Objím svoj strach

Máte strach z nedokonalosti, z toho, že nie ste dosť dobrí? Máte strach z nepoznaného? Strach zo zlyhania? Strach z hadov, pavúkov, či z tmy?

Neradi o svojich strachoch rozprávate? Nechcete, aby ich niekto čo i len spomenul? Najradšej by ste boli, keby o nich nikto nevedel, keby ste ich ani nemali, keby ….

Častokrát sa stáva, že vedome prehliadame svoj strach, svoju bezmocnosť, svoju osamelosť a zatláčame ich hlboko do svojho vnútra. Nemáme čas sa im venovať, alebo sa im ani nechceme venovať. Len ich zatláčame a zatláčame a naše hrdlo sa sťahuje stále viac a viac. Alebo do neho dáme dokonca aj „zátku“, len aby nevyšli dané pocity von a nemuseli sme sa nimi zaoberať.

Takýmto postupným a neustálym utláčaním svojich pocitov a strachov nám vzniká pocit osamelosti a prázdnoty. Túto prázdnotu sa potom snažíme vypĺňať novými pocitmi, ktoré vyplnia naše vnútro.

Príjemným pocitom z jedla, z alkoholu, z nakupovania, zo sexu. Dopriavame si akékoľvek radosti a potešenia, ktoré nám tento vnútorný pocit spokojnosti aspoň na chvíľku navrátia.

sebavedomy muz a v nom maly schulenyA pritom niekedy stačí jediné:

Odštupľovať tú nepríjemnú zátku v hrdle a prijať svoj strach. Pochopiť, že aj on je náš … že je našou súčasťou.

Prijmime ho a pozrime sa na neho ako na malé bezbranné dieťa, ktoré sa bojí- tam niekde vo vnútri nás.  Možno ho niekedy stačí len objať a zobrať za ruku. Objať svoj strach a prijať ho taký, aký je.

Objím svoj strach a povedz mu:

„Viem, že si tu a je to v poriadku.“

Nebojujme so svojimi strachmi, ale prijmime ich. Len tak sa môžeme pohnúť ďalej. Keď s nimi budeme spolupracovať. Keď ich „zoberieme za ruku“ a vydáme sa na našu cestu životom spoločne, len tak môžeme na nich pracovať a zmenšovať ich. Len tak môžeme ísť s nimi ruka v ruke ďalej.

A viete, čo sa pravdepodobne stane? Po čase, keď sa pozriete na svoju ruku, zistíte, že váš strach tam už nie je. Že to, čoho ste sa tak kedysi veľmi báli, ste už prekonali.

A všetko začalo tým, že svoj strach ste objali a prijali.  Stačilo iba tá malá zmena, že ste s ním nebojovali.