nie dosť dobrí v  porovnaní s kým,  v porovnaní s čím? Nie dosť dobrí pre seba?

Neporovnávajme sa s ostatnými,

ale len sami so sebou.“

Porovnávajme sa vždy len sami so sebou. S nikým iným…. Keď si idete napríklad zabehať, tak sa neporovnávajte s ostatnými bežcami, či sú rýchlejší alebo či vládzu zabehnúť dlhšiu trasu. Či sú mladší alebo starší, či majú lepšie tenisky alebo krajšie tričko… či majú väčší zadok alebo majú dokonalo vypracované telo.  Každý z nás je jedinečný, má inú štartovaciu čiaru, inú trasu, iné podmienky pri „behu“ a aj iný cieľ, preto sa nemôžeme porovnávať navzájom.

Porovnávajte sa VŽDY len sami so sebou. S tým, či sa zlepšujete, či VY napredujete….

A keď budete vidieť, že napredujete, …že sa zlepšujete,… že ste v porovnaní spred mesiaca, či roka lepší, rýchlejší, potom vám vaše pokroky budú prinášať radosť. Tú skutočnú vnútornú radosť. Jednoducho budete na seba pyšná/ý …bez ohľadu na ostatných. Zažijete pocit spokojnosti samých so sebou. A toto zažijete vo chvíľach, keď cítite a vidíte SVOJ pokrok.

listok s odkazomAk si myslíte, že nenapredujete, tak si píšte napr. denníček. Každý deň napíšte pár viet … o sebe, pre seba. Napíšte si, čo ste zažili, v čom ste boli na seba v daný deň pyšná/pyšný.  A po nejakom čase si svoje slová a myšlienky prečítajte. Uvidíte, aký kus cesty ste sa taký krátky čas prešli.

Prezradím vám jednu vec, ktorej sa asi nepotešíte: Vždy bude niekto lepší než Vy. Vždy bude mať niekto lepší dom než vy, bude mať lepšiu postavu, či lepšie výsledky…. Aspoň tak sa to bude zdať vám- z vášho pohľadu. Možno aj v niektorej chvíli budete v niečom naozaj najlepší, budete mať možno najlepší dom v ulici, ale o mesiac to už nemusí byť pravda. Vždy môže prísť niekto lepší než VY.

Prestaňte sa porovnávať s ostatnými. Nemôžete vyhrať.

A ešte jedna myšlienka: Na to, aby ste dosiahli svoj vnútorný pocit šťastia a spokojnosti, nemusíte byť vždy dokonalá/ý.  Nemusíte byť celý deň happy a na perách mať americký úsmev číslo 3. Je normálne, nebyť občas OK. Nemať svoj deň.

Cesta na vrchol má vždy aj údolia.

Je to normálne. Je normálne nebyť OKDovoľte si to.

Nikto nie sme dokonalý…. Nikto to nechce od vás, tak to nechcite ani od seba. DOVOĽTE si byť nedokonalá/ý…. Deň nemusí byť dokonalý, aby ste boli šťastná…. Detský úsmev nemusí byť dokonalý, aby vám urobil radosť… vaša kamarátka tiež nie je dokonalá a máte ju rada. A ani vaši rodičia nie sú dokonalí a pritom ich milujete. Takže prijmite svoje nedokonalosti ako súčasť seba samých. Bez nich by ste to neboli Vy.

Buďte jednoducho sami sebou, potom získate svoje šťastie a spokojnosť.

Celý článok v audio verzii si môžete vypočuť tu: