V živote je dôležité napredovať a ísť ďalej

Tento článok píšem počas letných prázdnin, v čase, ktorý zvykneme všetci tráviť s rodinou a s priateľmi. Je to čas dovoleniek, dlhých letných večerov, ktoré priam lákajú na posedenie vonku a snáď aj na zamyslenie sa nad vlastným životom. Na plánovanie ďalších mesiacov, na snovanie ďalších plánov do budúcnosti.

Prijímajme zmeny s radosťou a užívajme si život tak, ako sa vyvíja.

AAA Nemusime skoncit tam kde sme planovali bytNajťažšia časť osobného rastu je, že sa musíme vzdať vecí, na ktoré sme boli až príliš dlho zvyknutí a posunúť sa k niečomu, na čo zvyknutí nie sme. Niekedy sa musíme len prestať obávať, strachovať, čudovať a pochybovať … a začať veriť, že sa všetko vyvíja presne tak, ako má. Dôverovať v to, že zmeny nám prinesú do nášho života presne to, čo majú. Možno v danej chvíli nechápeme a dávame si otázky, prečo sa nám tak v živote deje. Možno sme v daných chvíľach aj zmätení. Zasmejme sa však a dôverujme svojmu životu.

Pretože pokiaľ v každej chvíli svojho života robíme a konáme najlepšie ako vieme,
tak nám osud prináša presne to, čo máme prežiť.

Nemusíme skončiť presne tam, kde sme plánovali skončiť, ale nakoniec aj tak prídeme tam, kde potrebujeme byť.

Buďte silní a pevní vo svojich rozhodnutiach. Ak počas nasledujúcich týždňov zistíte, že je vo vašom živote niečo, čo vám nevyhovuje, čo vás trápi a nechcete to, tak to zmeňte! Urobte všetko pre to, aby ste boli spokojní, že ste v danej chvíli urobili všetko tak, ako najlepšie viete.

Každý z nás má tú jedinečnú moc a možnosť zmeniť vo svojom živote veci, ktoré mu nevyhovujú.  Či už je to nespokojnosť so svojou postavou, nespokojnosť s prácou, kde trávi väčšinu týždňa alebo vzťah, ktorý vás ubíja. Každý z nás má vlastnú hlavu a vlastný život a každý z nás si musí uvedomiť, že on sám je za ten svoj život zodpovedný. Nie vaši rodičia, nie vaše deti, nie váš zlý šéf, či zlá ekonomická situácia v krajine, ale VY.

VY a znovu len VY.

K tejto odpovedi neexistujú žiadne „ale ja nemôžem, u mňa je to iné“. Žiadne výhovorky tu nemajú miesto. Ak ich máte, ak si teraz hovoríte „ale ja to nemôžem zmeniť, lebo toto a ono“, tak sa len skrývate. Nebuďte slaboch a priznajte si to. Jednoducho sa niečoho bojíte. Bojíte sa zmeny, bojíte sa nových situácií, ktoré by vás stretli. Skrývate sa sami pred sebou a vzdávate sa tej úžasnej možnosti, ktorú každý človek má: možnosti voľby spôsobu žitia svojho života.

Sľúbte si teraz: 

Už nikdy viac nebudem seba obviňovať za svoje minulé chyby.
 
Už NIKDY VIAC sa nevzdám svojho sna len preto, že sa niekomu zdal byť smiešny.
 
Už NIKDY VIAC nebudem akceptovať vlastné výhovorky a hovoriť si, že niečo nezvládnem  a to len preto, že sa danej situácie bojím.
 
Už NIKDY VIAC nepodľahnem svojmu strachu! 
 
Nech už riešite čokoľvek, povedzte si: „Som silnejší, než je táto situácia. Zvládnem ju.“ Nedovoľte, aby vaša dočasná zlá situácia spôsobila, že sa budete cítiť ako porazený, že sa začnete považovať za neúspešného človeka. Nedovoľte, aby tento momentálny zlý stav určil to, kam sa váš život bude uberať, kým sa v budúcnosti stanete. Bojujte aj napriek presile. Oddýchnite si, ale nevzdávajte sa!
 

Život máme len jeden a máme len jednu šancu, ako ho chceme prežiť.

Možno to znie ako klišé, ale je to tak. Stačí počúvať starších ľudí, keď spomínajú na svoj život a hovoria: „Keby som bol vtedy urobil toto alebo toto“, „škoda, že som to neurobil už dávno“….. Poučme sa z múdrych slov starších a robme veci včas. Aby sme si raz mohli povedať: „Super, že som vtedy urobil toto alebo ono“.

Nebojte sa robiť zmeny. Zmeny nám pomáhajú rásť.
 
 
Každá zmena síce nemusí znamenať rast, tak ako každý pohyb nemusí znamenať pohyb vpred. Ale dôležité je: Prijímať výzvy života. Prijímať výzvy znamená zažívať nové skúsenosti. A skúsenosti, i keď sú akékoľvek, nás posúvajú vpred a my ako osoba rastieme. 
 

Keď sa v súčasnosti povie Osobný rast či Osobný rozvoj, tak niektorí ľudia reagujú na toto slovné spojenie pomaly ako keby to bolo niečo strašné. Nejaká sekta alebo niečo, čo je „divné a podozrivé“. Pozerajú na to ako na niečo, kde vám „vymývajú mozog „a nútia vás zmeniť sa robiť veci, ktoré sú vám proti srsti. Osobný rast a osobný rozvoj však nie sú o zmene osobnosti. Je to práve naopak. Vďaka osobnému rastu sa učíme milovať seba, spoznávať svoju podstatu a stavať na nej. Spoznávať lepšie seba samého, pochopiť sa a pracovať s tým ďalej. Naučiť sa milovať seba takého, akým v skutočnosti sme.

Treba pochopiť, že sa nemusíte meniť, ale začať sa milovať a prijímať sami seba práve takého, aký ste.

Či už máte veľký nos, malé prsia, či veľké brucho alebo zadok.  Či ste výbušný cholerik alebo extrémne flegmatický melancholik. To je základom všetkého. Až na týchto pevných základoch pochopenia seba samého potom môžete budovať svoju osobnosť. A o tom je osobný rast.

Keď si teraz v duchu hovoríte, že to všetko síce znie fajn, ale ja na nejaký ten osobný rast nemám čas, veď najprv sa musím postarať o deti, o manžela, o domácnosť,….  tak si dobre zapamätajte jednu dôležitú vec:

rodinaNajprv musíme naplniť svoje potreby, svoje srdce radosťou, šťastím a spokojnosťou, aby sme ich mohli dávať ostatným.

Inak to nejde. Z prázdnej nádoby nie je čo dávať. To, čo nemáme my sami, nemáme ako dať ostatným. Keď som šťastná a spokojná ja, tak je šťastný aj partner a sú šťastné aj deti. A keď sú šťastní oni, tak o to šťastnejšia som znovu ja.

Dáva to logiku a zmysel, však?

Využite letné prázdniny naplno a robte veci, ktoré vás robia šťastnými <3

V živote je dôležité napredovať a ísť ďalej.