Sila motivácie

Cítite, že nenapredujete tak rýchlo, ako by ste chceli? Že ste sa zasekli niekde uprostred a neviete, ako ďalej? Pravdepodobne ste stratili svoju motiváciu.
Motivácia je základom všetkého. Základom dobrých výsledkov úspešného športovca, ale i spokojného života obyčajného človeka. Motiváciu jednoducho potrebujeme každý.
 
 
Slovo motivácia pochádza z latinského movere t.j. hýbať , pohybovať. Je to tá vnútorná pohnútka, „to niečo“ vo vnútri nás, čo nás dá do pohybu. Práve táto vnútorná pohnútka podnecuje naše konanie a úzko súvisí aj s našou  následnou výkonnosťou.
Ak máme motiváciu, má pre nás zmysel konať.
 
 
Čo je to motivácia? Kde sa berie a kde sa stráca?
 
Je veľa rôznych odborných teórií, v ktorých sa vedci pokúšajú nájsť odpovede na to, kde sa motivácia berie a kde sa vytráca.  Doteraz však na to neprišli. Avšak všetci vedci sa zhodli v jednom:
 
Všetko sa skrýva v našej hlave, v našej psychike.
 
Čo je zdrojom motivácie? 

Každý človek má iné životné priority, iný charakter a takisto aj iné zdroje svojej motivácie. Na každého z nás pôsobí povzbudzujúco úplne niečo iné. Je však dôležité tieto zdroje mať. Je jedno, aké sú tie naše zdroje, môžeme ich mať naozaj veľa. Nie je dôležité , aké sú, ale sme ich poznali, mali a hlavne aj využívali. A takisto aby boli pre nás dostatočne silné.

Motivácia môže pochádzať z veľa zdrojov a niektoré poskytujú pre nás silnejšiu a iné slabšiu motiváciu. Poďme si vysvetliť 2 základné typy motivácie: vonkajšiu a vnútornú.

Vonkajšia motivácia je založená na túžbe po odmenách, po peniazoch, po uznaní „zvonku“.  Aj keď sme všetci do určitej miery motivovaní „zvonku“, táto motivácia býva najsilnejšia u ľudí so slabým sebavedomím, alebo u tých, ktorí nie sú dostatočne stotožnení so svojím životom a sebou samým. Funguje hlavne na ľudí, ktorým chýbajú pevné vnútorné ciele.

Vnútorná motivácia je založená na vnútornej túžbe robiť niečo pre svoje potešenie alebo pre prínos, ktorý nám daná činnosť prináša.  Práve vnútorné zdroje motivácie sú pre nás tie dlhotrvajúce. Vychádzajú z ľudskej túžby po vedomostiach, z posúvania svojich vlastných hraníc, z prežitia potešenia z úspechu, z nájdenia vnútorného šťastia a naplnenia, z radosti naplnenia svojich cieľov v akejkoľvek oblasti nášho života.  Preto ak chceme zažívať v živote veľkú radosť a naozajstnú spokojnosť, hľadajme najmä svoje vnútorné zdroje motivácie.

Nájdite svoj vnútorný motor

Pokiaľ nájdete svoju vnútornú motiváciu, prečo určitú činnosť máte robiť, stane sa to pre vás motorom. Motorom, ktorý vás bude poháňať aj vo chvíľach, keď sa vám nebude chcieť, keď to budete chcieť vzdať. Práve vnútorná motivácia bude pre vás tou vnútornou rozbuškou, ktorá vás nakopne zas a znova.

A k tomu, aby vaša vnútorná rozbuška vždy znovu zaiskrila, môžete práve použiť rôzne vonkajšie podnety: Filmy, knižky, články, citáty, prednášky, workshopy, či rozhovory s ľuďmi, ktorí sú pre vás príkladom. Možno postačí jedna-dve vety  a vaša vnútorná rozbuška sa znovu naštartuje.

Dávajte si pozor na to, aké filmy pozeráte

Buďme náročnými divákmi a naučme sa vedome si vyberať aj to, čomu venujeme svoju pozornosť.  Aké filmy si pozrieme, či akú hudbu si pustíme. Každý z nás má iný vkus a má rád iné druhy filmov a hudby, takže jednotný návod na to, aké filmy máte pozerať, či akú hudbu počúvať, neexistuje.

Uvedomme si však, že pokiaľ si TV púšťame len ako „clonu“  pri našej práci, oddychu alebo hoci i varení, náš mozog aj tak vníma a „počúva“. Preto naučme sa vedome si vyberať a triediť. Svoj drahocenný čas venujme len filmom a hudbe, ktorá nás obohatí. Či už formou nových vedomostí alebo tým, že nás zabaví.

Jeden z filmov, ktorý podľa mňa určite stojí za pozretie, je napríklad film od Louise Hay – Miluj svoj život. Je to film plný hlbokých myšlienok a právd. Právd, ktoré nám pomôžu pochopiť veľa vecí vo svojom živote. luis hay film miluj svoj život

Dávajte si pozor na to, na aké obrazy sa pozeráte

Naše podvedomie vníma veci a predmety, na ktoré sa denno denne pozeráme. Keď sme doma, v práci alebo hoc aj na zastávke autobusu. Naše podvedomie to robí automaticky, bez toho, či to chceme alebo nie. Oči skenujú všetko naokolo a posielajú tieto podnety do nášho mozgu, aby ich spracoval. Preto dajme si záležať na tom, čo naše oči vidia, čím náš mozog zamestnávame. Mnoho z vecí vo svojom okolí vieme a môžeme ovplyvniť. Vytvorme si preto doma aj v práci priestor, ktorí nás bude nabíjať energiou, odhodlaním a radosťou.

Čo poviete, keď sa vaše oči a mozog budú 100-krát denne pozerať na takéto motivačné citáty v rámiku, odnesú si z nich energiu a odhodlanie?

(Tieto motivačné citáty v rámikoch sa dajú zakúpiť tu).

motivacny citat v tomto dome motivacny citat never give up s logom EXTR
motivacny citat si statocnejsi s logom EXTR motivacny citat v tejto firme

Myšlienka na záver: Každý deň, každá hodina, každá minúta je v našom živote jediná a výnimočná. Každá nám prináša nové príležitosti, nové šance a je škoda ich zahodiť. Preto motivujte sa a buďte aj motiváciou pre ostatných.

Motivácia je niečo viac.

Je to životná sila, ktorú môžeme využiť.