Ako nájsť sám seba – časť 3.: Čo dokáže naša nálada
Každý z nás už v živote zažil deň, keď sa mu všetko darilo. Cítili ste sa výborne, boli ste plný energie, rozdávali ste úsmevy, všetka práca, do ktorej sa pustili sa vám vydarila. … no proste deň, keď všetky dvere a srdcia máte otvorené. Častokrát sa vám v ten deň stalo aj niečo príjemné, čo ste ani neočakávali alebo ste niečo urobili tak veľmi dobre, že ste prekvapili aj sám seba.
Takisto si však pravdepodobne spomeniete na deň, keď vám všetko tzv. padalo z rúk, keď ste mali chuť zamknúť sa doma, sadnúť si do kúta a počkať, kým daný deň prejde. Proste deň, keď ste mali pocit, že na čokoľvek ste siahli, nepodarilo sa vám podľa vašich predstáv. Či už rozhovory s inými ľuďmi alebo práca, ktorú ste práve robili. No proste „zlý deň“.
Ale ako to, že keď som to stále JA, ten istý človek, relatívne v tom istom prostredí, prečo je niekedy výsledok taký rozdielny?
Rozdiel je v tom, v akom neurofyziologickom stave sa nachádzate. Existujú stavy vnútornej sily, radosti a sebavedomia, ale aj stavy s pocitmi strachu, úzkosti, smútku, či frustrácie. A v každom z nás sa tieto stavy neustále striedavo menia.
“ Jediný rozdiel medzi dobrým dňom a zlým dňom je tvoja osobná reakcia, tvoj postoj.“
Helen Keller Dennis S. Brown
Hovoríte si, že vaša nálada nie je až taká dôležitá? Že to nie je to najpodstatnejšie?
Spomeňte si na deň, keď ste prišli na úrad a úradníčka medzi zuby len zavrčala: „Ďalší“. Myslíte, že je takáto každý deň? Pravdepodobne nie. Pravdepodobne má len veľa práce alebo ju niekto pred vami naštval. Možno ráno manžel alebo deti alebo iný šofér po ceste do práce. V skutočnosti nemusí byť ona ako osoba zlý človek, môže mať len zlú náladu, či zlý deň. Jej správanie len odráža to, akú má práve náladu. Dobre si teraz uvedomte ten nepríjemný pocit, ktorý z nej máte vy. Ako na vás jej zlá nálada pôsobí. Keď je na vás nepríjemná ona, tak ani vy nemáte chuť jej vyjsť v ústrety a ešte aj s úsmevom na tvári.
A presne takto na vás reagujú ostatní, keď máte VY zlú náladu, či zlý deň.
Je dôležité, aby ste si toto uvedomili, dobre si zapamätali a spomenuli si na to vždy, keď bude na vás niekto mrzutý alebo nevrlý. Namiesto hnevu k danej osobe si vytvorte pocit empatie. Nenecháte sa tak vtiahnuť do jej „hry na zlý deň“.
Zafixujte si túto radu: Keď sa stretnem s nepríjemne naladenou osobou, okamžite to vo mne vyvolá zamyslenie sa o mojej vlastnej nálade a položím si v tej chvíli otázku: „Akú náladu mám práve ja? Tiež takú nepríjemnú ako táto osoba?“ Kľúčovým momentom v danej chvíli bude vziať svoju vlastnú náladu do vlastných rúk a zmeniť celé svoje správanie.
Áno, dá sa to…. Svoju náladu vieme aj vedome kontrolovať a využívať vo svoj prospech.
„Nezáleží na tom, aká zlá je vaša situácia, vy si ju môžete interpretovať spôsobom, ktorý vás posilní.“
Nálada je výsledkom neurologických procesov, ktoré sa odohrajú našom tele, na základe všetkých vecí a udalostí, ktoré sme v danom okamihu prežili a na základe skúseností, ktoré naše telo pozná z minulosti. Uveďme si príklad: v tej istej situácii a presne v tom istom okamihu sa ocitnú traja ľudia. Každý z nich však na danú situáciu zareaguje úplne inak. U niekoho jedna a tá istá udalosť vyvolala pocity znepokojenia, u iného pocity zlosti a u tretieho nedôveru. Prečo je to tak? Naše telo a myseľ si pamätajú naše reakcie na podobné situácie z minulosti a takisto aj reakcie na podobné situácie ľudí okolo nás. Náš mozog si prefiltroval všetky takéto situácie a uložil si tie, ktoré považoval za dôležité. A na základe týchto prefiltrovaných starých skúseností vnímame a posudzujeme nové udalosti, ktoré sa nám udejú. Preto každý z našej trojice zareagoval inak.
