Zásady pre dobrý partnerský vzťah

laska-muz-a-zena-zamilovani
Zdroj: Shutterstock

Ktoré sú to tie momenty, keď si poviete, že váš vzťah s partnerom funguje a napreduje? Plánujete svadbu ako posun vo vzťahu? Svadba však neznamená zákonite, že sa váš vzťah posúva ďalej.  Vzťah sa posúva svojím obsahom a prístupom dvoch ľudí. 

„Láska nespočíva v hľadení na seba navzájom, ale v spoločnom pohľade rovnakým smerom“.

 Antoine de Saint Exupéry

Aké sú zásady fungovania dobrého partnerského vzťahu?

Skúste sa inšpirovať týmito 13 bodmi:

1.   Partnera akceptujte s jeho prednosťami aj nedostatkami

Dôležité je vedieť tolerovať sa a brať aj slabšie stránky partnera ako jeho súčasť. Druhého človeka milujeme celého. So všetkými pozitívami i negatívami. Ak ho milujeme iba s pozitívami, milujeme ideál a nie reálneho partnera. Takýto vzťah nie je predurčený k šťastnému fungovaniu. Potrebné je vhodným spôsobom sa vedieť porozprávať s partnerom aj o jeho slabších stránkach, hľadať spoločné riešenia, vniesť do vzťahu viac nadhľadu a humoru. Kvalitný vzťah je aj o spoločnej zábave a smiechu. Jeden príklad na dobré vysvetlenie: Rozprávajú sa dve ženy: „A to ti vôbec nevadí, že tvoj muž tak strašne chrápe?“ Tá druhá vraví: „Keby si videla, ako sa pri tom milo tvári!“

Majte trpezlivosť s nedostatkami svojho partnera a priznajte si svoje vlastné. Pochopte, že na 100% dokonalý vzťah neexistuje. Aj keď sa niekedy môže zdať dokonalý, nemusí byť taký vždy. Avšak práve táto nedokonalosť je skutočná a krásna. Je to práve o tom, ako vzájomné nedostatky akceptujete a ako sa s nimi vysporiadate. Práve oni robia každý vzťah iný a jedinečný.

2.   Nájdite si čas na rozhovor

Ak si pravidelne nájdete priestor na vzájomný rozhovor, váš partner nebude mať potrebu angažovať sa v práci, medzi kamarátmi, niekde tam, kde ho akceptujú a vypočujú. Takisto ho nebude lákať si s niekým len-tak „pokecať“, potom sa možno i stretnúť …. Preto: Navzájom si doprajme blízkosť, ktorú od partnera potrebujeme.

3.   Pestujte si vzájomnú intimitu a emocionálnu blízkosť

Sexualita je obrazom vzťahu. Pretože stres, konflikty, neúcta sa prenášajú aj do najintímnejších chvíľ. Manželia musia preto veľa komunikovať. Čo komu vyhovuje, čo ho teší, vzrušuje, čo kto nemá rád. Rozdiely v sexuálnych túžbach netreba vnímať ako problémy, ale ako fakt, ktorý treba akceptovať a spoločne hľadať rovnováhu medzi tým, čo chcete dať a čo chcete dostať. Šťastní manželia preto nezabúdajú na dotyky, bozky, objatia, komplimenty, prekvapenia, či milé slová. Vzťahy fungujúce iba na princípe povinností a výchove detí sa časom častokrát rozpadnú. Buď jeden partner alebo často aj obaja z partnerov začnú hľadať intimitu inde. Či už emocionálnu blízkosť a ľudské pochopenie alebo fyzickú náklonnosť.  

Snažte sa o svoj vzťah starať, lebo vám zvädne. 

zalubeni

4.   Neprikazujte a  ani neustále nekritizujte

Nikto nemá rád príkazy.  Keď chcete, aby s vami partner rád trávil čas, nevyčítajte mu každú minútu niečo: že mľaská, chrápe, ako je oblečený, že pozerá po druhých ženách. Lebo keď tak urobíte, buďte si istá, že s vami partner nebude rád tráviť čas. Nebude s vami rád chodiť  do spoločnosti, ani nakupovať, ani sa prejsť. Možno vy to robíte s pocitom, že mu chcete pomôcť, aby vyzeral lepšie, cítil sa lepšie,… ale vyvoláte tak v ňom presný opak. Bude mať pocit, že ho absolútne neakceptujete.  A pamätajte: Nerobte druhému to, čo si neprajete, aby on urobil vám.

Nesnažte sa zmeniť druhého, ale snažte sa k nemu zmeniť svoj ​​prístup.

5.   Zachovávajte vo vzťahu úctu a vzájomnú dôveru

Vzájomná úcta, rešpekt a dôvera sú v partnerstve veľmi dôležité. Rešpektovať druhého znamená chápať, že ten druhý nie je kópiou mňa. Nie je a ani nemá byť. Šťastné je to manželstvo, v ktorom si partneri vedia vážiť svojho partnera a rešpektovať ho takého, aký je. A dôvera? Dôvera je ako lepidlo vášho vzťahu.

