Recept Kvásková bublanina = Bublanina z kvásku
Koláč, ktorý sa je sám. U nás doma niekedy aj celý plech za jeden deň. Ovocná bublanina, jemná, s ľahučkým nadýchaným cestom a sezónnym ovocím.
Teraz, keď začína sezóna ovocia, je ideálnym koláčom len tak pre rodinné posedenia, ale pokojne aj pre návštevy. Či už s čerstvým ovocím, ale v zime so zaváraným, bublanina je u nás vždy IN. Vďaka kvásku je múka spracovaná tak, že je koláč pre naše telo prijateľnejší, ľahšie stráviteľnejší.
Kvásková bublanina je horúci tip na zdravší letný koláčik.
RECEPT KVÁSKOVÁ BUBLANINA
Tento koláčik je vynikajúci, ak máme chuť na ľahký a jemný koláč ku káve, čaju, či kakau. S použitím tradičného kvásku (bez droždia a bez prášku do pečiva) a veľa sezónnym ovocím, ulahodíme skoro všetkým. Raz ho môžeme upiecť ako čerešňovú bublaninu, inokedy ako bublaninu s jahodami, čučoriedkami, ríbezľami či slivkami.
Na štartér (rozkvas) potrebujeme:
- 200g pšeničná polohrubá múka
- 220g mlieka polotučného
- 2 polievkové lyžice ražného kvásku
Suroviny na štartér dáme do misky, zmiešame, prikryjeme fóliou. Necháme 4 -8 hodín pri izbovej teplote 22oC (alebo do chladničky na 12 – 24 hodín), kým štartér zdvojnásobí svoj objem a objavia sa v ňom bublinky.
Na cesto potrebujeme suroviny:
- 400g pšeničná polohrubá múka (použila som pšeničnú polohrubú múku na kváskovanie / ružový obal)
- 250g práškového cukru (pri použití kyslého ovocia môžete dať aj viac)
- 200g rastlinný olej
- 400ml mlieka polotučného (pridávať postupne)
- 4 vajcia
- štipka soli
- maslo na vymazanie plechu
Na ozdobenie:
sezónne ovocie (alebo odkvapkané zavárané ovocie)
Postupujeme nasledovne:
- Najprv pripravíme štartér podľa návodu napísaného vyššie.
- Vajíčka rozdelíme na bielka a žĺtka.
- Žĺtka dáme do väčšej misy. Bielka odložíme v miske do chladničky.
- Do misky s vykvaseným štartérom pridáme polovicu mlieka a vareškou premiešame.
- Vo väčšej mise vymiešame metličkovým mixérom žĺtka spolu s polovicou množstva cukru až do nadýchanej peny (cukor pridávame postupne).
- Do peny pomaličky postupne primiešame olej a zmes mlieka so štartérom.
- Následne po častiach primiešame aj múku.
- Do zmesi pridávame po troškách druhú polovicu mlieka. Pridávame ju postupne, nakoľko každá múka inak saje. Pridáme toľko mlieka, aby sme získali akoby husté cesto na lievance, ktoré sa dá naliať na plech.
- Misu prikryjeme fóliou (alebo pokrievkou či iným neprievzdušným materiálom) a necháme odležať pri izbovej teplote cca 2-4 hodiny, aby mal kvások dostatok času múku spracovať. Aktivitu kvásku spoznáme podľa bubliniek, ktoré sa objavia v ceste.
- Zatiaľ pripravíme šťavnaté ovocie zo záhradky. Množstvo a druh ovocia záleží len od našej chuti.
- Keď už je cesto pekne spracované kváskom, dáme rozohriať rúru na 165-180oC. (Pokiaľ použijeme vyšší plech/chceme vyššiu bublaninu, zvolíme si nižšiu teplotu a budeme piecť dlhšie. Pokiaľ si zvolíme väčší no nižší plech, zvolíme si vyššiu teplotu a budeme piecť o trochu kratšie).
- Bielka so štipkou soli vyšľaháme metličkovým mixérom na hustú penu, do ktorej postupne primiešame aj druhú polovicu cukru.
- Bielkovú penu varechou veľmi zľahka primiešame do vykvaseného cesta v mise a vylejeme na vymastený a vysypaný plech. Alebo si plech vystelieme papierom na pečenie, či plech vymastíme klasickým maslom. Vďaka maslu získame na bublanine chrumkavé okraje.
- Na cesto poukladáme ovocie, ktoré môžeme jemne obaliť v troške múky. Množstvo a druh ovocia podľa chuti. Plech hneď vložíme do rozohriatej rúry.
