Rovnováha prijímania a dávania alebo Naučte sa prijímať a dávať s radosťou

balanceŽijeme vo svete plnom hojnosti a nadbytku pre každého.  A aj napriek tomu je energetická povaha nášho sveta o polaritách. O polaritách dávania a prijímania, pretože kľúčom je rovnováha medzi nimi.

Pokiaľ stále len dávate, budete sa cítiť vyčerpane, mrzute a pocítite nedostatok. Pokiaľ naopak stále len dostávate, nebudete mať radosť z toho, čo máte. Rovnováhu dosiahnete, keď budete dávať bez strachu tak, ako to pocítite,  a keď sa naučíte prijímať s radosťou a vďačnosťou. Rovnováhu dávania a prijímania by ste mali brať ako svoje dýchanie:  

nádych a výdych musíte mať v rovnováhe, príjem a výdaj kyslíka musíte mať v rovnováhe. A tak by to malo byť aj s dávaním a prijímaním.

Dovoľte sami sebe prijímať. Pomôže to zvýšiť vašu intuíciu, energiu a schopnosť dávať potom iným.  Pokiaľ sa cítite previnilo, keď žiadate iných o pomoc, alebo je vám nepríjemné dostávať dary, služby a gestá, tak blokujete svoju energiu. Požiadanie o pomoc je prejavom sily, nie slabosti. Zbavte sa pocitov viny ohľadom prijímania. Zapamätajte si:

Keď prijímate, tak máte druhým viac z čoho dávať. 

slon rovnovahaZačnite si všímať stoviek darov, ktorých sa vám dostáva každý deň. Vnímajte si krásu prírody, objatie milovanej osoby, či dojemné prejavy ľudskosti ľudí okolo vás. Jednoducho si povedzte: „Ďakujem za každý dar“ a buďte si vedomí, že naplňujete svoju nádobu, aby ste udržali rovnováhu.

Ja pochádzam z generácie ľudí, ktorá bola vychovávaná v duchu, keď návšteve poviete, „však to ste nemuseli nosiť“, alebo  pri narodeninách skonštatujete „veď taký veľký dar, to si ani nezaslúžim“ … Ale týka sa to aj prijímania pocitu hojnosti, dostatku a peňazí. Akoby mať peniaze bolo niečo nepekné, mať radosť z prichádzajúcich peňazí, hojnosti a darov bolo niečo zlé. Niečo, za čo sa treba hanbiť. Dlho som s tým aj ja bojovala a priznám sa, že ešte stále občas trochu bojujem. (Veď vymazať tieto niekoľko desaťročí staré programy je občas riadna fuška, všakže.)  Stále som bojovala s pocitom, že na prichádzajúce dobré veci a peniaze „nie som  dosť dobrá“. A pritom moje vnútro cítilo, že tak rada odovzdávam svoju hojnosť ostatným ďalej. Hojnosť nápadov, myšlienok, radosti a peňazí. Rada dám tringelt predavačke, či čašníkovi v reštaurácii za ich dobré služby. Rada zaplatím faktúru dodávateľovi za dobre vykonanú prácu. Ale na to, aby som mohla dať a mala dať z čoho, musela som sa naučiť dávať a hlavne aj prijímať s radosťou a s vďačnosťou. A vždy dať s radosťou viac, než očakávam, že dostanem. To je kľúčom pre skutočný pocit šťastia.

Najlepší dôvod, prečo zarábať peniaze, je ten, že môžete ľuďom vrátiť, čo pre Vás urobili.

Anthony Robbins

Ak chcete, aby sa Váš život uberal tým správnym smerom, áno, musíte sa naučiť aj s radosťou dávať. Väčšina ľudí začína svoj život tým, že premýšľa len nad tým, ako prijímať.  Ľudia chcú najprv veci dostávať.  Peniaze, lásku, príjemné slová… Ale tajomstvo života spočíva v rozdávaní.  A v rovnováhe medzi prijímaním a rozdávaním. Kľúčom každého úspešného vzťahu, či už vzťahu k peniazom , k hojnosti alebo k svojmu partnerovi či deťom, je, že musíte najprv niečo dať … a potom ďalej pokračovať v rozdávaní. Nemôžete dať a potom len tak zastať a čakať, že dostanete hneď na revanš. Čakať so slovami „Veď ja som Ti už niečo dal, teraz je rad na Tebe“.  Najprv musíte nielen dať, ale následne sa o tom s radosťou aj starať a nečakať hneď „niečo za to“.  Ak sa to naučíte, dostanete od života oveľa viac, než čakáte.

Naučte sa mať radosť z dávania. To je kľúčom k pocitu šťastia.

Vyzývam Vás teraz k akcii: Kedy ste naposledy niekomu niečo nezištne dali? Len tak, pre radosť. Bolo to včera, minulý týždeň alebo pred rokom? A pamätáte si, aký pocit ste vtedy z toho mali? Stavím sa, že úžasný 🙂 A stavím sa, že sa vám potom dostalo oveľa viac, než ste týmto darom dali. Či už formou vrátenej lásky, radosti, úsmevu alebo vďaky. A spýtam sa, prečo to teda nerobíte častejšie?  Môžete niekomu darovať knižku, ktorú ste už prečítali, kamarátke darovať oblečenie, ktoré vám už nie je dobré, prispieť kamarátovi na kurz, na ktorý si šetrí, darovať vo vašom obľúbenom obchode predavačke kvetinku, nech má krajší deň…. Pocit, ktorý sa vám za to vráti, určite stojí za to 🙂

A aby ste si vedeli, že len tak „nekecám“, ale aj tak konám, tak z mojich posledných darov, ktoré som ja darovala, spomeniem napríklad :

včera – 4 ebooky  Feng Shui (ktorých som autorkou)ruza

minulý týždeň – ružička pre pani na pošte, kde som si zabudla mobil

priznanie, keď mi kuriér vydal o dosť viac peňazí

darovanie oblečenia a hračiek pre deti a rodiny, ktoré sú v hmotnej núdzi

… a veľa iných malých drobností, ktoré mi robia radosť, keď nimi ja urobím radosť  iným 🙂

Pridajte sa aj Vy a napíšte mi, čo ste komu darovali a akú to malo odozvu 🙂 Teším sa na vaše príjemné zážitky.

Daniela