Zasaďte strom a starajte sa oň

Podľa starej východnej múdrosti je v živote každého človeka potrebné urobiť 3 veci, aby prežil naplnený život: splodiť dieťa, napísať knihu a zasadiť strom. Ak to urobíte, zanecháte tak tri odkazy, ktoré budú žiť dlho po vašej smrti.

Hoci existuje ešte veľa vecí, ktoré vedú k šťastnému a naplnenému životu, nápad na zasadenie stromu je veľmi krásna myšlienka. Pozorovať strom, ako sa mení od maličkého stromčeka až po veľkú lipu, či majestátny dub, nás udrží v spojení s uvedomovaním si plynutia času a nášho života.

dsc00962-malyPeknou myšlienkou je napríklad zasadiť 2 krásne stromy vedľa seba pri svadbe. Alebo keď sa nám narodia deti. Na počesť každého člena rodiny. Každý strom sa tak stane symbolom rastu a prežitia jednotlivých etáp našich životov.

A  rovnako ako reálny rast stromu, môžete si na ňom uvedomovať aj svoj osobný rast a vývoj svojho života.  Na strome uvidíte to, ako sa mení a vyvíja. Uvidíte aj to, ako prechádza rôznymi ročnými obdobiami, ako vy obdobiami svojho života. Prežije búrky i veterné metelice, ale aj obdobia sucha. Krásne rozkvitne a vyženie nové a nové konáre, akonáhle sa mu dostane vlahy a slniečka na oblohe. V bezpečí svojich konárov prichýli návštevníkov, či niektorým dokonca vytvorí domov.

Na strome si uvedomíte aj to, aké je dôležité mať stabilné korene a neustále ich rozpínať  a starať sa o ne.

Starať sa o všetko to, čo nie je vidieť, aby mohlo rozkvitať to, čo je oku viditeľné.

Bez správnej závlahy aj ten najsilnejší strom postupne vyschne. Preto venujte pozornosť tomu, ako často a čím svoj strom života zalievate. Či sa staráte o kvalitu koreňov a kmeňa, alebo len o to, či sú vaše listy krásne lesklé.

Preto symbol sadenia stromu je krásna myšlienka a má veľmi veľký význam- pre vás, i pre vaše deti. A verte, že vaše stromy porastú v mysliach detí aj keď odídu v dospelosti ďaleko z domu.

A čo nám ešte zostáva z tých troch vecí z danej múdrosti? Dieťa už máme, strom sme snáď  zasadili, už len zostáva napísať knihu. Aj to sa dá zvládnuť. Napíšte knihu, ktorá sa stane klenotom v knižniciach vašich detí… a ich detí.. a ich detí. Napíšte knihu s vaším životným príbehom: svoju Kroniku života.

Každý život za to stojí žiť. A preto každý život stojí aj za zaznamenanie.

Zasaďme strom a žime svoj život najlepšie ako vieme.