Chia ovocné domáce nanuky

Chcete potešiť svoje deti počas týchto letných horúčav? Urobte im doma super zdravú zmrzlinu.

Chia semienka dodajú zmrzline nielen peknú textúru, ale prospejú aj vášmu zdraviu. A okrem toho použijete už len ovocie (banány, marhule, jahody), ktoré je takisto zdravé a kokosové mliek. A domáce nanuky budete mať hotové. Jednoduché, osviežujúce a pritom aj zdravé.

A čo je na týchto nanukoch ešte úžasné? Zakaždým si môžete vyrobiť iné. Podľa toho, aké ovocie milujete alebo aké máte doma. Banány doporučujem použiť vždy, lebo v nanuku vytvárajú krémovú konzistenciu. Ale okrem nich môžete použiť jahody, maliny, marhule, čučoriedky, kiwi, granátové jablká,… fantázii sa medze nekladú.

Základom nanukov sú len 3 zložky: chia semienka (viac o nich si prečítate v článku tu), kokosové mlieko (môžete aj klasické, ale kokosové je lepšie a aj zdravšie) a ľubovoľné ovocie. Môžete pridať aj trochu medu, agáve sirupu alebo iného sladidla, ale osobne si myslím, že ovocie a kokosové mlieko je dosť sladké, takže sladiť nie je ani potrebné.

Chia ovocné domáce nanukydomaca jahodovo bananova zmrzlina s chia

Cca na 8 menších nanukov 

Čo budete potrebovať:

1 plechovka  kokosového mlieka
1/4 šálky Chia semienka
čerstvé ovocie podľa vlastného výberu
1 lyžice cukru alebo medu (nemusí byť)

Pomer ovocia a kokosového mlieka môžete meniť podľa chuti.

domaca jahodova zmrzlina s chia

Ja som urobila teraz dva druhy:

  • Jahodovo-banánové s chia semienkami
  • Marhuľovo-citrónové s chia semienkami

marhulove nanuky

Postup:

Pomiešajte chia semienka v kokosovom mlieku a nechajte nabobtnať cca 20-30 minút.  Pridajte ľubovoľné ovocie a pomixujte. Môžete zmixovať úplne na kašu alebo ponechať kúsky. Alebo si pred mixovaním odoberte trochu bobuľového ovocia, ktoré vložíte do zmixovanej zmesi až na koniec.

Nalejte formu na nanuky úplne až po vrch a a vložte nanukovú paličku. Dajte zmraziť na niekoľko hodín (alebo cez noc). 

Tip na vyklopenie nanukov z formy: namočte formu s nanukmi na pár sekúnd pod prúd teplej vody alebo do umývadla s teplou vodou. Nanuky sa „odlepia“ od formičky a pôjdu vytiahnuť.

A teraz už len zjesť. Táto zdravá maškrta vás  a vaše deti nielen osvieži, ale aj dodá telu správne a vzácne látky. Do letného mlsania priatelia !  🙂