Kľúče od srdca

Máte pocit, že váš partnerský vzťah stagnuje? Že to už nie je to „pravé a úžasné“, čo pred rokmi? Chýba vám vo vašom vzťahu energia prvotnej zaľúbenosti?

Viete však, ako to s touto energiou pri zaľúbenosti vlastne je?

V láske a v partnerstve je dôležité pochopiť, že keď sa do svojho partnera na začiatku zamilujeme, tak nám pomôže otvoriť naše srdce. Srdce, ktoré bolo dlhé roky bezpečne zatvorené sa pomocou lásky znovu otvorí. Srdce, ktoré sme od detstva postupne viac a viac zatvárali a zamykali, len aby nás nikto nezranil, počas stavu zamilovanosti nadobudne pocit bezpečnosti a otvorí sa.

Ako deti sme mali svoje srdce naplno otvorené. Užívali sme si všetky chvíle, radosť a spontánnosť. Dávali sme lásku bez toho, aby sme očakávali. Postupne, ako sme sa však stávali dospelými, sme svoje srdce zamykali zámkami, len aby bolo v bezpečí. Aby sa k nemu nikto nedostal a nezranil nás.

A toto naše – v stave zamilovanosti po dlhom čase otvorené srdce- sa zrazu znovu otvorí a začne prijímať okolitú úžasnú energiu. Zrazu nám ide všetko ľahko, všetko je krásne a úžasné…  A túto energiu, pomocou ktorej sa cítime dobre a šťastne, prisúdime práve nášmu partnerovi. Predpokladáme, že to práve náš partner nám túto energiu a radosť dodáva. Prisudzujeme partnerovi svoj pocit vnútornej radosti.

Ale nie je to tak. Nie je to energia od nášho partnera. Je to energia, ktorá bola okolo nás aj pre tým, pred partnerom. Ale až teraz, keď vďaka partnerovi otvoríme svoje srdce, môže k nám táto energia znovu začať prichádzať. Znovu ju začneme vnímať, ako keď sme boli deti. Preto tento náš pocit blaha a radostnej „zaľúbenej“ energie zvykneme priradiť k svojmu partnerovi. Zafixujeme si: to on môže za to, že ja sa cítim dobre. 

Roky spoločnej lásky a života ubiehajú a my znovu svoje srdce postupne viac a viac chránime a zatvárame. A tak postupne prichádzame o radosť, ktorá by k nám mohla prúdiť. Začíname cítiť, že nám „radosť a láska od partnera“ chýba. Chceme sa znovu cítiť tak dobre, ako keď sme boli čerstvo zamilovaní a tým pádom vyžadujeme od partnera, aby nám daný náš radostný vnútorný pocit dodával. Neuvedomujeme si, že to my zatvárame svoje srdce. Že to my sa bránime tomu, aby náš vnútorný pocit blaha a radosti k nám mohol prísť.

Nežiadajme od svojho partnera, aby prevzal zodpovednosť za naše vnútorné šťastie, radosť a spokojnosť. Neobviňujme ho vetami typu: „Ty ma už nemáš rád“, nevyčítajme mu „Ty ma nevieš urobiť šťastnou“.   Je ľahké hodiť vinu na niekoho iného. Je ľahké sa stať obeťou svojho vzťahu a vlastného života. Obeťou, ktorá nezodpovedá za svoj vlastný život.

Ak chcete byť naozaj šťastná, uvedomte si, že svoje šťastie máte vo svojich rukách. VY ho viete najlepšie ovplyvniť.

Často sa stáva, že nám po rokoch spoločného partnerského vzťahu zrazu daná energia chýba a máme pocit, akoby sa láska zo vzťahu vytratila. Vtedy si uvedomme, že naša vnútorná radosť nezáleží len od nášho partnera. A ani to od neho nevyžadujme. Skúsme sa zamyslieť, či to nie sme práve MY, ktorí sme znovu zatvorili svoje srdce a energia, po ktorej tak znovu veľmi túžime, k nám nemá ako prísť.

Neočakávajme od svojich partnerov, že sú to oni, ktorí nám musia dopĺňať energiu, radosť a spokojnosť do nášho života. Nie. TO SME MY, ktorí máme svoju vlastnú vnútornú radosť v rukách.

Začnime sa správať tak, akoby sme chceli, aby sa ostatní správali k nám. K svojmu partnerovi sa začnime správať tak, akoby sme chceli, aby sa on správal k nám. Dávajme, ale nevyžadujme. Rozdávajme radosť a lásku nezištne- tak ako keď sme boli deťmi. 

Takýmto správaním sa znovu naše srdce začne otvárať. A dávaním lásky sa nám lásky začne aj viac dostávať.