TEDx Trenčín 2017- Prečo ma uchvátil

1 deň, 14 inšpiratívnych prednášajúcich, 1 miesto, hrad, veľa pozitívne naladených ľudí. To bola akcia TEDxTrenčín, ktorá sa konala uplynulú sobotu. 14 prednášok na totálne rozdielne témy. Vážne, i vtipné, náučné, i poučné. Pre chlapov i ženy. Pre mladších, i skôr narodených.
Priznám sa, že v každej jednej prednáške som si našla myšlienku, ktorá ma obohatila. Ďakujem, že sa takéto akcie dejú na Slovensku čoraz viac.  Je super zažiť na jednom mieste prednášky na tak rôznorodé, a pritom zaujímavé témy.  Viete o tom, že TEDx konferencie sa konajú vo viacerých mestách Slovenska?
Čo je to TED?

TED je nezisková organizácia, ktorá v Amerike každoročne organizuje konferenciu TED (Technology, Entertainment, Design) a je oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. Na podujatie TED sú pozývaní poprední svetoví vedci, profesori, myslitelia, i dizajnéri. Na konferenciách doteraz vystúpili uznávané osobnosti, ako spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates, bývalý britský premiér Gordon Brown alebo režisér Titanicu a Avatara James Cameron a mnohí ďalší.

Čo je to TEDx?
Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“ ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi.
 
To bolo trochu vysvetlenia, čo sa skrýva pod skratkou TEDx.
 
Ako som sa k TEDx dostala ja?

Už uplynulo pár rokov, čo milujem pozerať na Youtube videá/ prednášky tzv. TED Talks. Sú to vynikajúce prednášky na rôzne témy- od odborníkov i „normálnych“ ľudí. Od psychológie, cez ekológiu, dizajn, módu, technické vedy, najnovšie vedecké výskumy, psychológiu dieťaťa, najmodernejšie technologické vychytávky, správanie sa zvierat, objavy v prírode alebo netradičné zážitky ľudí, či ich vlastné životné skúsenosti. No naozaj rôznorodé zaujímavé témy. Každý človek si vyberie tú, ktorá je pre neho zaujímavá. No čo je nevýhodou týchto „TED talks“, že často nie sú hovorené v jazyku, ktorému rozumieme. I Keď pri mnohých sa dajú zapnúť titulky s prekladom do rôznych jazykov.

Preto som sa pred pár rokmi naozaj potešila správe, že TEDx konferencie sa začínajú organizovať už aj na Slovensku. A hoci sú tu už 6.rokom, tak stále málo ľudí o nich vie.  A mnohí ani len netušia, že sa organizujú už aj vo viacerých mestách Slovenska, napr. v Bratislave bol už 6.ročník. Aj preto vznikol tento článok. Aby sa čím viac ľudí o nich dozvedelo. Len verím, že mi usporiadatelia rezervujú lístok na budúci rok, aby sa mi ušiel 🙂

Ako TEDx Trenčín 2017 prebiehal?

V prvom rade musím povedať, že o lístky na konferenciu bola skoro bitka. Za pár dní predaja boli lístky fuč. Preto som rada, že sa mi tento rok „ušli“ a verím, že tak bude i na budúci rok.

Pochvaľujem organizátorov, čo sa týka organizácie celej akcie, pretože všetko na nej išlo „ako po masle“. Ranný príchod na Trenčiansky hrad a registrácia prebehli v pohodičke a plynule, bez čakania.

Musím uznať, že to, že organizátori si za miesto konania zvolili Trenčiansky hrad, bola super voľba. Krásne priestory hradu, či už vonkajšie alebo vnútorné, dodali akcii výnimočné čaro. Na historický hrad nám posvietilo aj krásne jesenné slniečko, takže doplnkové akcie, ktoré pripravili na prestávky na zabavenie sa a oddych, sa dali užiť plnými priehršťami.  No poďme na to hlavné: prednášky.  Aké boli tento rok?

Za to, aký život žijeme, sme zodpovední len my sami.

Prednášky na TEDx Trenčín 2017

Všetky prednášky na TEDx  trvajú okolo 15-20 minút. Ani jedna viac, či menej. Rečníci na pódiu pekne vidia na hodiny, ktoré im odpočítavajú čas. Zistila som, že je to ideálna časová dĺžka, počas ktorej sa dá pekne vystihnúť všetko najpotrebnejšie.

Prednášok bolo tento rok 14, preto nebudem tu písať o všetkých. SpOmeniem aspoň niektoré z nich (i keď sa vopred ospravedlňujem tým, ktoré nespomeniem, lebo zaujímavé boli všetky).

Zuzana Berová

Prednáška s názvom R.A.U. Nie, ja som neprednášala, iba zhoda „náhod“, že táto sympatická prednášateľka, bývalá učiteľka, mala prednášku s názvom RAU = Riadené Aktívne Učenie. Skvelá prednáška o tom, ako by sme mali deti na školách vzdelávať inak. Držím palce jej projektu.

