Paleo strava- módny hit, nezmysel, či práveže zmysel?

Je Paleo strava označovaná aj ako Paleo diéta len ďalším z moderných stravovacích trendov?  Alebo ide o stravovanie založené na rozumných základoch a predpokladoch?        V súčasnosti  začínajú byť plné časopisy a kníhkupectvá  knižiek o tomto „novom“ druhu stravovania.  Nakoľko som čítala na tento druh stravovania rôzne názory, pozrime sa Paleu bližšie „na zúbok“.

Čo je to paleo stravovanie a z čoho vychádza?

Paleo stravovanie (praveké = paleolitické stravovanie) vychádza zo  životných a stravovacích návykov našich predkov. V paleo strave dominujú tuky na úkor sacharidov. Tuky predstavujú cca 60%, cukry 20% a proteíny 20%  z celkového energetického príjmu. Pre predstavu: v dnešnom stravovaní dominujú naopak cukry a to až cca 55% (v pečive, cestovinách, zemiakoch, ryži, …) a proteíny a tuky sú len cca po 15%. Čiže stručne povedané: paleo stravovanie je založené na zvýšenom príjme tukov, rozumného množstva proteínov a nižšom množstve sacharidov.

paleo dietaPaleo strava vychádza z predpokladu, že strava pravekého človeka, ktorý sa živil len lovom a zberom, je lepšia a zdravšia strava, než tá súčasná. Predpokladá, že súčasný  človek nedokáže dobre stráviť produkty súčasnej modernej potravinárskej výroby. Doporučuje vyhýbať sa obilninám a cereáliám, cukru (okrem hnedého cukru), ovocným džúsom, strukovinám (vrátane sóje a arašidov), rastlinným olejom, mliečnym výrobkom bohatým na kazeín a laktózu (mlieko, mäkké syry), …

A práve naopak- paleo strava doporučuje: hovädzie a bravčové mäso (kuracie nie), ryby, vnútornosti (pečienka, obličky, srdce), tuky (olivový olej, kokosový olej, bravčovú masť), vajcia, zelenina, zemiaky a ryža, ovocie (jablko, hruška, hrozno, bobulovité ovocie,..), orechy, mandle, mliečne fermentované výrobky (jogurt, kyslá smotana), tvrdé vyzreté syry, ….

A tu nastáva to množstvo otázok a nejasností, v ktorých sa laici a aj odborníci líšia v názore.

Ja si o plusoch a mínusoch paleo stravovania myslím nasledovné:

PLUSY paleo stravovania:

  • Preferuje prírodné a domáce potraviny, doporučuje vyhýbať sa polotovarom. Doporučuje jesť potraviny, ktoré obsahujú čo najmenej „éčiek“, konzervačných látok, umelých sladidiel, dochucovadiel a iných aditív.
  • Doporučuje mäso zo zvierat chovaných vo voľnom výbehu, na pastvinách, vajcia od sliepok chovaných vo voľnom výbehu, ryby nie z farmového chovu ( takéto mäso má oveľa vyšší obsah zdravých mastných kyselín).
  • Jesť viac zeleniny.
  • Obmedziť jedenie výrobkov s rafinovaným cukrom (sladkosti) a ovocné šťavy s rafinovaným cukrom.
  • Vyhýbať sa rastlinným tukom (umelým tukom, margarínom – viď môj predchádzajúci článok).
  • Paleo doporučuje vyhýbať sa strukovinám  (vrátane sóje, tofu,..)- tu sa veľa názorov odborníkov líši. Kedysi bola sója a tofu považovaná pomaly za zázračnú potravinu, v súčasnosti existuje už veľa odborných výskumov, ktoré tieto názory vyvracajú (viď článok o sóji). Takže jedenie strukovín a sóje je na uvážení každého človeka.
  • Jesť viac orechov a semien (tekvicové semienka, vlašské orechy, …)- obsahujú „zdravé“ polynenasýtené mastné kyseliny.

MÍNUSY/ OTÁZNIKY paleo stravovania:

  • Paleo strava doporučuje jesť vnútornosti- ako zdroj živín, minerálov a vitamínov. S týmto absolútne nesúhlasím. Veď napr. taká pečeň má okrem iných dôležitých úloh aj detoxikačnú úlohu. A to mi veru ako zdraviu prospešné jesť nepripadá.
  • Paleo doporučuje jesť fermentované mliečne výrobky (jogurty, kyslá smotana,…). Takisto s týmto nie veľmi súhlasím. Časté jedenie jogurtov nepovažujem za zdravé. A ešte sa treba zamyslieť nad tým, či tie výrobky, ktoré si kupujeme v obchodoch pod názvom „jogurty“, či sú ešte stále jogurtami alebo len zafarbenými a dochutenými výrobkami (viď môj článok o jogurtoch)

Takže zhrniem: 

Podľa mňa každý človek by mal mať vlastnú hlavu a pochopiť, že neexistuje žiadna zázračná diéta, po ktorej schudnete akoby šibnutím zázračného prútika.  Proste žiadne skratky neexistujú. Samozrejme, že inak sa musí stravovať drevorubač pracujúci celý deň fyzicky, ako žena v kancelárii. Je to skutočne stále len a len o tom, že keď chceme schudnúť, tak proste treba znížiť energetický príjem a zvýšiť pohybovú aktivitu. Ale čo je  hlavné: jesť kvalitné jedlo.
Predsa – aj keď idete tankovať svoje auto, tak do neho nenasypete piesok, len preto, že je lacnejší alebo že je ho za tú cenu viac! Alebo že piesok máte poruke a pre kvalitný benzín by ste museli ísť až do vedľajšej deiny.  „Tankujte“ aj do svojho tela kvalitný „benzín“ (kvalitné potraviny) a telo sa Vám za to odvďačí svojím zdravím. A nezáleží na tom, či ten „kvalitný“ benzín sa volá paleo, dukan alebo neviem ako.tankovanieA ešte jedna poznámka na záver, pre tých, čo vravia, že kvalitné potraviny sú drahé:  keď porovnáme cenu nekvalitných potravín s tými kvalitnými, tak nezabudnite si k tým nekvalitným (lacným), pripočítať aj ceny za lieky, ktoré potom potrebujete na liečenie následkov nekvalitnej stravy.

 Čo si o tom myslíte VY?