NLP kurz- Čo mi dali NLP techniky

V živote každého z nás existujú momenty, na ktoré nikdy nezabudneme. Zážitky, ktoré nás natoľko ovplyvnili, že sa raz a navždy zapísali do našej pamäti. Od ich udiania sa o ostatných skutočnostiach vyjadrujeme ako „pred danou udalosťou“ a po nej. Pred danou skúsenosťou a po nej. V mojom zozname takýchto nezabudnuteľných zážitkov pribudol rozhodne aj tréning NLP s koučom Andy Winsonom.

 

Čo mi dali NLP techniky?   Čo znamená absolvovaný NLP kurz pre môj život?

Je normálne, že nás ľudí ovplyvňujú z okolitého sveta dobré i zlé veci. Prichádzajú nám do života častokrát vo chvíľach nečakaných. Dejú sa, či chceme alebo nie a či sa nám páčia, alebo nás zaskočia. A práve to, ako sa my v daných situáciách zachováme, je to podstatné, čo vieme vo svojich životoch ovplyvniť. Nemusíme sa správať ako lístok vo vetre a nechávať sa nimi odviať niekam, kde nechceme byť. Môžeme svoj život uvedomelo nasmerovať určitým smerom. Môžeme veci meniť. Ak sa nám nepáči, čo vôkol seba vidíme a v čo veríme, môžeme to jednoducho zmeniť. Len my sami rozhodujeme o tom, ako sa budeme cítiť a ako budeme v daných situáciách konať. Ako na rôzne situácie, ktoré nám prídu do života, budeme reagovať a aký význam im prisúdime. Svoj mozog dokážeme režírovať ako najlepší režiséri sveta.

Náš mozog je tým najvýkonnejším biologickým počítačom na svete. Táto 1400 gramová hmota uložená medzi našimi ušami neustále vyhodnocuje milióny informácií a podnetov. No urobí len to, čo sa mu povie, aby urobil.  Stačí zmeniť myslenie, zmeniť svoju myseľ a zmení sa aj náš mozog. A ako sa zmení náš mozog, tak sa zmení aj naše myslenie a následne tým aj náš život.

Znamená to, že môžeme vedome komunikovať s vlastnou nervovou sústavou. Vlastným myslením môžeme usmerňovať to, aby náš mozog fungoval optimálne a pomohol nám dosiahnuť to, po čo v živote túžime. Aby uvoľnil náš vlastný potenciál.

Len musíme vedieť, ako na neho. 

A presne na tento účel slúži podľa mňa NLP (neuro-lingvistické programovanie). NLP ponúka akoby návod na riadenie nášho vlastného mozgu. Manuál na riadenie nášho vnútorného počítača.

Predstavte si, že ste dostali do rúk svoj nový počítač. Vybrali ste ho z krabice a začali stláčať jednotlivé gombíky. Postupne pozorovaním, čo ktorý gombík robí, ste sa naučili s ním pracovať.  Povedali ste si super! Už všetko viem! Ale zrazu ste objavili krabicu od počítača a objavili ste v ňom manuál. Návod, ktorý vám podrobne ukazuje rôzne rady, tipy a návody, ako s počítačom pracovať. Ale nie tak hocijako „hala-bala“, ale efektívne, aby práca prinášala oveľa väčšie výsledky. Prečítate si návod a zistíte, že existujú rôzne tipy a skratky, ktoré vás mohli ušetriť rôznych omylov a chýb. Že existujú rôzne návody, ako prácu so svojím počítačom zefektívniť.

A presne toto mi pripomína kurz NLP, ktorý som práve 5 mesiacov absolvovala. Akoby som objavila návod k môjmu počítaču v zapatrošenej krabici.

