Životabudič Matcha- japonský čaj pre nabudenie, detoxikáciu a chudnutie

matcha-teaCítite sa slabí ako čaj? Vyskúšajte silného pomocníka, s ktorý vás preberie k životu– zelený japonský čaj Matcha. Po celom svete už prebehlo veľa štúdií zeleného čaju a v nedávnej dobe i čaju Matcha. Štúdie došli k tomu, že čaj Matcha je skutočným čajovým unikátom.

Na teplo, na studeno, či dokonca s ľadom, na na slano, na sladko, či na kyselo, toto všetko sa dá v Matcha čajom.

Čo je to Matcha čaj a odkiaľ pochádza?

Matcha čaj je nefermentovaný japonský zelený čaj najvyššej kvality, pestovaný na tých najčistejších plantážach. Začal sa využívať už viac ako 800 rokov dozadu. Pestuje sa na tienistých poliach a štyri týždne pred zberom sa polia zatientia špenciálnou technikou. Vďaka tomu rastlina začne produkovať viac chlorofylu, čím sú listy bohatšie na aminokyseliny. Listy sú zbierané ručne. Je rozdrvený na jemný prášok, vďaka čomu sa z neho dokáže využiť viac prínosných látok. Jedno zrniečko má veľkosť len 5-10 mikrónov (mikrón = tisícina milimetra).

Prečo je Matcha tea taký dobrý?

Obsahuje veľa vlákniny, minerálov a vitamínov. Kofeín z tohoto čaju sa uvoľnuje postupne po dobu 3-6 hodín a nezvyšuje krvný tlak. Tento čaj zlepšuje pamäť, sústredenie, náladu a má aj silné detoxikačné účinky. Matcha obsahuje až 137-krát viac antioxidantu EGCG ako zelený čaj. Iba jedna šálka Matcha sa vyrovná účinkami 10tich zelených čajov. Tento antioxidant je veľmi účinný pri spaľovaní tukov a urýchľuje metabolizmus až o 40%. Je tiež doporučovaný diabetikom, lebo prirodzene znižuje hladinu cukru v krvi.

Hovoríte si, ten Matcha čaj je dobrý snáď na všetko? Veru skoro áno.

Desatoro o Matcha tea:

 1. Iba jedna porcia čaju Matcha má rovnaké nutričné hodnoty ako 10 šálok zeleného čaju. Pri bežných čajoch nie je možné využiť všetky zdraviu prospešné vlastnosti, ktoré čaj ponúka. Vzhľadom na to, že Matcha sa melie na žulových mlynoch, tak vypijete celý čajový list a tým využijete plný potencionál, ktorý tento čaj ponúka.
 2. Matcha obsahuje jedinečnú a silnú skupinu antioxidantov, ktoré sú známe ako katechíny. Tie nájdeme iba v zelenom čaji. Až 60 % z týchto katechínov sú EGCG, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine. Epigallocatechin-3-Gallo (EGCG) tiež spomaľuje nárast telesnej hmotnosti a vstrebávanie tukov.
 3. Matcha obsahuje nepomerne viac antioxidantov ako ostatné potraviny. Podľa najnovších štúdií, ktoré merajú množstvo antioxidantov, sa Matcha umiestnila na prvom mieste, pred takými špičkami ako je granátové jablko alebo čučoriedky.
 4. Matcha je ideálnym každodenným zdrojom antioxidantov. Podľa Tufs University, potrebuje naše telo denne množstvo antioxidantov zodpovedajúcim 3600 až 4800 jednotkám ORAC, čo znamená, že 2 šálky denne Vám zaistia dostatočné množstvo antioxidantov, ktoré Vaše telo potrebuje.
 5. Matcha pomáha upokojiť myseľ, zvyšuje sústredenosť aj pamäť a zlepšuje náladu vďaka tomu, že je bohatá na ojedinelú  aminokyselinu L-Theanine. Niet divu, že budhistickí mnísi pijú Matchu ako pomôcku pri meditácii. Vďaka kombinácii L-Theaninu a kofeínu, dokáže Matcha vytvoriť stav jasnej mysle a čistej pozornosti pretrvávajúci niekoľko hodín.
 6. Matcha je ideálny aj pre diabetikov, pretože zabraňuje tvorbe glukózy v krvi. Katechíny, ktoré Matcha obsahuje, dokážu zablokovať enzýmy rozbíjajúce komplexné zlúčeniny na cukry.
 7. Matcha podporuje schopnosť Vášho tela spaľovať jedlo 4x rýchlejšie ako za normálneho stavu. Podľa štúdie v americkom časopise Klinickej výživy, pravidelná konzumácia čaju Matcha môže zvýšiť spaľovací proces, známy tiež ako termogenézia z bežných 8 – 10% na pozoruhodných 35 – 43%. Podľa časopisu Muscle and Fitness Matcha ideálne pomáha spaľovať telesný tuk a je vhodné ho konzumovať po športovej aktivite.
 8. Pretože sú listy pestované v tieni, sú omnoho zelenšie a tým pádom obsahujú viac chlorofylu ako bežný zelený čaj. Matcha má výrazné detoxikačné účinky vyplývajúce práve z množstva chlorofylu, ktorý eliminuje ťažké kovy a chemické zlúčeniny v tele.
 9. Matcha pomáha znížiť cholesterol a cukor v krvi. Samotný Matcha neobsahuje žiadny cukor, teda na glykemickom indexe dosahuje nulové hodnoty, pričom v jednej čajovej miske čaju Matcha nájdeme až 3 gramy vlákniny.
 10. Na zvýšenie potenciálu antioxidantov, ktoré Matcha obsahuje, vyskúšajte zmiešať Matcha s kvapkou citróna alebo limetkovou šťavou. Pripravte si napríklad osviežujúci Matcha ľadový čaj.

