Ako prejsť z teórie do praxe

knihyVeľa ľudí sa motá vo svojom živote v začarovanom kruhu. Veľmi veľa vecí vie, neustále študuje a číta a snaží sa nejakým spôsobom vzdelávať, pracovať na sebe a mať zo života radosť.  Áno, cítia sa lepšie, že na sebe pracujú. Avšak po určitom čase sa častokrát dostávajú do štádia, keď sa cítia už preplnení informáciami,  či dokonca ich tieto informácie začínajú frustrovať. Vedia toho príliš veľa, ale ešte málo z toho žijú.

Prečo sa začneme cítiť frustrovane?

Vo svojom živote zažívame veľa rôznych podnetov, ktoré sa nám zdajú  vynikajúce a super. Jeden lektor nás inšpiruje nejakými myšlienkami, na ktoré si povieme: „Výborne, tak toto mi dáva zmysel“. Druhý lektor nám povie inú myšlienku, ktorá sa nám zdá takisto super. Všetky myšlienky prijímame do seba a posúvajú nás ďalej. Každá jedna nás v niečom obohatí a naučí.  Ale po čase sa dostávame do začarovaného kruhu, keď tieto informácie síce máme, ale nevieme, ako ich použiť vo svojom reálnom živote. Zostávajú v nás len usadené a nerealizujeme ich, máme ich len v hlave. A práve vtedy sa dostávame do daného začarovaného kruhu, keď namiesto toho, aby nám získané informácie prinášali radosť zo života, tak nás začínajú frustrovať. Hovoríme si: „Ako to, keď toľko čítam, keď chodím na toľko rôznych tréningov a seminárov, ako
to, že mi to nefunguje, ako to, že sa necítim šťastný?“

Vysvetlím vám to na jednom peknom príklade: Je to ako chladnička a zdravá výživa. Aj pri zdravej výžive si najprv začnete študovať rôzne zdravé veci a čítať veľa o potravinách, necháte si poradiť od odborníkov a bude vám to dávať všetko zmysel. Preto si začnete kupovať zdravé potraviny, nakúpite si do chladničky veľa zeleniny a ovocia. Jednoducho ju naplníte všetkým tým, čo vám poradili, čo ste sa kde dočítali, že je zdravé a prospeje vám.

Najprv vám chladnička robí počiatočnú radosť. Keď ju otvoríte a pozriete sa do nej, tak máte z nej dobrý pocit. Doslova sa tešíte z toho pohľadu na rôzne farebné zeleninky. Je to akoby do vašej chladničky prišla nová vlna sviežej energie, nová nádej na to, že sa budete cítiť lepšie.

zdrave jedloAle postupne sa tá vaša „chladnička“ stáva naplnenejšia a naplnenejšia…až bude prepchaná tak, že sa do nej už nič nezmestí. A aj keby ste v ruke držali tú najzdravšiu zeleninu na svete, ktorá by vám mohla zachrániť život, nemáte ju kde do chladničky dať. Prečo sa to stalo? Lebo vy ste tú zdravú zeleninu (zdravé myšlienky) len nakupovali, ale nikdy ste z nich nič nezjedli. 

Tá chladnička ste VY, váš mozog, vaše telo a zdravé potraviny sú nové dobré myšlienky, ktoré k vám prichádzajú a znalosti, ktoré sa naučíte.

Pokiaľ tú zdravú stravu nebudete aj jesť, nebudete ju aplikovať do svojho tela, do svojho života, tak tá chladnička sa bude správať ako vaše telo a váš mozog: začne byť preplnená.  Začne byť preplnená, hoci v nej máte samé zdravé a kvalitné jedlo.

A tak postupne sa bude stávať, že keď sa do nej zahľadíte, začnete byť z toho nešťastný, nervózny. Prestane vám to prinášať radosť, ba naopak, bude vás pohľad na kvalitné potraviny vo vnútri frustrovať.  Budete si hovoriť: “ No dobre, mám tu teraz plno zdravých vecí (kvalitných myšlienok), ale čo s tým? Však som nakúpil všetko, čo mi poradili. Mám v chladničke všetko, o čom som si prečítal, že mi má pomôcť. Však kupujem zdravú zeleninu, ale mne to stále nefunguje! Necítim žiadne zmeny na mojom tele, v mojom živote. „

Ale prečo? Pretože tú zdravú zeleninu nejete. Nedávate tú zdravú zeleninu do seba.  V živote vám nemôžu fungovať veci, ktoré síce teoreticky viete, ale ich nerealizujete. Máte ich len v podobe „aha vidím, aha viem“ alebo „aha, počul som o tom“, máte ich niekde v hlave. Až keď tú zeleninu, čiže tie informácie, prijmete do svojho života za úplne prirodzenú vec, tak vtedy sa stanú súčasťou vás a začnú vám prinášať radosť. Vtedy vám začnú prinášať výsledky.

Začať jesť zdravé jedlo z chladničky znamená začať ísť žiť to, čo ste sa dozvedeli.

Vedomosti bez akcie sú vám úplne nanič. Sú len informáciou uloženou vo vašom mozgu. Preto začnite veci realizovať, začnite tie „zdravé potraviny vo vašej chladničke“ aj naozaj jesť. Až potom tlačte do tej  vašej „chladničky“ znovu a znovu ďalšie informácie, znovu a znovu ďalšie „zdravé jedlo“. Zdravé myšlienky do vašej mysle.

