Poučný príbeh- Prázdna loď

Jedine emócia, ktorú máme aktuálne v sebe, môže vyplávať napovrch. Preto neobviňujme z daných emócií ostatných vôkol seba, ale nazrime do seba a zamyslime sa, prečo danú nechcenú emóciu v sebe máme. Krásny poučný príbeh:

Jedného dňa sa mních rozhodol meditovať sám ďaleko od svojho kláštora. Na člne sa dostal do stredu jazera. Zakotvil, zavrel oči a začal meditovať.

Po niekoľkých hodinách nerušeného ticha precitol z dôvodu nárazu inej lodi s jeho vlastnou.
Jeho oči boli stále zatvorené, iba cítil, ako v ňom stúpa hnev.

Keď konečne otvoril oči, bol pripravený kričať na prievozníka druhého člna, ktorý mal tak ľahkomyseľne narušiť jeho meditáciu. Ale keď otvoril oči, bol prekvapený, keď zistil, že to bol iba prázdny čln, ktorý narazil do jeho lode. Zrejme sa samovoľne uvoľnil a prúd ho uniesol do stredu jazera.

V tej chvíli mních precitol a pochopil, že hnev bol v ňom. Potreboval len dôvod z vonku, aby ho vyprovokoval a vypustil von.

Od tej doby zakaždým, keď narazil na niekoho, kto ho podráždil alebo provokoval ho k hnevu, pripomenul si, že iná osoba bola len prázdna loď a zlosť je v jeho vnútri.

Jedine emócia, ktorú máme aktuálne v sebe, môže vyplávať na náš povrch. Preto neobviňujme z daných emócií ostatných vôkol seba, ale nazrime do seba a zamyslime sa, prečo danú nechcenú emóciu v sebe máme.