Váš mozog má filter, viete o tom?

Pýtate sa „Ako to, že keď sa pre niečo konečne rozhodnem, zrazu sa mi v mysli objavujú rôzne pochybnosti? „Zvládnem to? Nebudem na smiech? Dokážem to ja vôbec?“ Ako to, že zrazu vo chvíli rozhodnutia sa vynoria na povrch tieto pochybnosti?

Alebo ste mohli zažiť takúto alebo podobnú situáciu: konečne ste sa rozhodli, že tie krásne bodkované šaty z výkladu v obchode si idete kúpiť. Alebo sa rozhodnete kúpiť si biely Mercedes. A čo sa zrazu stane? Všade, kam sa pozriete, vidíte bodkované šaty alebo biely Mercedes. Ako to? Veď doteraz ste ich nikde nevideli! A zrazu ich vidíte skoro všade.

Kto za toto môže? Môže za to náš „filter v mozgu“=  kritický faktor vedomého mozgu alebo retikulárny aktivačný systém (RAS), ktorý práve začal v našom mozgu bežať na plné obrátky. Ako funguje?

Slon a jazdec s opratmi

Predstavte si svoj mozog zjednodušene rozdelený na dve časti – vedomie a podvedomie. Podvedomie si predstavte ako slona a svoje vedomie ako jazdca, ktorý slona ovláda.

PODVEDOMIE = slon

VEDOMIE= jazdec

Jazdec sedí na slonovi a pomocou opratov sa ho snaží ovládnuť. Jazdec má síce určitú mieru vplyvu, ale slon je oveľa väčší a silnejší.  Jazdec musí vynaložiť veľa úsilia, aby slona ovládol.  Jednoducho povedané: podvedomie  (slon) nás ovláda v oveľa väčšej miere, než si to vieme predstaviť, či chceme pripustiť.

No obidve časti – vedomie i podvedomie – sú pre nás dôležité.

Vedomá myseľ má na starosti naše rozhodovanie. Bez nej by sme nedokázali plánovať, rozhodovať sa, či niečo zorganizovať. Nepamätali by sme si, čo sme kde položili, či nevedeli by sme si vytvárať obrazy v našej hlave.

Podvedomá myseľ má na starosti všetko to, čo vedome nevieme ovládať. Napr. naše telesné funkcie (dýchanie, tlkot srdca, spánok, prebudenie sa). Ak napríklad začneme vedome pozorovať svoj dych, dokážeme ho spomaliť a prehĺbiť, ale dýchať budeme aj bez zásahu našej vedomej mysle. Avšak podvedomie slúži aj ako akési skladisko. Skladisko našich spomienok, emócií, zážitkov, pocitov, no i rôznych skúseností, programov a presvedčení, ktoré sa do skladiska v našom podvedomí  ukladajú od nášho narodenia.

A práve tieto programy a presvedčenia vystúpia na povrch do našej vedomej mysle vtedy, keď sa rozhodneme niečo zmeniť.

A tu zohráva hlavnú úlohu náš RAS (retikulárny aktivačný systém) alebo kritický faktor vedomej mysle.

RAS je ako tie opraty, ktoré drží v rukách jazdec. Je akýmsi prepojením medzi vedomou a podvedomou mysľou.

RAS filtruje to, čo je alebo nie je pre nás dôležité, ktoré informácie pustí ďalej a ktoré nepustí.  Do vedomia pustí len tie informácie, ktoré z nejakého dôvodu považuje za dôležité alebo tie, ktoré sú podobné tým, ktoré tam už sú. Rozhoduje o tom, ktoré informácie prejdú z vedomia do podvedomia a naopak. Jeho úlohou je nás chrániť pred niečím novým, čo môže byť potencionálnym nebezpečenstvom. Preto sa bráni každej zmene, ktorú chceme vykonať a vyťahuje „zo skladu“ všetky programy a presvedčenia získané v minulosti, ktoré nám v tom majú zabrániť. RAS nás chce udržať v našej zóne komfortu. Preto má rozhodujúci vplyv na všetky oblasti nášho života, či už sú to vzťahy, zdravie, kariéra alebo prosperita.

Filtrujeme až od 6.roku nášho života

RAS sa nachádza v dolnej časti nášho mozgového kmeňa. Je  to útvar veľký asi ako malíček a naplno sa vyvinie až okolo 6-teho roku života! Čo to pre nás znamená?

Že dovtedy je prepojenie medzi vedomím a podvedomím úúúplne voľné, nič ho nelimituje, nič ho nefiltruje. A to je dôvod, prečo väčšina našich programov a presvedčení, ktoré sú uložené v našom sklade v podvedomí, pochádzajú práve z útleho detstva.

Všetko, čo nám prišlo ako dieťaťu „pod ruku“, čo sme videli, či zažili, sme si hneď uložili do skladiska v podvedomí.  Všetko, čo bolo podfarbené nejakou emóciou, sme si uložili. Informácie sme netriedili, všetko sa ukladalo v našom podvedomí. Všetko, čo nám rodičia hovorili, či sme počuli v televízii alebo niekde si prečítali alebo zažili.

