Smoothie recepty + Tipy a rady na prípravu smoothie

Milujem toto obdobie sezónnej slovenskej zeleniny a ovocia. Ovocie i zelenina majú teraz tú správnu plnú chuť a úžasnú vôňu. Preto ich teraz jem čo najviac v surovom stave, napríklad aj vo forme smoothie.

Prečítajte si Tipy a rady na prípravu smoothie  a  4 moje obľúbené smoothie recepty.

Stačí ošúpať, rozmixovať, vypiť!

Čo je to smoothie?

Smoothie je hustý, zamatovo hebký nápoj z ovocia alebo zeleniny. Nie je to džús, ktorý sa vyrába lisovaním ovocia. Nie je to ani ovocný koktail alebo milkshake, kde hlavnú časť tvorí mlieko, ktoré dochucujeme kúskami ovocia, čokoládou alebo ovocným sirupom. Pri výrobe smoothie dávame do mixéra celé ovocie a zelenina (okrem šupky a kôstky).

Pre získanie potrebnej konzistencie do mixéra najprv nalejeme tekutú zložku, až potom pridáme nakrájané ovocie a zeleninu.  

Ak s  prípravou zmiešaných ovocno-zeleninových smoothie  nápojov len  začínate,  je dobré držať  sa pomeru  60/40,  teda  60%  ovocia,  40%  zeleniny a až časom postupne percento zeleniny zvyšovať.

Tipy a rady na prípravu smoothie
  1. Mixujte v niekoľkých fázach, nie všetko naraz. Najskôr dajte do mixéra tekuté suroviny, potom práškové a až následne pridajte tvrdé suroviny (orechy a podobne) a vymixujte.  Potom vhoďte do mixéra listovú zeleninu a opäť vymixujte. Až nakoniec pridajte ovocie,prípadne ešte tekutú surovinu (vodu, rastlinné mlieko,..) a celé znova pomixujte.
  2. Nádobku kde sa smoothie mixuje príliš nepreplňujte. Najprv pustite mixér na pomalšie obrátky a cca po jednej minúte proces zrýchlite. Obsah by sa mal stať tekutým a mal by voľne cirkulovať v nádobke.
  3. Tekuté suroviny vo smoothie obmieňajte. Najčastejšie sa používa voda, mlieko (môžete používať aj rôzne rastlinné mlieka), čaj, ovocná šťava, či kokosová voda. Ak chcete, aby vás smoothie viac zasýtilo, môžete pridať aj biely jogurt.
  4. Oživte chuť vášho obľúbeného smoothie. Ak máte obľúbené kombinácie ovocia a zeleniny, no začína vás daná chuť už nudiť, skúste si dané smoothie oživiť rôznym korením, čerstvými bylinkami alebo inými doplnkami, napríklad: škorica, čerstvá mäta, zázvor, kokos, kakao, kurkuma, vanilkový lusk,…
  5. Používajte zamrazené ovocie alebo kocky ľadu. Väčšina smoothie nápojov najlepšie chutí za studena, najmä počas horúcich letných dní. Vyskúšajte pridať do smoothie pár kociek ľadu, alebo zamraziť ovocie „nazvyš“, napríklad banány, maliny, čučoriedky, černice, či jahody. V lete, keď je sezónneho ovocia veľa, si ho zamrazíte a v mimo sezóny už len vytiahnete a použijete napríklad aj do smoothie.
  6. Ľad či mrazené ovocie pridávajte do mixéra ako posledné. Pri takomto spôsobe sa vám nepoškodia nože v mixéri.
  7. Do smoothie pridajte aj zdravé tuky. Pridaním orechov (vlašské orechy, mandle, pekanové orechy,…), semienok (chia, tekvicové, ľanové, …) alebo doplnkového proteínového prášku si pripravíte zdravé a nutrične bohaté nápoje, ktoré vám dodajú potrebnú energiu a živiny.
  8. Nakupujte kvalitnú sezónnu ovocie a zeleninu od miestnych farmárov. Obsahuje rozhodne viac chuti i zdravia, ako ovocie a zelenina dovezené cez pol sveta.
Moje 4 obľúbené recepty na smoothie

smoothie Mango-banan-rukola-chiaSmoothie pikantná vášeň

Suroviny:   Mango, banán, rukola, chia semienka a voda

Prečo takýto názov? Mango dodáva tomuto smoothie tú správnu lahodnú chuť a rukola jemnú pikantnosť.

