Ako nájsť sám seba– časť 5.: Tajomstvo života spočíva v rozdávaní

stastna-zenaChcete byť v živote šťastní? Chcete vo svojom živote neustále zažívať ten pravý vnútorný pocit šťastia? Chcete, aby sa váš život uberal tým správnym smerom? V tom prípade vedzte, že kľúčom k získaniu tohto pocitu šťastia je naučiť sa dávať. Dávať lásku, dávať radosť, rozdávať silu a energiu, rozdávať úsmev.

Vždy dávajte viac, než očakávate, že dostanete.

Väčšina ľudí od života očakáva, že život im najprv niečo dá. Že im prinesie novú pracovnú príležitosť, priveje nového partnera,…
Až potom, keď im život niečo dá, až potom budú tú radosť rozdávať ďalej. Skúste si prečítať tieto vety: „Až keď ma povýšia, budem šťastná“, „Chcem byť šťastná, chcem stretnúť toho pravého. Lebo až keď ho stretnem, až potom budem šťastná“, „Až keď budeme bývať v rodinnom dome, až tam to bude ono, až vtedy budeme naozaj šťastní“. … Sú vám tieto vety povedomé?

babyAle v živote to tak nefunguje. Život nefunguje na princípe: najprv mi daj a ja ti to potom vrátim. V živote je to presne naopak. Je to ako vzťah rodiča a dieťaťa. Keď sa nám narodí dieťa, tak ho zahrnieme láskou. Neobmedzenou láskou. A neočakávate od neho, že teraz som ti dal 3 úsmevy, tak mi ich opätuj a až potom, ako mi ich vrátiš, tak ja budem pokračovať v dávaní. Pri deťoch dávate automaticky, s radosťou a bez toho, aby ste očakávali, že niečo hneď dostanete. Dávate deťom všetko, čo je vo vašich silách. Robí vám radosť už to, že dávate. A  dieťa vám to všetko vráti a opätuje. Aj bez toho, aby ste to od neho vyžadovali. Všetku tú lásku a radosť vám vráti tisíc násobne viac.

Naučte sa mať radosť z dávania.

A tak je to aj so životom. Tiež musíte najprv dať, rozdať, mať z toho radosť a ten život vám to potom vráti mnohonásobne viac. Musíte mať jednoducho radosť z dávania, radosť z danej chvíle, radosť z daného procesu. Prirovnala by som to napríklad k záhradke. Tí, čo niečo pestujete, mi dáte určite za pravdu: Na to, aby ste mohli zožať svoju úrodu, tak potrebujete najprv zasiať. To znamená, že musíte najprv niečo dať. Dať do tej pôdy, zasadiť semienka.  Zasadíte mrkvičku, hrášok a každý deň ich polievate, staráte sa o ne. A záhradkári mi potvrdia, že jednoducho máte radosť z toho, koľko ten hrášok vyrástol, aká je tá mrkvička pekná. Proste dávate. Ani si to neuvedomujete a dávate. Neočakávate od tej pôdy, že vám dá tú mrkvu hneď na druhý deň, že vám to musí opätovať hneď na druhý deň. Že vy ste jej predsa dali už to semienko a teraz okamžite je rad na nej. Proste dávate. A tak to urobte aj v živote. Dávajte bez vypočítavosti. Dávajte pocity, dávajte lásku okolo seba, dávajte radosť a úsmevy,… a neočakávajte.

Tajomstvo života: Dávajte viac, než očakávate. Život vám to vráti.

Toto pravidlo  platí vo všetkých oblastiach života. V práci, úspechu, rodine i vzťahoch. Žiaľ si to častokrát neuvedomujeme a fungujeme presne naopak a potom nie sme šťastní. Najprv jednoducho očakávame a až potom dávame.  Možno spoznáte seba alebo svoju kamarátku v tomto prirovnaní: Stretne sa manželská dvojica v psychologickej poradni: Manžel sa sťažuje, že sa manželka o neho príliš nestará, je ku mne chladná. Manželka na to odpovedá, že je to preto, že necíti od manžela žiadnu podporu, necíti sa byť milovaná. A tak každý z nich čaká na to, kedy ten druhý urobí ten prvý krok. Každý z nich čaká na to, že najprv dostane a až potom dá…. Jednoducho tá vzájomná komunikácia, to vzájomné očakávanie, že ja som dal, tak daj aj ty a až potom dám znovu ja … tak s tým ďaleko ako dvojica nezájdete. Vaše partnerstvo na takýchto očakávaniach dlho nevydrží.

A tu je ten kľúč, tá podstata:  laska-muz-a-zena-zamilovaninaučte sa dávať, bez očakávania toho, že niečo dostanete. Naučte sa mať radosť už z dávania. A verte, že všetko čo príde, vás potom príjemne prekvapí.   

Vždy si spomeňte na ten príklad s dieťaťom a rodičom, ktorý je v tomto článku. Že svojim deťom dávate bez toho, aby ste očakávali. Z toho vyplýva, že to viete, že to dokážete. Len je potrebné, aby ste to zaviedli aj do ostatných oblastí svojho života.

Na konci tohto článku vám dám jednu úlohu: Správajte sa celý dnešný deň (alebo ak čítate tento článok večer, tak celý zajtrajšok) k ostatným tak, ako by ste chceli, aby sa oni správali k vám. K deťom, k partnerovi, ku kolegom, či k nepríjemnému šéfovi. Ak v živote očakávate a chcete, aby boli na vás ostatní milší, tak buďte najprv milý vy, ak chcete, aby sa ostatní s vami viac rozprávali, tak začnite sa s nimi rozprávať a počúvať vy, ak chcete, aby vám viac prejavovali svoje city, tak ich dajte najavo najprv vy. Naučte sa dávať a mať radosť z dávania.  Vedome sa pre to teraz rozhodnite a vyskúšajte to. Aspoň jeden jediný deň. Uvidíte, akú úžasnú odozvu to bude mať. Akú radosť z toho budete mať VY. 

PS: A dajte vedieť, aká bola odozva vášho okolia 🙂