Vždy dávajte viac, než očakávate, že dostanete

davanieChcete byť šťastní, chcete zažiť naozaj skutočný pocit šťastia?

Ak chcete, aby sa Váš život uberal tým správnym smerom, musíte sa najprv naučiť, ako dávať. Väčšina ľudí od života najprv očakáva, že im život niečo dá. Že niečo dostanú, potešia sa tomu… a až potom sú schopní a ochotní túto radosť rozdávať ďalej.

Ale v živote to tak nefunguje. V živote je to presne naopak. Je to ako vzťah rodiča a dieťaťa. Keď sa nám narodí dieťa, tak ho zahrňujeme láskou. Neobmedzenou láskou. A neočakávame od neho, že teraz som ti ja dal 3 úsmevy, tak teraz mi ty tri vráť a až potom budem pokračovať. Robíme to automaticky a s radosťou. Dávame dieťaťu všetko, čo je v našich silách a máme z toho radosť. A to dieťa nám to potom vráti. Vráti nám to mnohonásobne viac.

A tak je to aj so životom. Tiež musíte najprv dať, rozdať a mať z toho radosť a ten život vám to potom vráti – mnohonásobne viac.

Musíte mať jednoducho radosť z dávania. 

Alebo si to prirovnajme k záhradke: Na to, aby ste mohli zožať svoju úrodu, tak potrebujete najprv zasiať. To znamená, musíte niečo dať – dať do tej pôdy. Nasadíte mrkvičku, hrášok a každý deň ich polievate. A záhradkári mi dáte za pravdu- jednoducho máte radosť , koľko ten hrášok  vyrástol, aká je tá mrkvička pekná,… Proste dávate. Ani si to neuvedomujete a dávate. Neočakávate od tej pôdy, že vám dá tú mrkvu hneď na druhý deň. Že vám to MUSÍ priniesť hneď na druhý deň. Jednoducho- vy ste tam už dali semienko a teraz je rad na nej. Nie. Proste dávate. A tak to urobte aj v živote.

Dávajte bez vypočítavosti. Dávajte. Dávajte pocity, dávajte lásku okolo seba, dávajte radosť  a úsmevy. A neočakávajte. Dávajte viac, než očakávate, že dostanete. Život vám to vráti. 

A tak je to aj vo vzťahoch a v peniazoch. Prečo teda niektoré manželské a partnerské dvojice fungujú takto: „Moja manželka je ku nepríjemná.“ A manželka na to:“ Ale ja necítim od Teba žiadnu podporu, necítim, že ma miluješ.“ … Jednoducho tá vzájomná komunikácia, to vzájomné očakávanie, že „ja som dal, tak teraz daj ty mne a až potom dám znovu ja tebe … tú lásku, city, slová, gestá“…. tak s tým ďaleko nezájdete. Vaše partnerstvo na takomto princípe dlho nevydrží. Vždy si spomeňte na vyššie spomenutý príklad s dieťaťom a tak to robte aj vo vzťahu s partnerom. Dávajte. Správajte sa tak, ako chcete, aby sa správali oni k vám. Rozdávajte svoju lásku a neočakávajte. A potom všetko, čo príde, verte, že vás príjemne prekvapí. (Mne osobne  uvedomie si tejto veci veľmi pomohlo.)

Niekedy príliš veľké nároky a príliš veľké očakávania, ktoré chcem od nášho okolia, nám bránia v pocite nášho šťastia.  Cítime sa sklamaní a nespokojní. Prečo je to tak? Lebo naše očakávania boli príliš veľké. Preto neočakávajte. Vždy dávajte viac, než očakávate, že dostanete.

A  čo sa týka úspechu a peňazí, berte to ako svoju životnú cestu a neočakávajte, že sa financiami naplní vaše vnútorné šťastie. Neberte to ako, že keď sa vyštveráte na nejaký pomyslený kopec úspechu, keď budete na jeho vrchole, že budete automaticky šťastní. Nie, pravdepodobne nebudete. Prečo? Lebo vaše hodnoty sa po tej ceste zmenia… Budete očakávať, že keď prídete na ten vrchol kopca, že to bude ono. Že v tú ranu budete získate očakávaný pocit Vášho vnútorného šťastia.

krasna priroda s cestouMôže to tak byť, ale aj nemusí. Môžu sa vám po tej ceste na vrchol stať rôzne veci, ktoré prehodnotia vaše pocity a očakávania a všetko okolo toho. Preto treba si užívať a mať radosť  nielen z dosiahnutia cieľa, ale aj z celej cesty.  Z cesty, na ktorej sa naučte rozdávať. Rozdávať lásku, rozdávať radosť a neočakávať. Prečo? Lebo …

Tajomstvo života spočíva v rozdávaní.