Postup: Do mixéra dať vodu, rukolu, mango a banán a vymixovať. Pridať chia semienka, priliať ešte vodu a nechať 5-10 minút odpočinúť, aby chia semienka napučali. Treba počítať s tým, že keď chia semienka  napučia, tak smoothie zahustia. Preto ho treba urobiť jemne redší a nechať postáť.

 

Smoothie Hrejivá zem

Suroviny: surová malá cvikla, banán, čerstvý zázvor, voda a chia semienka

Prečo takýto názov? Surová cvikla má zemitú chuť  a spolu s hrejivým zázvorom a sladkým banánom vytvárajú smoothie plné zdravia a zaujímavej chuti.

Postup: Do mixéra dať vodu, surovú na malé kúsky nakrájanú cviklu, banán a kúsok čerstvého zázvoru (1-2 cm) a dôkladnejšie vymixovať. Pridať chia semienka a priliať ešte trochu vody a nechať 5-10 minút odpočinúť, aby chia semienka napučali. Treba počítať s tým, že keď chia semienka  napučia, tak smoothie zahustia. Preto ho treba urobiť jemne redší a nechať postáť. Keď sa vám zdá smoothie málo sladké, pridajte ešte jeden zrelý banán (množstvo banánu závisí od veľkosti použitej cvikle).

Smoothie Okoreň si svoj život

Suroviny:  banán, mango, rukola, maca prášok, chia semienka a štipka kurkumy

Prečo takýto názov? Pretože  rukola vytvára popri ovocí jemne korenistú chuť, Maca prášok sa považuje za prírodnú viagru (viď článok tu ) a korenie kurkuma, ktorá je prezývaná aj ako „žlté zlato“, je podľa tvrdenia mnohých odborníkov najzdravším korením na svete.

 

 

smoothie a nanuky banán, marhule, jahody, rastlinne mlieko, voda a chia semienkaNanukové smoothie

Suroviny:  banán, marhule, jahody, rastlinné mlieko, voda a chia semienka

Prečo takýto názov? Lebo z tohto smoothie zvyknem urobiť naschvál vždy viac. Niečo vypijeme ako smoothie a zvyšok dám zamraziť ako domáce nanuky. Je záhadou, že naše deti smoothie vypijú len občas, ale to isté smoothie vo forme nanukov zjedia vždy 🙂

Takéto domáce nanuky môžete urobiť z akéhokoľvek ovocia, záleží len od sezóny, aké ovocie zrovna dozrieva.

Ovocných smoothie receptov existuje naozaj veľmi veľa a cez leto si ich môžeme dopriať v hojnom počte. Pokiaľ uprednostňujete ovociné smoothie, tak kvôli cukrom v ovocí sa takéto smoothie doporučuje piť ráno alebo doobeda.

Smoothie trojposchoďák

Takéto poschodové smoothie vyzerá krásne a je pritom jednoduché. Stačí použiť viaceré druhy smoothie a postupne ich naliať na seba.

Triky ako na to:

Keď chcete, aby zostali viaceré rôznofarebné vrstvy smoothie v pohári pekne viditeľné a nezmiešané, vrchné vrstvy nalievajte nie prúdom rovno do pohára, ale cez lyžicu. Vrstvy sa tak nepomiešajú. Druhý trik je v tom, že najhustejšie smoothie dajte na spodok a to najredšie na vrch.

Recept na Smoothie trojposchoďák nájdete v našej e-knihe „Smoothie recepty – Zdravie v každom hlte“

ebook-Recepty-SmoothieE-kuchárska kniha “15 výživných a chutných receptov na smoothie” alias  Zdravie v každom hlte

Tento ebook na 15 smoothie receptov dostanete ako bonus ZDARMA k e-kuchárskej knihe „Zdravé desiate nielen pre deti“.   Získať recepty na smoothie TU >>