 

Recepty z Matcha čaju

matcha-ladovy napojOsviežujúci Matcha ľadový čaj

 • 2 g čaju  Matcha
 • 2 lyžice citrónovej šťavy
 • 3 dl vody
 • plátok citróna

Suroviny vložíme do šejkra (alebo fľašky s vrcnákom) a poriadne pretrepeme. Podávame s ľadom a ozdobíme plátkom citrónu alebo limetky, prípadne lístkom čerstvej mäty.

 

zelene-Smoothie-MatchaZelené jarné smoothie plné energie

 • 1 zelené jablko
 • ¼ uhorky
 • 1 hrsť baby špenátu
 • 1 hrsť zeleného hrozna
 • 1 plátok citróna
 • 1 lyžica Goji „hrozienok“
 • 1 lyžica zeleného jačmeňa
 • ½ lyžičky prášku Matcha
 • 250 ml vody alebo rastlinného mlieka

Suroviny umyjeme, vymixujeme a ozdobíme semienkami alebo Goji.

matcha-drink-s-chiaMatcha Chia energy drink

 • 2 g matcha čaju
 • 2 kávové lyžičky chia semienok
 • 250 ml čistej studenej vody (prípadne mandľového mlieka)
 • citrónová šťava

Suroviny premiešame v šejkri a necháme chvíľu postáť. Chia semienka nápoj zahustia, preto by najprv mal byť trochu redší.

V prípade, že nie ste zvyknutí piť neochucované zelené čaje, doporučujem jemne prilsadiť prírodnými sladidlami. A postupne časom ich vynechať.

Z matcha čaju sa dajú okrem teplých a studených nápojov pripravovať aj rôzne jedlá: koláče, sušienky, muffiny, rolády, nátierky, dressingy, polievky,… Má naozaj veľmi široké uplatnenie.

Môžu čaj Matcha aj deti a tehotné ženy?

Podľa štúdií kanadskej potravinárskej inšpekcie, ktoré bola spracovaná pre deti do 12 rokov môžu čaj aj deti, ale v obmedzenom množstve:

4 – 6 rokov 1,5 gr čaju Matcha/deň

7 – 9 rokov 2,1 gr čaju Matcha/deň

10 – 12 rokov 3,2 gr čaju Matcha/deň

Tehotné ženy môžu konzumovať Matcha, ale v obmedzenom množstve max. 4 g za deň. To sa rovná dvom šálkam čaju za deň.

Posledné plus na záver, ktoré ešte spomeniem: Pre zdravie človeka je najdôležitejšie udržanie rovnováhy medzi zásadami a kyselinami v telesných tekutinách a bunkách. Hodnota pH krvi je 7,4. To znamená, že ľudská krv je veľmi mierne zásaditá. Prekyslenie organizmu je stav, pri ktorom je v krvi a v tkanivách nadmerné množstvo kyselín.  A práve aj Matcha čaj má ideálne ph a pomáha nášmu telu udržiavať rovnováhu.

facebook paci sa vam tento clanok