Žime svoj život tu a teraz

Sami seba častokrát presviedčame, že život bude lepší, až … až keď budeme dospelí, až keď začneme zarábať, keď sa oženíme a budeme mať dieťa. Potom však zistíme, že nie sme spokojní, lebo deti sú ešte príliš malé a nemáme na seba čas. Onedlho príde ich puberta a my sa tešíme, že z toho konečne vyrastú. Hovoríme si a dúfame, že náš život bude lepší, keď sa náš partner zmení, keď si kúpime lepšie auto, pôjdeme na honosnejšiu dovolenku,  presťahujeme sa do vysnívaného domu, až keď splatíme hypotéku, či až keď budem na dôchodku …   A tak sa začneme tešiť na to, čo bude… na „až potom.“ Čo bude o 5 rokov, či  o desať … A ani si neuvedomujeme, ako strácame prítomnosť. Ako nám pomedzi prsty uteká náš vlastný reálny život, so všetkými svojimi radosťami i prekvapeniami. Neuvedomujeme si, že to „až potom“ už nemusí prísť…

Pravdou je, že nie je lepší čas na šťastie ako ten, čo je práve teraz.

Náš život je a aj vždy bude plný výziev a prekvapení. Nečakajme na to, až náš život bude perfektný a dokonalý, bez jedinej chybičky. Dokonalý tak, ako v našich vysnených predstavách…. a až potom si doprajeme a dovolíme byť šťastní. To nie je náš ozajstný život.  Berme svoj život ako CESTU. Cestu, ktorá má svoj začiatok a koniec. Cestu, ktorú máme šancu prejsť len jedenkrát. Cestu, ktorá je naším skutočným šťastím.

Každý z nás ma tú  SVOJU cestu. Hlboké poznanie, čo nás naplní v živote. Nečakajme však na naplnenie nejakej zidealizovanej predstavy. Nepredstavujme si tú „našu“ cestu ako ružovú záhradu bez obláčikov.

Vychutnajme si každý moment a prestaňme čakať na všetky „až potom“.  Nájdime svoje šťastie už počas cesty a nie až v cieli.

Začnime žiť a vychutnávať si prítomný okamih.

Zamyslite sa- v akej oblasti teraz tápete? Kde vám to v živote najviac škrípe? Zostaňte stáť a postavte sa tomu čelom. Nekonajte „štandardne“, ako obvykle. Skúste to inak. Pochopte tú vašu situáciu a uchopte ju úplne inak.

Svoju autentickú cestu, hlbokú a pravdivú, nikdy nenájdete v strese a v rýchlosti. Musíte sa najprv zastaviť a ukľudniť svoje myšlienky. Zamerať sa do svojho vnútra a preciťovať to, čo prichádza. Povedzte si sám pre seba, vo svojom vnútri: chcem poznať svoju životnú cesu. Dovoľte jej, aby sa Vám ukázala. Avšak v pozor, v rýchlosti si ju nevšimnete.

Cíťte sa viac spojení sami so sebou a so svojím životom.

Skúste sa teraz zamyslieť a odpovedať na tieto otázky:

1.  Vymenujte 10  držiteľov Nobelovej ceny
2.  Vymenujte 5 výherkýň Miss Slovensko
3.  Vymenujte 10 výhercov Oscara
4.  Vymenujte 10 výnimočných filmov, ktoré ste videli v TV

Neviete si spomenúť? Nie ste jediní. Sláva je totižto pominuteľná a zabudnuteľná.

Skúste však teraz odpovedať na tieto otázky:
1.  Vymenujte 3 vašich priateľov, ktorí Vám pomohli v problémoch
2.  Vymenujte 3 učiteľov, ktorí prispeli k vášmu vzdelaniu
3.  Vymenujte 5 ľudí, s ktorými radi  trávite čas
4.   Spomeňte si na 5 krásnych zážitkov zo svojho života

Je to jednoduchšie, však?

Ako je to možné? Ako je možné, že si nepamätáte slávnych ľudí, ale viete si ihneď spomenúť na ľudí, ktorí Vám pomohli a na krásne chvíle, ktoré ste zažili?

Lebo ľudia, ktorí sú Vám blízki a s ktorými chcete tráviť čas, nemusia byť svetoznáme hviezdy, či vynálezci na to, aby ľudí okolo seba urobili šťastnými. A zažité chvíle, ktoré sa nám vrývajú do pamäte, nemusia byť dokonalé a bez chybičiek.  To tvorí náš skutočný život. Nie „až potom“, ale TU a TERAZ a s TÝM, ČO MÁME.

Nesnažte sa byť najlepší na svete. ale snažte sa byť najlepší pre svet.     Richard Berret

Preto vryme si do nášho vnútra: Nie cieľ, ale celá cesta k cieľu tvorí náš život. Život, ktorý máme šancu prežiť len jedenkrát.  Žime svoj život tu a teraz. 

Nezabúdajme na to.