6.   Nebuďte závislý na partnerovi, majte aj svoje záľuby a priateľov

Nebuďte od svojho partnera príliš závislá/ý. Robí vás to omnoho citlivejším a zraniteľnejším. Ani v tom najkrajšom vzťahu sa nevzdávajte svojich záľub a priateľov. Každý z nás potrebuje určitú voľnosť. Keď si váš partner zájde s kamarátmi na pivo, nemusí byť hneď z neho alkoholik. Ani partnerka stretávajúca sa s kamarátkami na kávičke nemusí byť hneď neverná. Žiaden partner (aj keď je vám akokoľvek blízky) nenahradí stretnutia s ľuďmi, ktorých máte radi.

7.   Otvorte svoje srdce partnerovi a hovorte o všetkom, čo máte na srdci

„Páni niečo rozprávajú, ale ženy počujú niečo úplne iné. 

Ženy nič nehovoria a predsa si myslia, že je mužom úplne jasné, čo sa od nich chce.“ 

Každý z nás túži, aby  náš partner vždy spontánne a sám od seba vystihol to, čo práve chceme, aby on urobil alebo čo má v danej chvíli povedať. Ak sa to náhodou podarí, je to fantastické. Väčšinou to takto nefunguje. Naši partneri nemajú schopnosť dešifrovať naše potreby, ak im o nich nepovieme. Nevedia nám čítať myšlienky! Žiaľ 🙂 Takže ak chcete, aby vám váš partner vaše tajné či netajné želania splnil, povedzte mu o nich. Nenaplnené túžby v nás vyvolajú frustráciu a nespokojnosť. Preto ak chcete, aby vás partner viac hladil, povedzte mu to! Ak chcete, aby  vám splnil vaše erotické túžby, povedzte mu to! Ak chcete, aby vám s niečím doma pomohol, povedzte mu to!

8.   Robte druhému radosť maličkosťami a komplimentami

Prejavovanie si komplimentov je doslova pohladením našej duše. Milé slovo, gesto, úsmev, ocenenie niečoho, čo ste si všimli, že partner urobil (obed, kávu, nový účes, nové oblečenie, …) rozvíja pocit lásky, náklonnosti a bezpečia. Nezabudnite: na maličkostiach veľmi záleží!

9.   Pri hádke sa nevracajte do minulosti

Nie ste archeológovia, preto pri hádkach nevykopávajte znovu a znovu nepríjemnosti z minulosti.

10.   Poučte sa z minulosti a učte sa na chybách

Uvedomte si, aké chyby ste urobili v minulosti vo vzťahu a snažte sa z nich poučiť. Tiež si uvedomte, aké chyby robia alebo robili vaši rodičia a či vo vzťahu nerobíte tie isté chyby. Je lepšie sa učiť na chybách iných, nie na tých svojich.

11.   Umenie odpúšťať

Všetko na svete má svoje póly. Noc strieda deň, slnko dážď, po zime vždy príde leto, či po sladkom dostaneme chuť na kyslé. Podobné je to aj v partnerskom živote. Šťastné manželstvo neznamená, že je krivka sínusoidy iba hore. V každom manželstve občas dôjde k hádkam a sporom. Nikto nie je dokonalý.  Ak partner pochybil, úprimne to ľutuje a svojím správaním každodenne preukazuje snahu odčiniť prehrešok, existujú dôvody na odpustenie. Vedieť sa ospravedlniť a počúvať partnera prispieva k harmónii v každom partnerskom vzťahu.

12.   Neverte rečiam ostatných. Verte svojmu partnerovi

Tento bod je veľmi dôležitý hlavne vtedy, pokiaľ žijete v domácnosti s inými rodinnými príslušníkmi (napr. u rodičov či svokrovcov) alebo v nejakej komunite ľudí (napr. na dedine). Majte vždy na pamäti: ste to VY, kto si vybral svojho partnera, ste to len VY, kto žije so svojím partnerom a je len na vás, či vám daný partner vyhovuje alebo nie. Každá kamarátka, kamarát alebo svokra má iné vlastnosti, iné predstavy správneho partnera a iné predstavy budúcnosti. Nad dobre mienenými radami od ostatných je dobré sa možno zamyslieť, lebo láska je častokrát naozaj slepá. Ale pokiaľ máte vybudovaný ten správny partnerský vzťah, založený aj na vzájomnej dôvere, vždy verte svojmu partnerovi.

13.  Rozprávajte o spoločnej budúcnosti

Povedzte o svojich snoch svojmu partnerovi. Dovoľte si spolu snívať o svojej spoločnej budúcnosti. A aj keď sa vám vaše sny alebo sny vášho partnera teraz zdajú nereálne, povedzte si o nich a nezhadzujte sa navzájom. Nie je nič krajšie, ako sa tešiť na splnenie spoločných snov. Podporujte sa navzájom a vaše sny sa možno raz stanú skutočnosťou.

April 2

Šťastné manželstvo je každé iné. Ale jedno majú spoločné: na jeho kvalite a šťastí pracujú vždy obidvaja partneri.

„Najlepší vzťah je, keď obaja môžu pôsobiť ako milenci a aj ako najlepší priatelia naraz.“