Peruánska viagra – Maca prášok a jeho TOP 7 účinkov

Maca je známa aj  pod názvom Peruánsky žen-šen, Brazílsky žen-šen, alebo aj Amazónsky žen-šen. Súčasný vedecký výskum potvrdil jej výrazný účinok na zlepšenie fyzickej a psychickej výkonnosti, predĺženie života a predovšetkým výrazný vplyv na reprodukčné zdravie. Pôsobí pri sexuálnej impotencii mužov, frigidite žien a neplodnosti.  Napomáha riešiť krízu stredného veku i manažérsky syndróm v sexuálnej oblasti. Zvyšuje libido a výrazne podporuje erekciu. Pre svoje účinky je nazývaná „Peruánskou modrou tabletkou“. 

Maca (Lepidium meyenii) je rastlina, ktorá rastie v Andách, v Peru. Patrí do skupiny reďkoviek a je najčastejšie k dispozícii vo forme prášku.   Maca bola považovaná za posvätnú rastlinu, ktorú Inkovia používali hlavne ako afrodiziakum a na zvýšenie sily. V súčasnosti sa Maca zaraďuje medzi superpotraviny.

Prášok z koreňov Maca obsahuje vitamíny (vitamín B1, B2, B6 a C), minerálne látky (vápnik, horčík, zinok, železo), enzýmy, všetky esenciálne aminokyseliny a takmer 60 fytochemikálií. Obsahuje mastné kyseliny (kyselina linolénová, palmitová, olejová), z fytochemikálií glukozinoláty a makamidy. Nájdete v ňom veľa bielkovín, prevažne vo forme aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre bunkové funkcie nášho tela.

Maca prášok a jeho TOP 7 účinkov

1. Vitamíny
Maca je bohatá na vitamíny B, C, a E. Ďalej poskytuje dostatok vápnika, zinku, železa, horčíka, fosforu a aminokyselín.

2. Energia a pamäť

Rôzne vedecké štúdie preukázali, že Maca má pozitívny vplyv na energiu, vytrvalosť a aj našu náladu. Maca pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a tým reguluje náladu a energiu po celý deň.

Maca takisto reguluje aj hypotalamus, pomáha hypofýze správne fungovať, čo je ďalší kľúčový prvok pri vyrovnávaní energie. Zvýšením energie a nálady umožní ľuďom lepšie sa sústrediť, a tým pádom sa zlepší ich pamäť a schopnosť dokončiť úlohy.

Mnoho športovcov používa Maca prášok na dosiahnutie špičkových výkonov. Vyskúšajte jej efekt na zvýšenie energie a zlepšenie nálady počas niekoľkých dní a uvidíte sami.

3. Sexuálna funkcia
Maca je veľmi používaná aj na podporu sexuálnej funkcie mužov a aj žien a je aj súčasťou rôznych liekov určených pre tento účel. Slúži k zvýšeniu libida a zvyšuje aj vytrvalosť. Zároveň pomáha vyrovnávať  hormóny a zvyšuje plodnosť.

4.  Predmenštruačný syndróm a menopauza
Maca zmierňuje menštruačné problémy a aj problémy počas menopauzy. Tlmí kŕče, bolesti tela, návaly tepla, úzkosť, zmeny nálady a depresie. Jej užívanie sa nedoporučuje tehotným a kojacim ženám.

5. Pleť
Masa pomáha aj s kožnými problémami, nakoľko dokáže pokožku vyčistiť a zbaviť ju akné. Jej ďalším prínosom pre pokožku je, že znižuje jej citlivosť, pretože v horúcom alebo chladnom počasí  Maca pomáha pokožke odolávať extrémnym teplotám.

6. Nálada
Ak bojujete s úzkosťou, stresom, depresiou alebo výkyvmi nálady, môže vám Maca pomôcť zmierniť tieto príznaky. Pozor: Maca nie je medicínsky liek, je to len doplnok stravy, ktorý vám môže pomôcť zvýšiť duševnú pohodu a energiu. 

7. Celkové zdravie
Maca pomáha nášmu zdraviu mnohými ďalšími spôsobmi. Dodáva telu železo, ktoré pomáha obnoviť červené krvinky, čo pomáha pri anémii a kardiovaskulárnych chorobách. Takisto nám pomáha udržovať zdravé kosti a zuby a umožňuje rýchlejšie hojenie rán. V spojení s pravidelným cvičením vedie užívanie Maca prášku aj k nárastu svalovej hmoty.  Ak však máte problémy s pečeňou alebo vysoký krvný tlak, poraďte sa radšej so svojim lekárom.

Ako jesť Maca prášok

Maca prášok je ideálne jesť bez varenia alebo pečenia. Najjednoduchšie ju  môžete zjesť tak, že si ju pridáte do smoothie, či rôznych kaší alebo kokteilov. Ja osobne si Macu občas pridávam do ranného smoothie alebo do raw pohánkovej kaše alebo hocijakej studenej, či teplej kaše. Stačí naozaj len trošku (1 malú lyžičku), lebo Maca má typickú zvláštnu chuť. Veľmi dobre sa hodí do jedál, v ktorých je použité kakao alebo karob.

Takisto ju však môžete pridať do akýchkoľvek raw (nepečených) koláčikov, napríklad do rôznych energetických guličiek, ktoré sú vyrobené z ďatlí, rôznych orechov, kokosu, … a jednoducho pridáte za lyžičku aj Maca prášku.

Vedľajšie účinky Maca prášku

Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky Maca prášku, ale ako každý iný doplnok, nemala by sa užívať vo veľkom množstve. Keď si začnete dávať Maca prášok, doporučujem začať s úplne minimálnou dávkou, napríklad len 1/2 malej lyžičky. Až potom postupne zvyšovať.  Doporučená priemerná denná dávka je 1-2 čajové lyžičky. Odborníci doporučujú po niekoľkých dňoch užívania Maca prášku si dať pár dní bez neho. Nakoľko extrémne nadmerné užívanie vám môže „rozhádzať“ hormóny“. Preto odborníci doporučujú dmaca-prasok-maca-korenodržiavať  maximálne množstvá uvedené na tom-danom výrobku s obsahom Maca prášku.

Kde sa dá kúpiť Maca

V akomkoľvek obchode so zdravou výživou. Len si dávajte pozor a kupujte kvalitu.  Ja si ju zvyknem kúpiť v eshope Anezka.sk, ale je to len jeden z mnohých tipov, kde ju dostať kúpiť.

Nie každému Maca chutí a nie každý si ju práve pre jej chuť obľúbi. Tento koreň má však toľko pozitív, že by bola škoda ho nemať doma a neservírovať si ho aspoň po malých dávkach. Využime dary prírody s múdrosťou a  vďačnosťou.