Vladimír Ledecký

Viete, kde je dedinka Spišský Hrhov? Ja od dnes už áno. Má úžasného a vtipného starostu, ktorého celú prednášku sme veeeľmi nasmiali. Je super, že aj medzi starostami sa nájde takýto človek. Človek, ktorý riadi obec manažérsky a k problémom sa postavil tak, že aktívne hľadajú ich riešenia. Nečakajú len na podporu štátu, ale s väčšinovým obyvateľstvom Rómov konajú. Klobúk dole a držím palce takýmto ľuďom s profesionalitou, humorom a nadhľadom.

Tomáš Reindl

Medzi „prednášateľmi“ boli aj hudobníci, ako napríklad aj Tomáš. Jeho hudba na veľa netradičných nástrojoch v spojitosti s modernou technológiou, bola úžasná, doslova fascinujúca. 20 minút ľudia čušali ako muchy a počúvali všetkými bunkami svojho tela.  Super, že medzi „talks“ bol zaradený aj hudobný žáner.

Matej Valuch

Matech Valuch  a jeho príbeh o tom, ako bol v Iráne obvinený zo špionáže a uväznený, bol aj dosť medializovaný. Bolo však zaujímavé vypočuť si, čo takémuto človeku, ktorý bol 40 dní uväznený v mini samotke v iránskom väzení, behá v hlave. Nad čím rozmýšľa.  Zaujímavé myšlienky, inšpiratívne slová.

Vladimíra Ollé

I prednášky na tému zdravej výživy sú súčasťou TEDx. Táto bola na tému Cukor. Ako škodí nášmu zdraviu a vysvetlenie, ako sa naučiť stravovať bez neho a na čo si dávať najmä pozor (hlavne na fruktózu).

Koho táto téma zaujíma, môžete si o nej prečítať aj v mojom staršom článku >>

Juraj Nedorost

Viete, že ja rada chodím si „upratať myšlienky“ do Meditačného ústrania (ak to o mne neviete, tu sú 2 moje články: moja osobná skúsenosť >> a audio článok o ústraní). Tento fešák Juraj Nedorost vlastní pri Modrom Kameni Ovocnú Biofarmu, na ktorej s priateľkou postavili aj chatku pre ľudí, vhodnú na ústranie v tme. On je sprievodcom pri pobytoch v tme, čiže sa o vás stará.  Po jeho prednáške ma aj ústranie v tme veru láka.

Jozef Metelka

Vášnivý športovec, ktorý sa napriek závažnej autonehode, kedy prišiel o ľavú nohu, športu nezdal, ba naopak podľa jeho slov ešte vidieť, že pridal 🙂 Práve počas pobytu v nemocni pochopil, že hoci jedny dvere sa mu zatvorili, otvorilo sa mu ďalších desať. Je úspešným športovcom s veľa svetovými medailami,  najmä z cyklistiky. Vedeli ste o tom? Poznáte ho?

Takto by sa dalo písať o každej jednej prednáške. A dalo by sa o nich písať aj oveľa viac. Ale to nie je účelom tohto článku.

Je super, že tak, ako sme boli v sále rôznorodí ľudia, tak aj témy TEDxTrenčín 2017 boli rôznorodé. A to je dobré. Každý si verím že našiel myšlienky, ktoré ho obohatili.

I cez prestávky bola zábava

Organizátori TEDx Trenčín mysleli aj na prestávky. Nielen, že bolo počas nich možnosť sa neobmedzene občerstviť čajom, kávičkou, vodou, či inými nápojmi, ale cez prestávky sa dalo oddýchnuť si v relax zóne s lehátkami a s knižkami, alebo sa zabaviť v kreatívnej časti rôznymi činnosťami. Hoci si aj svoju vlastnú tašku si namaľovať, či gumu zaskákať, pohrať sa s hudobnými kockami a vytvoriť si vlastnú hudbu, či zahrať si s niekým známym alebo neznámym piškvorky.

 

Vonku bolo viacero športových aktivít a dalo sa v nich zasúťažiť. Kto mal chuť sa s priateľmi zabaviť, mal viacero stanovíšť (streľba z luku, pochod na trojlyži,…) a kto mal chuť len kochať sa nádherným výhľadom z lehátiek na Trenčianskom hrade a pokecať s priateľmi, tak slniečko mu tiež doprialo aj túto možnosť.  A organizátori mysleli aj na tých zimomrivejších: k dispozícii boli deky.

Ako vidíte, za tých 39 €, čo stála vstupenka, toho bolo naozaj veľa. Vstupenka na prednášky, veľmi chutný obed, kvalitné občerstvenie počas celého dňa, všetky kreatívne pomôcky, či dokonca odfotenie sa na vtipnú fotku. A dokonca kto chcel, aj na večernú after party mohol ísť.  To všetko bolo v cene. Klobúk dole, že aj takéto akcie sa na Slovensku dejú.

Verím, že to bude častejšie a vo viacerých mestách Slovenska.

TEDxTrenčín za mňa:  O rok zas a znova. Rada vás tam uvidím a držte mi „fleka“.