Pred návratom domov vypustite paru

Predstavte si každú svoju povinnosť v práci, všetky nepríjemné rozhovory, či stretnutia ako bobuľku fazule, ktorú pridávate po celý deň do svojho vnútorného „papiňáka“.  Zakaždým, keď vás niekto počas dňa nahnevá, tak svoju emóciu šupnete do vnútra papiňáka. Takýchto situácií sa nazbierajú za celý deň desiatky a váš papiňák sa plní a plní. Takisto aj váš manžel, či manželka, dokonca aj deti, majú svoj vlastný papiňák, ktorý cez deň úspešne zapĺňajú. A zrazu podvečer sa všetci po celom dni stretnete spolu doma. Vy, manžel deti… a vaše papiňáky.  A tak už ostáva len otázkou času, koho papiňák vybuchne ako prvý.

Po dni plnom stresu a napätia sa väčšinou vraciate domov unavení a skleslí. To najlepšie zo seba ste nechali kolegom, či zákazníkom a ľuďom, ktorých ste za ten deň stretli. A tým, ktorých najviac milujete- svojim najbližším- už nič nezostalo. Už len papiňák plný pretlaku. Unavení si sadnete do svojho obľúbeného kresla, či na gauč a žiadate svojich blízkych, aby vás na chvíľu nechali na pokoji.  Nerozprávali na vás, nechceli nič od vás… Nech trochu vypustíte paru zo svojho papiňáku.

Ak však strávite týchto 10 minút ešte pred tým, než prekročíte prah svojho domova, znížite vnútorný tlak, ktorý pociťujete a vyhnete sa tak tomuto scénaru a znížite tým pravdepodobnosť, že váš papiňák vybuchne doma a ublížite tak, aj keď nechcene, svojim blízkym.

Áno, prídete domov o tých 10 minút neskôr, ale všetci prítomní určite ocenia, že prídete už s „vyrovnaným“ tlakom 🙂

Namiesto toho, aby ste po odchode z práce išli rovno domov a hneď vstúpili do dverí, zastavte sa na obľúbenej lavičke, vypočujte si svoje obľúbené pesničky, choďte na krátku prechádzku okolo bloku alebo si len tak na chvíľu poseďte v aute. Len tak so zatvorenými očami… a popremýšľajte, na čom a na kom vám v živote najviac záleží. A vymenujte si napríklad v mysli 5 vecí, za ktoré ste vo svojom živote vďační. Pripomeňte si, ako sa váš partner a deti na vás tešia, keď prídete domov a koľko zábavy si spolu teraz užijete. … Jednoducho zhrnuté:  ešte pred návratom domov vypustite paru a dobite si svoje baterky.

A potom môžete vstúpiť domov…