Umeocot a umeboši slivky- Malý veľký zázrak nielen do kuchyne

Niekedy sa zdravie ukrýva na tom najnenápadnejšom mieste. Tentokrát si zdravie odkryjeme v nenápadných umeboshi slivkách a umeocte. Verte, že pokiaľ ste umeocot doteraz nepoznali, tak si ho zamilujete. Je to totižto malý veľký zázrak nielen do kuchyne. Najmä ak papáte šaláty.

Už sa ma viaceré návštevy pýtali, akú zálievku robím do šalátu, lebo je vynikajúca a veľmi im chutí. Moja odpoveď znie: len „obyčajný“ umeocot a olivový alebo ľanový olej. Nič viac a nič menej 🙂 Umeocot totižto dodá šalátu kyslosť a aj slanosť zároveň, takže ho nie je potrebné už ničím iným dochucovať.

Poďme si o umeocte a umeboši (umeboshi) slivkám povedať viac….

Čo sú to umeboši slivky a ako sa vyrába umeocot?

Umeboši sú plody (slivky) ovocného stromu ume. Slivky umeboši majú výnimočné a liečivé účinky. Používajú sa najmä v Číne, Korei a Japonsku a konečne sú dostať v obchodoch so zdravou výživou už aj u nás, avšak málokto ich pozná.

Slivky umeboši sa zbierajú ako nezrelé plody, ktoré sa sušia na slnku niekoľko dní, potom sa spolu so soľou naložia do sudov. Pôsobením soli a tlaku pustia šťavu. V sudoch sa nechávajú aspoň 6 mesiacov (niekedy dokonca až 7 rokov).  Zafarbené sú červenými listami rastliny perilla. Ich chuť je výrazne slaná a kyslá, z dôvodu obsahu kyseliny citrónovej.

Fermentáciou umeboši sliviek vzniká slano-kyslá prírodná voda, ktorej sa hovorí umeocot. Umeocot má síce v názve ocot, ale s klasickým octom nemá vôbec nič spoločného. Umeocot má chuť kyslú aj slanú a je oveľa zdravší, než klasický ocot.

Liečivé účinky umeoctu a umeboši sliviek

Umeboši slivky obsahujú bielkoviny, minerály a tuky v dvojnásobnom množstve, než iné druhy ovocia. Sú zvlášť bohaté na vápnik, železo a fosfor, mangán, sodík, horčík a podobne. Tieto látky sú tu obsiahnuté v stopercentne vstrebateľnej podobe, na rozdiel od chemických napodobenín.

Pomáhajú pri veľa zdravotných problémoch:

  • pomáhajú upravovať acidobázickú rovnováhu, veľmi neutralizuje- čiže pôsobí v našom tele zásadito
  • upravujú črevné problémy a buduje zdravú črevnú mikroflóru
  • pomáhajú pri zápche, ale aj hnačke
  • zmierňujú pálenie žáhy
  • pomáhajú pri žalúdočných nevoľnostiach a podporuje trávenie
  • pomáhajú pri otrave potravinami
  • v krvi neutralizujú nadbytok cukru a alkoholu
  • spomaľujú starnutie (starnutie je jednoducho povedané proces oxidácie a práve umeboshi slivky majú antioxidačný účinok na náš organizmus)
  • pomáhajú odstraňovať bolesti hlavy, migrény
  • čistia krv
  • pomáha pri detoxikácii
  • odstraňujú plesne z tela
  • eliminujú únavu, chránia telo pred vyčerpaním (Únava je obvykle ovplyvnená nahromadením kyseliny mliečnej a maslovej v našom tele. Tie sa látkovou výmenou nedostatočne rýchlo odbúravajú. Ako sme už povedali, umeboshi slivky obsahujú zložky zaisťujúce rýchle odbúranie prebytočnej kyslosti v našom tele. Krv väčšiny ľudí má zvyčajne kyslý charakter, nakoľko konzumujeme nadmerné množstvo kyselinotvornej potravy (cukor, biela múka a živočíšne potraviny) a máme obmedzený príjem kyslíka (ovplyvnený nedostatkom pohybu).
  • obnovujú vitalitu a posilňuje imunitu

TIPY:

  1. Umeboshi slivky je vhodné si zobrať aj na dovolenku, nakoľko pomáhajú pri cestovateľskej nevoľnosti.
  2. Pomáhajú taktiež aj pri ranných nevoľnostiach u tehotných mamičiek– stačí si dať kúsok umeboši slivky ku každému jedlu.
Ako a kde použiť umeocot

Umeocot v kuchyni

Umeboshi slivky a aj umeocot sú vhodné pre deti aj dospelých.

Umeocot môžete použiť kdekoľvek: do polievok, ryže, obilovín, strukovín, či do šalátov. Stačí pridať pár kvapiek umeoctu a jedlo budete mať osolené i okyslené zároveň.

Umeocot pre zdravie

Na posilnenie a regeneráciu organizmu si môžeme dopriať túto kúru: po dobu 6 týždňov každé ráno nalačno vypijeme 0,5 litra vlažnej vody s prídavkom 1 lyžičky umeoctu. 

V zriedenej forme pomáha vyrovnáva pH nášho tela a odstraňuje tiež všetky kvasinky a plesne z organizmu. Je výborný v horúcom lete alebo po športe, kedy viaže v tele vodu a dodáva mu cenné látky.

Už veríte, že umeocot a umeboshi slivky sú malým veľkým zázrakom v kuchyni? Vyskúšajte ho pridať do šalátov. Verím, že si ho zamilujete tak, ako aj ja.

Zdroj: z knihy “Potraviny, liek náš každodenný – Kushi Michio