Ale viete, čo je na tom dobré? Že tie návody si už zapamätám navždy a viem ich kedykoľvek použiť vo svojom živote. Ba čo viac: veľmi rada ich naučím aj ostatných. Aby všetci vedeli, že ten ich počítač má oveľa väčší výkon, než si myslia, že vôbec dokáže. Aby odomkli v sebe možnosti, o ktorých doteraz ani len netušili.

„Či už tvrdíme, že niečo dokážeme, alebo že niečo nedokážeme, vždy budeme mať pravdu.“

Viera je naším kompasom a našou mapou, ktorá nás vedie k našim cieľom a dáva nám istotu, že sa k nim raz dostaneme. NLP nám môže slúžiť ako manuál, ktorý nám ukáže návod, ako zvládnuť jednotlivé kroky. Ja verím, že techniky NLP využijem vo svojom živote, v realite bežných dní a že dokážem prostredníctvom nich pomôcť aj iným. Že ich naučím používať svoj vlastný biologický počítač tak, aby mohli vo svojom živote dupnúť na rýchlostný pedál. Aby si uvedomili, že len my sami sme zodpovední za to, či vieme používať manuál na svoj vlastný život.  K dispozícii ho máme všetci. Ide len o to, či ho poznáme a či podľa neho aj konáme.

Praktické využitie NLP vo svojom živote vidím v týchto oblastiach:

 • Budem efektívnejšie pracovať s rôznymi typmi osobností = na základe využitia ich daností a silných stránok.
 • Efektívnejšie organizovať, pripravovať a realizovať firemné projekty = na základe konkrétnych techník na sústredenosť, väčšej spolupráce tímu a na vnesenie nových nápadov do projektov.
 • Podpora jednotlivých členov tímu v oblastiach, v ktorých sú dobrí a pomoc s vyriešením problémov a blokov, ktoré ich spomaľujú a blokujú.
 • To isté aj vo vzťahu k vlastným deťom. Konkrétnymi technikami sa dá pomôcť pri ich napredovaní. Či už v škole alebo v ich osobnom rozvoji.
 • Zlepšenie komunikácie s partnerom. Spoznanie „jeho reči“ a dokázanie sa pozrieť na mnohé veci jeho očami.
 • Nájdenie rovnováhy v rôznych oblastiach svojho života. Riadenie sa vlastnými hodnotami.
 • Pomoc priateľom a klientom v ich práci a v rodinných či pracovných vzťahoch.
 • Osobné napredovanie priateľov a klientov k ich vytúženým cieľom.
 • Pomoc pri bežných zdravotných problémoch, či strachoch a obavách, alebo hocikedy pri stresových situáciách.
 • Verím, že vďaka NLP budem vedieť nájsť rýchle a konkrétne riešenia na rôzne situácie v živote.
 • … a je toho ešte omnoho viac 🙂

Keď sa pozerám na svoj život, uvedomujem si, ako som sa za posledné roky vo svojom živote posunula. Vo svojom vnútri som dospela, i dozrela. Tak trochu som striasla „starú kožu“ a identitu a vytvorila si novú.

Dozreli vo mne myšlienky o mne samotnej, i o svete, v ktorom žijem. Pristupujem k svojmu životu oveľa vedomejšie, zodpovednejšie a s väčšou vďačnosťou. S vedomím, že svoj život tvorím ja a som za neho zodpovedná len ja. Nik iný. Bez výhovoriek, bez schovávania sa za iných.

Za tieto uvedomenia som naozaj vďačná. Ukázali mi iný pohľad na svoj život a i na životy ľudí vôkol mňa. A teraz NLP mi dalo do rúk návody, ako pokračovať ďalej. Ako vedieť vedome na sebe pracovať, i pomáhať druhým. A to mi dáva zmysel a cítim, že je to aj mojím životným poslaním.

Ďakujem svojmu životu za príležitosť ho žiť a nielen prežívať. Ďakujem NLP za otvorenie ďalších dverí a ďakujem vynikajúcemu koučovi Andy Winsonovi za odvedenie profesionálnej práce.