Osho: Prestaňte hľadať a nájdete

Táto Oshova myšlienka je založená na tom, že nemáme vyvíjať žiadne úsilie, ale máme len relaxovať a osvietenie sa samo dostaví. Príde, keď zistí, že sme úplne uvoľnení, bez napätia, bez úsilia. Okamžite sa na nás znesie ako tisíce kvetovMilióny ľudí sa snažia hľadať a hľadať, ale nič nenachádzajú. Neuvedomujú si, že ich snaženie a hľadanie v nich vyvoláva veľké napätie a to blokuje akékoľvek nové zaujímavé myšlienky. Ich úsilie vytvára stav, v ktorom nemôžu dosiahnuť uvedomenie seba sa.

„Osvietenie nastane len vtedy, keď ste tak pokojní, že už takmer nie ste. Je len číre ticho…

Náhle dôjde k explózii, k explózii vašej žiariacej duše. “  ~ Osho

Ľudia, ktorí sa až príliš usilujú, len ničia svoju inteligenciu alebo svoje telo. Častokrát sa stáva, že si nedoprajú chvíľu zastavenia sa, relaxu a hlbokého „nič rozmýšľania“, „nič robenia“, nakoľko ich považujú za stratu času.  Hovoria si: „Nemôžem oddychovať, potrebujem hľadať odpovede, niečo vymyslieť…“

Avšak opak býva pravdou. Práve v týchto momentoch nášho vlastného ticha chodí najväčšie osvietenie, tie najlepšie myšlienky a odpovede na naše otázky. 

„Relaxácia je živnou pôdou, z ktorej vyrastajú ruže osvietenia.“  ~ Osho

Preto keď hľadáte odpovede, jednoducho prestaňte hľadať…. Odpovede k vám prídu ako loďka na pokojnom mori.  Budú to odpovede z vášho vlastného vnútra. Vtedy budete vedieť a cítiť: áno, toto je tá správne pre mňa.

Máte aj vy svoje obľúbené výroky, myšlienky od Osho?

Podeľte sa.