Prijať svoj strach

V našich životoch nás častokrát brzdí neviditeľná sieť strachu. Sieť, ktorá nás zväzuje a nepúšťa žiť život, aký by sme chceli. Držíme sa vo svojich „bezpečných“ zónach bez strachu. Ale v skutočnosti sú práve tieto zóny naopak poslednými bezpečnými miestami pre náš život.

Ako to? Keď neriskujeme a nepúšťame sa do vecí, ktorých sa bojíme, strácame svoju vnútornú silu a vieru, že žijeme život, aký chceme žiť. Strach nás natoľko opantá, že postupne upúšťame od svojich plánov a snov. 

strach-z-chybyA naopak: zakaždým, keď prekonáme niečo, čoho sa bojíme- z čoho máme strach, berieme si naspäť silu, ktorú nám náš strach kedysi „ukradol“. Preto v skutočnosti najväčší risk v živote je: vôbec neriskovať.  Je nezodpovedné, ak neurobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme dosiahli život, aký chceme žiť. Znamená to, že nevyužívame všetko, čím sme boli obdarení.

Človek, ktorý neprekonáva svoje vlastné strachy, sa nesnaží zo všetkých síl. Nehrá tú najvyššiu možnú hru, ktorú môže hrať.  Keď robíme veci, ktorých sa bojíme, prerastáme svoj vlastný strach.

Čím viac svojich strachov prekonávame, tým viac sily získavame. Prekonávaním svojich strachov napredujeme a rastieme a stávame sa slobodnejší. Stávame sa silnejšími osobnosťami, lebo si veríme. A takíto posilnení začneme žiť viac život, po akom túžime. Dostaneme sa z pozície obete do pozície tvorcu svojho života.

Všetci máme nejaké strachy, či rany, ktoré treba zahojiť a tiene, ktoré treba preskúmať. Strach z neúspechu, strach z úspechu, strach z neznámeho, strach z odmietnutia, strach z toho, čo povedia iní, strach zo zlyhania, strach z toho, či sme dosť dobrí, dosť šikovní… Neexistuje jediný človek na svete, ktorý nemá z niečoho strach, ktorý ho obmedzuje v tom, aby žil podľa svojich skutočných schopností.

Vo svojom živote sa však veľakrát len klameme. Radšej nič neriskujeme a sme ustráchaní. Preberáme na seba presvedčenia ľudí okolo seba a riadime svoj život ich radami, ktoré nám hovoria: nepokúšaj sa, nebuď snílek, nevyčnievaj, nebuď „až príliš“… Ale keď si uvedomíme, že tie strachy, ktoré nás zväzujú a obmedzujú, sú častokrát len prevzaté strachy a presvedčenia ľudí okolo nás, odľahne nám. Zrazu zistíme, že naše strachy ani nie sú našimi strachmi. Zistíme, že každý jeden strach je prekonateľný a jeho zvládnutie nám dodá obrovskú silu a vieru v to, že dokážeme žiť život podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

Odvaha – to je jediný spôsob, ako sa dá žiť. To, že ste odvážny netreba len cítiť, ale musíte to svetu aj ukázať.

Poďte za svojimi snami a urobte pre ne maximum! Urobte všetko pre to, aby ste si vybudovali život, aký chcete. A keď urobíte naozaj všetko, čo ste mohli a urobili ste tie najlepšie kroky a rozhodnutia, aké ste vedeli… nechajte život, aby vás zaviedol na cestu vášho osudu.