Poučný príbeh: Varíte žabu pomaly alebo rýchlo?

Poučný príbeh so žabou je perfektným príkladom toho, čo sa vám môže stať, keď budete iba čakať na to, až vo vašom prostredí nastanú rozsiahle zmeny, namiesto toho, aby ste vy uskutočnili prechod k novým spôsobom myslenia a konania.

Ako to?

WebRaz sa mudr spýtal významného podnikateľa:

„Čo myslíš, čo sa stane, keď vezmeš žabu a vložíš ju do hrnca s vriacou vodou?“

„Vsadím sa, že sa pokúsi vyskočiť von.“

„Presne tak“, povedal mudrc. „A teraz si predstav, že vložíš žabu do vody izbovej teploty. Necháš ju tam v kľude relaxovať. Až potom začneš pomaly vodu zohrievať.  Postupne zosilňuješ plameň, až je voda čím ďalej tým teplejšia. Čo myslíš, čo sa stane?“

„Nehovor mi, že by tá žaba tam len tak sedela a nič neurobila?“

„Presne tak. Tak ako to robí väčšina podnikov v prípade, že zmeny sa k nim prikrádajú tak pozvoľna, že ich skoro nevnímajú. Vieš, rovnako ako u väčšiny firiem je vnútorné ústrojenstvo žaby vybavené iba k tomu, aby reagovalo a adaptovalo sa na náhle zmeny prostredia. Takže keď zmeny nastávajú postupne, tak ako pri pomalom zohrievaní vody, nedokážu na ne žaby zareagovať. A tak, keď to najmenej očakávajú, uvaria sa k smrti.“

Aké poučenie z toho vyplýva?

Ľudia sa boja zmien vo svojich životoch. Podnikatelia sa boja výrazných zmien vo svojich firmách. A tak si ľudia hovejú v podmienkach a situáciách, ktoré sú im možno nepríjemné, ale nič s tým nerobia. A aj keď sa pomaly dané podmienky zhoršujú, oni tam drepia ako tie žaby v hrnci  a postupne sa varia…

Urobiť zmenu v situácii, ktorá mi nevyhovuje, je záchranou. Je nutnosťou, ktorá mi možno zachráni život.

Bez zmeny by nebol žiaden rast. Bez zmien by neexistoval žiaden pokrok. Zmena je najlepší priateľ ľudstva. Preto múdri ľudia zmeny vítajú a tešia sa z nich. Verím, že od dnešného dňa si spomeniete na žabu, keď sa budete rozhodovať vo svojom živote, či urobiť zmenu.