Náš vnútorný postoj a to, ako vnímame určité udalosti, nie je presný odraz skutočnosti, ale toho, ako si my sami vnútorne túto udalosť interpretujeme.
Ako si vytvárame svoju náladu a správanie?
Na to, aby sme mohli kontrolovať, akú náladu budeme mať, musíme kontrolovať a neustále ovplyvňovať naše vnútorné vnímanie a fyziológiu.
Našu náladu ovplyvňujú:
- Naše vnútorné vnímanie: čo a ako si v duchu predstavujeme, hovoríme a počujeme
- Fyziológia: držanie tela, biochémia, nervová činnosť, dýchanie, svalové napätie
Vysvetlime si to názorne:
Predstavte si človeka, ktorý má skvelú náladu, je šťastný: Opíšte všetko, čo vidíte: Ako stojí? Ako kráča? Ako sa tvári? Ako drží telo? Ako dýcha? Ako komunikuje?
Teraz si predstavte si človeka, ktorý je zlú náladu, je mrzutý, či v depresii: Opíšte všetko, čo vidíte: Ako stojí? Ako kráča? Ako sa tvári? Ako drží telo? Ako dýcha? Ako komunikuje?
Vidíte medzi nimi ten rozdiel?
Zamyslite sa teraz nad sebou: Ako stojíte? Ako sedíte? Ako sa tvárite? Ako držíte telo? Ako dýchate? Ako komunikujete?
Ak teraz vedome zmeníte svoje držanie tela, vystriete sa, ponaťahujete sa, zdvihnete bradu, viac otvoríte oči, budete sa pozerať smerom hore, začnete zhlboka dýchať alebo si urobíte rýchlu malú rozcvičku, či pustíte sviežu pesničku … spustíte tým vo svojom tele stovky fyziologických reakcií a dokážete zmeniť svoju náladu veľmi rýchlo.
Nechajte, aby celé vaše telo vyslalo tento odkaz do vašej mysle…..A teraz si všimnite, akú náladu máte teraz a porovnajte je s náladou, ktorú ste mali pred chvíľou. Ak budete dôsledne udržiavať tento správny vonkajší prejav, budete mať pocit, že dokážete urobiť veci, o ktorých ste si ešte pred chvíľou mysleli, že sú nemožné. Vaša fyzická kondícia doslova zmení to, ako vnímate a interpretujete okolitý svet. Ak sa cítime plní sily a výkonu, dokážeme urobiť také veci, o ktoré by sme sa ani len nepokúsili, keby sme cítili strach, slabosť alebo únavu.
Využite túto sviežu energiu práve teraz! Ak ste to ešte neurobili, tak to urobte teraz: vystrite sa, nadýchnite, urobte si 10 drepov, pustite pesničku na plné pecky, …. vypnite počítač a pustite sa do práce, ktorú ste už dlho odkladali, či do niečoho, čo máte práve teraz chuť urobiť 🙂
Alebo si pozrite ešte toto video: ako Reč tela ovplyvňuje to, ako nás vidia druhí a môže taktiež meniť to, ako vidíme samých seba. Sociologička, Amy Cuddy, ukazuje ako precvičovanie postojov – postojov vyžarujúcich sebavedomie, aj keď sa tak práve necítime – dokáže ovplyvniť hladiny testosterónu a kortizolu v našom mozgu a môže mať dopad aj na naše šance na úspech … Pozrieť si ho môžete TU (môžete si zvoliť slovenské titulky – pod „Subtitles“).
Naša myseľ je ako záhrada. Naše myšlienky sú ako rastliny, ktoré do nej zasejeme a naše správanie a fyzický postoj sú akoby vodou, slnkom a hnojivom pre tieto rastlinky v našej záhradke. A tak ako aj v reálnej záhradke: pokiaľ si vy nevyberiete rastlinky, ktoré v nej chcete pestovať, tak vám v nej vyrastie len burina. A pokiaľ si aj vysadíte krásne kvetiny, nenechajte ich uvädnúť. Vedome ich každý deň zalievajte svojím fyzickým postojom a doprajte im veľa slnka z vašej mysle.