Ak nám v detstve hovorili „Nie si dosť dobrý, Si neschopný, To nedokážeš“, tak čuduj sa svete, práve tieto presvedčenia sa nám vynárajú, keď máme 20 či 30 rokov a snažíme sa niečo dosiahnuť.

Ak nám rodičia v detstve vravievali „My nikdy nebudeme mať toľko peňazí, Peniaze sú zlé, Bohatí ľudia sú zlí“, tak čuduj sa svete, že v dospelosti máme problém s peniazmi. Peniaze v sklade nášho podvedomia máme predsa zadefinované, že sú zlé a ľudia, ktorí ich majú sú zlí … a my predsa nechceme byť zlí.

Keď nám v detstve bolo hovorené, že „Život je ťažký a Nič s tým nezmôžeš“, tak s veľkou pravdepodobnosťou v dospelosti sa budete ťažko pretĺkať životom, pretože sa budete považovať za obeť, ktorá so svojím životom nemôže nič urobiť.

A takto by sme mohli pokračovať vo všetkých oblastiach nášho života.

Samozrejme, že do podvedomia sa nám v detstve uložili aj dobré veci a programy. No žiaľ tých negatívnych býva väčšinou viac.

Preto je dôležité, čo hovoríme našim deťom. Preto je dôležité, čo pozerajú v televízii. 

Preto je dôležité, na čo svoj mozog sústredíme aj v dospelosti!

Po približne 7 roku života má RAS už slušné zásoby v sklade a všetky nové prichádzajúce informácie tak má s čím pekne porovnať. A tak sa stane, že sa niečo v dospelosti rozhodneme zmeniť. Napr. po nejakom tréningu osobného rozvoja zistíte, že vo svojom živote nemusíte byť obeťou, ale že si ho viete vedome tvoriť. No čo urobí RAS? Porovná túto novú informáciu s informáciami „v sklade“ a zistí, že nič také tam z minulosti nemá. A tak čo urobí? Chce nás ochrániť. Jednoducho túto novú informáciu nepustí do podvedomia. Z dôvodu, že je to niečo iné, než tam už je.  RAS dovnútra nevpustí nič, čo nie je podobné informáciám a programom v našom sklade.

A o tom to je. To, akými myšlienkami, pravdami, presvedčeniami, obrazmi, či zážitkami sa od detstva no i v dospelosti obklopujeme, to nás formuje a vytvára náš život. Tým informáciám náš mozog verí a podľa toho aj koná.

Preto:

JE dôležité to, na čo sa pozeráme.

JE dôležité to, čo si hovoríme a aké myšlienky iní hovoria nám.

JE dôležité to, na čo sústredíme svoju pozornosť.

Lebo ak svoju myseľ zahlcujeme vecami, ktoré sa nám nepáčia, ktoré nechceme, aby sa nám v živote diali, keď máme 20, 30, 40, 50 sa divíme, prečo sa nám zrovna tieto veci dejú. Akoby aj nie- veď ich máme uložené v našom „sklade podvedomia“ a náš mozog ich dôverne pozná.

RAS v praxi

Preto ak svoju myseľ sústredíme hoci na tie bodkované šaty vo výklade či biely Mercedes,  ktoré sme spomínali v úvode, mozog venuje pozornosť tejto informácii a považuje ju pre nás za dôležitú. A tak prepustí k nám zvonku práve tie informácie, ktoré považuje za užitočné.

Preto ak sme na úrade v čakárni, kde je hluk a vrava, nevnímame všetky informácie, ktoré vôkol nás počuť. No zrazu, keď vyslovia naše meno, spozornieme. Prečo? Pretože náš RAS systém vie z vedomej mysle, že táto informácia je pre nás podstatná a postará sa o to, aby sme ju zachytili.

Preto ak sa pozeráme na obrázok svojej vytúženej dovolenky nalepený vo svojej knihe MY BIG VISION BOOK- Moja veľká kniha snov vízií a cieľov alebo na svojej nástenke vízií a snov a predstavujeme si, aké to na danej dovolenke bude, ako sa na nej budeme cítiť, čo tam budeme vidieť, budeme si predstavovať čo najviac detailov, sústredíme tým svoju myseľ na to, čo chceme, aby sa udialo.  Tým, že sústredíme svoju myseľ na vytúženú dovolenku, náš RAS systém po čase pochopí, že je to pre nás dôležitá vec a začne filtrovať z miliónov informácií, ktoré nás obklopujú, práve tie pre nás potrebné. A následne je už len na nás, či si dané informácie všimneme a využijeme, alebo nie.

Verím preto, že kniha MY BIG VISION BOOK- Moja veľká kniha snov vízií a cieľov, ktorej som spolu s mojím manželom Zdenkom autorkou, vám bude veľkým pomocníkom v plnení vašich snov a túžob.

Tam kde ide naša pozornosť, tam ide naša energia a tam sa uberá aj náš život.

 

(Odborné informácie v článku sú inšpirované knihou: Ken Keyes jr.: Kniha vyššieho vedomia)