kniha Gary Chapman- 5 jazykov lásky

„Ahaaa, tak to teda je!“ Poviete si po prečítaní knihy Garyho Chapmana 5 jazykov lásky. „Neznamená to, že ma moja žena nemiluje, ale ona len hovorí iným jazykom lásky!  To mi teda odľahlo.“

V uponáhľanom svete a dennom kolobehu rodina a práca, môže vzájomná láska partnerov spadnúť na vedľajšiu koľaj. Zabúdame sa vzájomne pochváliť, začneme dávať darčeky len na narodeniny a „povinné“ sviatky. Zabúdame na veci, ktorými hovoríme „Milujem ťa.“ Ale pozor: hovoríte svojmu partnerovi „milujem ťa“ správnym spôsobom? Hovoríte jazykom lásky, ktorý preferujete vy alebo poznáte, čo je dôležité aj pre vášho partnera?

Knihu „5 jazykov lásky napísal Gary Chapman, ktorý je psychológom s mnohoročnými skúsenosťami z psychologickej i manželskej poradne. V knihe vysvetľuje, ako sa naučiť vyjadrovať lásku v jazyku vášho partnera.

Cieľom lásky nie je dostať to, čo chcete,
ale spraviť niečo pre dobro toho, koho milujete.

Avšak, hovoríte „jazykom“/rečou svojho partnera? Viete o tom, že váš jazyk lásky môže byť úplne iný, než u vášho partnera a preto máte stále pocit, že vás nechápe? Existuje totižto 5 spôsobov, ktorými ľudia prejavujú a prijímajú emocionálnu lásku. Ja a môj manžel takisto hovoríme „inou rečou“ a je super o tom vedieť 🙂

Gary Chapman hovorí, že jednou z príčin neporozumenia v manželstve je to, že každý z nás hovorí iným jazykom lásky. Počas svojej viac ako 30-ročnej poradenskej praxe identifikoval 5 jazykov lásky.

5 jazykov lásky:

  1. Slová uistenia
  2. Pozornosť
  3. Prijímanie darov
  4. Skutky služby
  5. Fyzický dotyk.

Ako si to vysvetliť? Tak, že každému z nás je dôležité vyjadriť „milujem ťa“ iným spôsobom. Niekto túži po pozornosti, iný po pochvale; pre niekoho sú veľmi dôležité darčeky, pre ďalšieho vymenená žiarovka či vypraná košeľa a zas iný potrebuje fyzický dotyk.

Kniha vám objasní každý z týchto jazykov, pomôže vám objaviť jazyk lásky vás a vášho partnera a dozviete sa aj, ako prakticky týmto jazykom hovoriť. Cieľom tejto knihy nie je vyjasniť zmätok ohľadne slov láska či milovať, ale zamerať sa na prejavy lásky, ktorá je nevyhnutná pre naše emocionálne zdravie.

Keď identifikujeme a naučíme sa hovoriť jazykom lásky nášho partnera, objavili sme kľúč k dlhotrvajúcemu, milujúcemu manželskému vzťahu.

Láska sa po svadbe nemusí vypariť, no aby sme ju udržiavali živú, potrebujeme zapracovať na tom, aby sme sa naučili hovoriť jazykom lásky nášho partnera. Nemôžeme si vystačiť s naším vlastným jazykom, ak mu nerozumie. Ak chceme, aby rozumel prejavom našej lásky a cítil ju, musíme ju prejavovať v jeho jazyku. Nie v tom našom.

Výborná knižka pre fungujúce páry, ale môže veľmi veľa pomôcť aj dvojiciam, ktoré majú komunikačné partnerské problémy.


A len tak mimochodom, je to #1 New York Times Bestseller   Z knihy sa predalo viac než 11 miliónov výtlačkov a zachránila už státisíce vzťahov.  Nájdete ju vo všetkých dobrých kníhkupectvách.