15. Pečieme 35-55 minút (záleží od zvolenej teploty a hrúbky bublaniny = viď text vyššie). Počas pečenia rúru zbytočne neotvárame, iba keď chceme koláč otočiť.
16. Pečieme, až kým získame jemný hnedkastý odtieň koláča. Akurátnu upečenosť bublaniny si overíme vpichnutím drevenej špajdle do cesta. Keď je už hotová, špajdla by mala zostať čistá (bez cesta). Pokiaľ cesto ešte nie je vo vnútri dostatočne prepečené, no povrch je už hnedkastý, prikryjeme vrch koláča papierom na pečenie alebo alobalom a ešte dopečieme potrebnú dobu.
17. Následne necháme bublaninu úplne vychladnúť, no pozor: nie na príliš studenom mieste. Cesto by nám mohlo v strede klesnúť.
18. Nakrájame a môžeme posypať práškovým cukrom (alebo pre získanie cukrového efektu môžeme bublaninu posypať kokosovou múkou).
A už len degustujeme pri káve, knihe, či len tak s vyloženými nohami.
Prajem dobrú a zdravú chuť!
Nech žije leto a veľa domáceho ovocia.
Napíšte mi, s akým ovocím milujete bublaninu u vás doma?
Katarína Záleská
22 mája, 2018 @ 22:02
Supeeeeer, ďakujem za recept. Už sa mi zbiehajú naň slinky☺
Daniela Rau
23 mája, 2018 @ 5:33
Rado sa stalo 🙂 Nech chutí.
Marienka
8 decembra, 2018 @ 11:13
Danka, poprosím Vás o info: na akej teplote treba piecť kváskovú bublaninu a ako dlho? Rada by som ju vyskúšala. Ďakujem 🙂
Daniela Rau
8 decembra, 2018 @ 19:48
Marienka pri cca 175-180C, cca 20 minút. Alebo prvých 10 minút pri 200C, potom stiahnuť teplotu a dopekať dozlatista pri cca 175C. Samozrejme záleží od konkrétnej rúry. Nech sa vydarí a chutí.
Marienka
8 decembra, 2018 @ 21:47
Danka, zo ♥ ďakujem za info a za odpoveď :). Dám potom vedieť ako sa vydarila ;-).
Daniela Rau
8 decembra, 2018 @ 23:11
Daj Marienka, teším sa.
Jana
27 marca, 2020 @ 8:13
Dobry den starter sme dali do chladnicky na 14 hod a vobec nenabehol mame novu chladnicku s displejom su v nej 3 stupne to je dost malo kvoli potravinam ho nebudem prestavovat na vyssiu teplotu mozem aj tak aplikovat chladnickove kysnutie ? Starter mam na linke a pockam kym sa zaktivuje. Mate daku radu ako to robit ?
Daniela Rau
27 marca, 2020 @ 15:53
Áno,môžete nakombinovať chladničkové kvasenie a kvasenie pri izbovej teplote. Podľa stavu vášho kvásku/ štartéra a okolitej teploty.
Mirka
13 apríla, 2020 @ 15:38
Danka prosim vas, isla som presne posla receptu ale mne to ceste este nezmiesane s bielkami vyslo brutalne huste Rozkvas som mala 20hodin v chladnicke 5h von ale nemala som pocit zeby nejak vykysol ma byt to cesto take huste ?
Daniela Rau
13 apríla, 2020 @ 19:23
Mirka, nieee. Bublaninka je pekne nadýchaná. Už aj to cesto nesmie byť husté, ako píšeš. Niekde nastala zrada. Ak rozkvas je až prekvasený, tak aj tým to môže byť. Už sa cesto nedvihne. Vyskúšaj ešte raz. Stojí to za to.
Gabika
24 mája, 2020 @ 15:59
Dobrý deň. Dá sa prosím namiesto ražného kvásku použiť lievito madre?
Daniela Rau
20 júna, 2020 @ 8:41
Áno, dá sa použiť aj lievito madre. Treba ho rozmiešať v tekutine z receptu a tak dať do cesta.
Martina
3 júla, 2020 @ 13:50
Dobrý deň, chcem sa opýtať, tá 2-4 hodinová fáza odpočinutia cesta – má cesto zdvojnásobiť svoj objem? Ďakujem 🙂
Daniela Rau
4 júla, 2020 @ 18:35
Dobrý deň, nie. Akurátne prekvasenie na plechu budete vidieť podľa bubliniek v ceste.
Lena
12 januára, 2021 @ 23:25
Danielka, nadherny kolacik, dakujem za inspiraciu, si skvela, prave precesavam tento Tvoj blog…. No krasa.
Daniela Rau
14 januára, 2021 @ 13:23
Ďakujem za pochvalu a dôveru. Pekný deň, Lena.