Podporujme svoje deti v tom, čo im ide

O pár dní prídu deti domov a v rukách budú mať vysvedčenie. Niektoré budú pyšné na to, čo je na nich napísané, inak však budú sklamané a smutné. Dôležitým kľúčom hodnotenia detí podľa mňa však je, aké známky majú z tých predmetov, ktoré milujú.

Podporujme svoje deti v tom, čo im ide, v čom sú dobré a šťastné. V tom, čo je ich prirodzenou danosťou. Zameriavajme ich pozornosť na to, v čom sa cítia dobre. Na tie veci, ktoré im idú….  Pýtate sa prečo?

Vysvetlíme si to na krásnom poučnom príbehu malého zajačika:

Malý zajačik príde prvý deň zo školy a usmieva sa od ucha k uchu. Maminka sa ho pýta, prečo je taký šťastný a spokojný.

Zajačik jej odpovie: “Vyhral som súťaž v skákaní.” Maminka ho pochváli.

Zajačik príde druhý deň, takisto sa usmieva, ale už nie tak veľa. Na maminkinu otázku odpovie: “Behali sme a skončil som tretí.” Mamička ho opäť pochváli.

Na tretí deň príde zajačik domov so slzami v očiach a nechce maminke povedať, čo sa v škole stalo. Až po chvíli jej prezradí: ” Dnes sme v škole sme plávali a ja som skončil posledný”.

Maminka ho pohladí a spýta sa ho: “No dobre, ale prečo plačeš?”

Malý zajačik povie: “Pretože mi pani učiteľka povedala, že nakoľko som bol posledný, tak od teraz budem v škole každý deň už len plávať”.

Ponaučenie:

Sústreďme sa na talenty a dary, ktoré máme. Či už u seba alebo u svojich detí. Venujme sa tomu, čo nám ide a nie tomu, čo nám nejde. Iba tak budeme šťastní a úspešní.

Keď ľudia pracujú na svojich silných stránkach, tak sú nielen úspešnejší, ale aj šťastnejší. A keď sú šťastnejší, tak sú aj zdravší.

Pozornosť zacielená na správne veci a myšlienky, dokáže zázraky.

Nevadí, že z niektorých predmetov má váš školák dvojku, či trojku. Podporujte ho v tých tých predmetoch, veciach a činnostiach, o ktorých vám bude s nadšením rozprávať. S nadšením a s iskrou v oku…. tam je ukrytý ten jeho diamant. Tam sa u neho skrývajú tie najgeniálnejšie myšlienky a činy. Tam je ukrytý je ho dar a talent.

Spomeňte si na tento článok, keď budete držať v rukách vysvedčenie svojho potomka.  Alebo pri podpisovaní žiackej knižky si s kľudom Angličana opakujte: ”Zameriavam sa na tie veci, ktoré moje deti milujú.”

Zamerajte pozornosť svojich detí na veci, v ktorých sú dobré a šťastné. Chváľte ich za veci, ktoré dokázali a nehaňte ich za tie, ktoré sa im nepodarili.

Deti berú slová nás rodičov veľmi vážne a pamätajú si tie chvíle, keď ich podržíme napriek malým neúspechom. Naučme sa spolu s deťmi zameriavať na ich (a aj na svoje) silné stránky. Tie sú základnými stavebnými kameňmi na našej spokojnej a úspešnej ceste životom.

Nestrácajme čas tým, čo je našou slabosťou. Ale sústreďme sa na to, čo je našou danosťou.

FB-zdielaj