Konopné semienka sú ako Popoluška

Konopné semienka sú ako Popoluška. Sú nenápadné, ale výnimočné.

Lúpané konopné semienko je úplná delikatesa a má nekonečné množstvo použití v kuchyni. Keď ho už raz budete mať doma, neodoláte si ho vždy trošku do jedla prisypať. Treba hneď na úvod spomenúť, že semeno priemyselnej konopy nemá v sebe halucinogénne látky 😉

Ako konopné semienko „funguje“?

Veľká časť našej pevnej telesnej masy je tvorená bielkovinami. Tieto bielkoviny naše telo vytvára z aminokyselín a ich menších častí. Tieto látky si vie telo buď vytvoriť alebo ich musíme prijať v potrave (= esenciálne).   Existuje 8 aminokyselín, ktoré si telo nedokáže vyrobiť a ďalšie dve, ktoré si nedokáže vytvoriť v dostatočnom množstve. Preto sú nevyhnutné pre život.

Pokiaľ by v našej potrave chýbala len jedna z nich, povedie to postupom času ku chorobe. Tieto esenciálne aminokyseliny, spolu s 11-timi ďalšími, ktoré z nich telo vyrába, tvoria vzájomnými väzbami štruktúrované bielkoviny, ktoré sú základným stavebným kameňom ľudského organizmu a vytvárajú enzýmy, ktoré sú spúšťačom všetkých základných životných procesov.

A práve konopné semienko je zdrojom kompletnej bielkoviny: obsahuje všetky aminokyseliny, vrátane všetkých 8 esenciálnych. Obsahuje esenciálne mastné kyseliny Omega 3 a Omega 6 a to v ideálnom pomere 1:3. Preto sú konopné semienka takou nenápadnou Popoluškou.

Konopné semienko má veľmi vysoký obsah obidvoch základných nenasýtených kyselín – kyseliny linolovej (56%) a kyseliny alfa-linolenovej (18%). Tieto omega-3 mastné kyseliny si ľudský organizmus nevie sám vytvárať, musia byť prijímané potravou. Optimálny prísun omega-3 mastných kyselín je dôležitý pre každého človeka, obzvlášť u tehotných a dojčiacich žien, pretože pozitívne ovplyvňuje rozvoj mozgu nenarodeného dieťaťa a novorodencov.

Konopné semienko obsahuje aj dôležité minerály a vitamíny ako vápnik, železo, horčík a vitamín E. Je skvelým doplnkom vyváženej zdravej stravy, či už ako prísada do šalátov, polievok, pečiva, müsli či ako základ rôznych kaší alebo iných jedál. Chuťovo pripomínajú oriešky a v receptoch nimi môžete nahradiť vlašské alebo píniové orechy.

Už jedna hrsť konopných semien (cca 30 g) pokryje dennú odporúčanú dávku proteínov a omega 3, 6 a 9 nenasýtených mastných kyselín pre dospelého človeka.

Ako ich konzumovať?

Sú vhodné do šalátov, cereálií, na obaľovanie mäsa a rýb. Ako prirodzený zdroj surovín pre aktívne potraviny majú rozmanité použitie. Napríklad, namočené konopné semeno sa môže spracovať na neživočíšne mliečne výrobky – mlieko, syry, tiež aj na zmrzlinu. Z celých semien možno pripraviť zdravé výživné sladkosti. Pomleté sa dajú využiť ako múka na chlieb, cestoviny či zákusky. Rozdrvením získame kvalitný olej vhodný najmä na studenú kuchyňu.

Na čo pozor? Neodporúča sa mlieť semená do zásoby, lebo strácajú svoje výživné látky.

Lúpané konopné semeno je určené pre ľuskú spotrebu ako potravina a obsahuje veľa ľahko stráviteľných globulin proteínov, ako edestin a albumin. Edestin je rastlinný proteín veľmi podobný ľudskému proteínu a preto sa rýchlo adaptuje. Pomáha pri tvorbe hormónov, hemoglobínu, enzýmov atď, ktoré sa zúčastňujú pri obranyschopnosti organizmu a odstránení únavy.
 

V literatúre sa uvádza, že konopné semeno obsahuje všetky aminokyseliny a najviac sú zastúpené:

ARGINÍN je jednou z najdôležitejších aminokyselín pre svalový metabolizmus. Nachádza sa vo veľkej koncentrácii v koži a tkanive. Je nepostrádateľný pre budovanie a regeneráciu tkaniva a pomáha pri odstraňovaní amoniaku z tela.

HISTIDÍN je možné vytvárať v malých množstvách v tele, ale hlavnú časť musíme získať potravou. Je veľmi dôležitý pre rast a regeneráciu tkaniva.

CYSTEÍN obsahuje síru a má antioxidačné vlastnosti. Jeho úlohou v tele je syntéza proteínu keratín, ktorý sa nachádza v koži, vlasoch a nechtoch. Hrá dôležitú úlohu v metabolizme energie a syntéze mastných kyselín.

METHIONÍN je aminokyselina so sírou a je zodpovedný za zdravie našich nechtov a kože.

LYZÍN nachádzame vo veľkom množstve vo svalovom tkanive. Je dôležitý pre rast a regeneráciu tkaniva, ako aj pre tvorbu hormónov, enzýmov a obranných látok. Pomáha v boji proti herpesu.

THREONÍN sa stará o to, aby naša štítna žľaza a imunitná sústava, ako aj pečeň stabilne pracovali.

SERÍN je aminokyselina, ktorá sa zúčastňuje pri biosyntéze purínu, pyrimidínu, triptofánu a veľkého počtu metabolitov.

Konopné semienka sú prirodzene bezlepková potravina a preto je vhodná pre ľudí s celiakiou.

pagace konopne semienkaJa osobne si ich pridávam na vrch raňajkovej pohánkovej kaše, do smoothies, do zeleninových šalátov, robím z nich takéto pagáče (semienka idú do vnútra a aj na posyp). Recept na tieto pagáče nájdete v kuchárskej knihe Zdravé desiate nielen pre deti.

Konopné semienka sa dajú použiť na ochutenie veľmi veľa jedál.  Treba ich mať vždy len „po ruke“ a prisypať, kde sa dá. Kúpiť ich dostanete v každom obchode so zdravou výživou.

Obohaťte si svoj jedálniček o túto Popolušku.