Slona zješ jedine po kúskoch

Mať veľké sny je v poriadku. I také, ktoré sú  možno väčšie než Vy a možno prekračujú hranice chápania a „uveriteľnosti“.  Ak sa rozhodneme zjesť hoci i slona, tak sa to dá. Ako? Hovoríte, že je to nereálne? Ale dá sa to: pekne kúsok po kúsku… Ak pôjdete po malých krokoch, zažijete zázraky.

Je jedno, aký cieľ si vyberieme, či je to niečo veľkého alebo malého. Či je ten cieľ, sen, vízia alebo akokoľvek si to nazveme veľký ako slon alebo malý ako myška. Ku každému z cieľov potrebujeme ísť po malých krokoch.

Tým, že si ten svoj veľký či malý cieľ rozkúskujeme na malé kroky, že „rozkrájame“ svoj veľký sen na menšie kúsky, tak dosiahnutie nášho sna sa nám stane uveriteľnejším. Je však potrebné, aby sme posunutie o každý jeden krok v sebe oslávili. Náš mozog to potrebuje vedome zapracovať. Každý tento jeden, i keď možno malý úspech,  nás podporí a motivuje k dosahovaniu ďalších úspechov. Preto buďme na seba hrdí i pri dosahovaní malých krokov.

Takže pokiaľ sa pýtate, či sa dá „zjesť slon“, tak áno, dá sa. Keď si ho rozdelíte po malých kúskoch.

Praktické cvičenie

1/ Napíš si na papier pod seba čísla od 1 do 10.

2/ Na 10. miesto napíš svoj cieľ, čiže danú vec, alebo situáciu, ktorú chceš dosiahnuť.

3/ Na miesta 1-9 teraz napíš kroky, ktoré sú podľa teba potrebné na dosiahnutie tvojho cieľa. Napíš aj medzikroky, ktoré môžeš zrealizovať hneď teraz. Každá pozícia znamená jasne definovaný krok, pre ktorý sa na svojej ceste za svojím cieľom rozhodneš.

4/ Teraz si prečítaj svoje poznámky a sľúb si, že budeš na nich pracovať. Na každom jednom kroku. Uvedom si, že každý jeden krok, ktorý si si zapísal, je dôležitý na to, aby si dosiahol svoj sen. Preto keď daný krok splníš, osláv to, raduj sa z jeho dosiahnutia.

Ak chceš, môžeš si k jednotlivým krokom napísať aj čas, za ktorý je daný krok reálne dosiahnuť. Za ktorý by si ho chcel dosiahnuť. Môže to byť týždeň, ale i niekoľko mesiacov, záleží toho, o aký sen/cieľ sa jedná.

Šťastie pocítiš nielen tak, že dosiahneš svoj cieľ, ale hlavne tak, že si pri jeho dosahovaní užiješ celú cestu.