Čo je ešte veľmi dôležité v tejto fáze prijímania informácií: filtrujte získavané vedomosti a informácie. Nájdite si jedného lektora, ktorý vám vyhovuje a vyberte si od neho len tie informácie, ktoré vám dávajú zmysel. Pretože len mať plnú hlavu dobrých myšlienok, ktoré ale vám osobne nedávajú žiadny zmysel a nevidíte v nich pointu, je nanič. Nie všetky „zdravé myšlienky“ sú tie pravé pre vás aktuálnej chvíli vášho života. Vyberajte si z nich a trieďte ich a skladajte si „puzzle“ len z tých, ktoré vám spolu „docvakávajú“. Lebo len tie začnú VÁM dávať zmysel.

Nie lektorovi, nie vašej manželke, či manželovi… ale vám začnú dávať zmysel. Pokiaľ nevidíme zmysel myšlienok, ktoré nám niekto hovorí, tak im jednoducho nerozumieme. Veľakrát nekonáme, nerobíme nič so získanými informáciami práve preto, že im jednoducho nerozumieme. Nedávajú nám zmysel, prečo ich máme zrealizovať, a preto ich nerealizujeme a zostávame v teoretickej rovine.

Nájsť zmysel je pointou toho celého. Je lepidlom, ktoré posunie naše myšlienky smerom k ich realizácii.  Je palivom, ktoré dodá myšlienkam šťavu a posunie ich do reality. A ako budete vedieť, že ste našli zmysel?  Keď nájdete zmysel myšlienok, dostanete neskutočnú chuť ich zrealizovať.

Vyššie napísané myšlienky si môžete vypočuť aj v nasledujúcej hlasovej nahrávke, na základe ktorých vznikol tento článok. Hlasovú nahrávku som neupravovala, je v pôvodnom znení.

Vypočujte si moju hlasovú nahrávku článku tu:

dadka-mylsienky

Ako uviezť do praxe to, čo už viem?

Z predchádzajúcich viet zhrniem 4 dôležité kroky:

  1. Získavajte informácie. Čítajte knihy, chodievajte na semináre, tréningy, nájdite si osobného kouča. Táto fáza prijímania je veľmi dôležitá, ale nesmiete zostať len pri nej.
  2. Myšlienky filtrujte. Nie všetko, čo kde začujete alebo uvidíte, že funguje niekomu inému, je vhodné aj pre vás. Nie každý kouč je vhodný v danej chvíli pre vás. Preto informácie filtrujte podľa toho, ako to cítite vy, čo  vám napovedá vlastná intuícia a mozog. Ak k vám napríklad aktuálne príde nejaká informácia, ktorú vnímate, že ju v tejto chvíli nevyužijete, aj keď sa vám zdá najúžasnejšia na svete, tak ju pustite zatiaľ preč. Nedržte sa jej krvopotne. Povedzte si „teraz nie je vhodná pre mňa a využijem ju možno neskôr“. Vašim cieľom nie je mať v hlave prebytok informácií a „súťažiť“, kto má viac informácií, ten vyhráva. Vašim cieľom je mať v hlave tie správne informácie pre vás, ktoré potrebujete v aktuálnej chvíli.
  3. Vo vytriedených myšlienkach hľadajte zmysel. Je to akoby Vám na stole zostali rozhádzané tie správne kúsky puzzle na vytvorenie krásneho obrazu. Síce ich máte pred sebou, ale sú vám na nič. Pozeráte sa na ne a ste nešťastní z toho, že čo s nimi. Viete, že máte k dispozícii všetky správne kocky, ale aj tak neviete, ako ďalej. Prečo? Chýba vám pointa, chýba vám zmysel, neviete, prečo t máte skladať, neviete, ako má daný obraz vyzerať. Až keď sa vám začne v mysli tvoriť predstava: „Ahá… áno, tak takýto obraz z toho viem poskladať, takýto obraz sa mi z toho páči vytvoriť, toto mi dáva zmysel, tak dostanete chuť skladať, budete vedieť, ktorú kocku vybrať ako prvú, ktorú ako druhú. Jednoducho povedané: nájdenie zmyslu v tom, čo idete robiť, spojí vaše myšlienky, tie kocky puzzle. A realizácia vám zrazu začne ísť ako po masle.
  4. Realizácia. Informácie, ktoré viete, začnite používať a praktizovať vo svojom živote. A čo je dôležité:  praktizujte ich pravidelne. Bez toho, aby bežec netrénoval každý deň, nemá šancu vytvoriť  svetový rekord.  Bez toho, aby spevák nespieval každý deň, tak nezaspieva opernú áriu. Všetko chce nejaký čas, aby sa to v nás usadilo a zakorenilo. Až pravidelnosť a vytrvalosť nás dovedie k vytvoreniu reálnej zmeny. A práve ten zmysel, ktorý za tým všetkým budete mať, nám pomôže v tom, aby sme v danej činnosti vytrvali.

Preto ak chcete sa dostať zo začarovaného kruhu von, je dôležité realizovať nielen fázu prijímania, ale aj fázu dávania a realizácie. Toto platí pre všetkých ľudí rovnako. Ale nakoľko sme každý človek iný, tak presný návod „ako presne“ neexistuje. Každý ho máme iný.

My ľudia často bojujeme s prijatím seba samého a radšej sa snažíme podobať na svoje ľudské vzory, hľadať riešenie podľa toho, ako konajú iní.  Zachovávajme si však svoj zdravý rozum a vážme si svoje vlastné ja. Pochopme svoju vlastnú odlišnosť a berme ju ako originál, ako vzácny unikát. Unikát, ktorý môžeme v sebe objaviť len my sami.

 Každý z nás má v sebe unikát, ktorý sa nedá stratiť. Je jednoducho v nás a je krásne ho  objavovať.

FB-zdielaj